GİDEN KURTULUR DİYORLAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün evden çıktım yürüyerek ofisime giderken terminal, lise caddesi boyunca karşılaştığım her 4 kişiden 3’nün yabancı olduğunu gördüm.

Yozgat’ın yerlisi dediğimiz çok az insana rastladım. Acaba bizimkilere ne oldu, yol boyu dükkânlar açılmış. Saat 10’u bulmasına rağmen hiçbir hareket gözükmüyordu. bir Allah’ın kulu alışveriş yapmıyordu.

Valilik konutundan, sinema sokaktan geçtim, oradan meydan yeri, sarraflar caddesi, büyük camii civarında dolaştım. Tanıdık birine rastlamadım.

Yozgat derin bir sessizliğe bürünmüştü. Esnaf bir dostumun dükkânında bir saate yakın oturdum,  Oda gıda satıyordu henüz siftah edememişti ki oradan ayrıldım.

Domates, biber, salatalık ve üzüm satanları seyrettim, yakın köylerden gelen birçok kişinin ufak tefek te olsa aldığını gözlemledim.

Hey gidi Yozgat hey!
Eskide nüfusu bugün ki kadar olmamasına rağmen çarşısı, pazarı, hele de tol çarşısı cıvıl cıvıl olurdu. Alınır, satılırdı. Şimdi ise alan yok satan yok, nereden nereye. Neredeyse öğle vakti olmuş ne lise caddesinde, ne meydan yerinde, nede tol çarşısında ahım şahım bir ticari hareketlilik gözükmüyor. Koca Yozgat adeta derin bir sessizliğe bürünmüş.

Allah yardım etsin hele şu pandemi ortamında esnafımızın olmazsa olmazı, elektrik, su, doğalgaz, dükkân kiraları, vergisi, algısı, ağnemi, akçesi, satsa da satmasa da, kazansa da kazanmasa da iş yerin var mı, sabit giderlerin var demektir.

Bu gidiş nereye? Yozgat acilen masaya yatırılmalıdır.

Ticarî kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, odalar, dernekler, bürokratlar, Yozgat basını, bizi yöneten siyaset erbabı toplanarak acil eylem planı hazırlamalıdırlar.

Her kurum ve kuruluş top yekûn inisiyatif almalıdır.

Biz Yozgat’ta ticaret yapanlar olarak neden döküldük?

Dünü neden arar olduk?

Neden üretemiyoruz?

Neden mal satamıyoruz?

Sattığımız mal varsa yerine yenisini neden koyamıyoruz?

Esnaf, tüccar, iş insanlarımız neden karamsar?

Yozgat’tan giden kurtulur imajı neden?

Üç beş tane büyük marketlerin dışında, küçük esnafımız neden iş yapamaz?

Eksiğimiz nedir?

Nerede yanlış yapıyoruz?

Teşhis doğru ise tedavisi nedir?

Çözümü nerede arayacağız?

Bu konuların görüşülüp tartışılıp kısa, orta ve uzun vadede neler yaparız diye kafa yormamız gerekiyor.

Yozgat bunu hak etmiyor diyorum vesselam…

25 AĞUSTOS 2021 ÇARŞAMBA

GİDEN KURTULUR DİYORLAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!