DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

439956฿%-0.33793

a

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN BUGÜNÜN KIYMETİNİ BİLEMEZ (2)

Dünkü yazımızda geçmişte yaşadıklarımızı anlatmıştık. Bugün de müsaadenizle bu konuya devam edelim istiyorum.
Küçük yerleşim birimlerindeki yaşantımız o günlerde öyleydi. İster kabullenin, ister yerin. Babanız kağnıyla öküz koşmuşsa, kara sapanla çiftçilik yapmışsa, geçim temin etmişse bu gün yerilmesi gerekmiyor. Çünkü o günkü imkânlar öyleydi. O insanlar zamanlarının en iyilerini yaptılar. Sen büyüdün, eğitim gördün de bugün sen ne yapabildin? Esas sorgulanması lazım gelen budur.
O yıllarda köylerde fakr-u zaruret için de hayat süren insanlar haklı olarak arayış içine girdiler. Gençler köylerde kalsalardı ne elde edeceklerdi. Boş yere kavga, gürültü, cehalet, cinayet vb.
Aileleri, ilkokulu bitiren gençleri çaresizlik içinde esnaf ve sanatkâr olmaları için şehirlere gönderdiler. Aç, susuz, evsiz, barksız, korumasız, aile ortamından yoksun bir şekilde büyük şehirlerin kucağına attılar o masum yavruları.
Kimileri sanat öğrenip meslek edindiler. Kimileri işsiz kalıp sokak ortasında kaldırım mühendisi oldular. Maalesef kol kanat gerip yeterince sahip çıkanları olmadı. Devletimiz bu evlatlarını şefkatli elleriyle eğitmeliydi. Yedirmeli, giydirmeli, iskân etmeliydi.
Sokak ortasında kalan bu gençlerin eğitilebileceklerini bilmeliydi. İlerde toplumun başına bela olabilecek nesillerin yetişmesinin önlemi alınmalıydı. Maalesef yapılmadı, yapılamadı.
İnsanlar çalıştıkları yerden aldıklarıyla yetindiler. Okumadan, yazmadan, sanat öğrendiler. Buna şükür, bir kısmı da kapıcı, odacı oldu. Devlet dairelerine girdiler. Varoşlarda kıt imkânlarla hayat yaşadılar. Kendileri sıkıntı çektiler ama çocuklarını okuttular. Eğitim gördürdüler. Birçoğu da güzel okullar bitirdiler. İçlerinden mühendis, doktor, hâkim, savcı, belediye başkanı, milletvekili olanlar oldu.
Bunlar güzel şeyler elbette. Bu insanlar güzel ülkemizin güzel insanlarıdır. Her şeye layıktır. Olması gereken de buydu. Alım gücü, evi, sosyal güvencesi, arabası, işi aşı, cebinde parası olmalıydı.
Her vesileyle söylediğimiz gibi, taşı toprağı altın olan ülkemizde, yer altı, yer üstü zenginliklerimiz harekete geçirilmeli. İster devlet ister özel sektörde yeni istihdam alanları oluşturulmalı. Yeni iş alanları açılmalı. Daha fazla çalışıp daha çok üretilmeli.
Esas mesele köyden şehre göç artık durdurulmalıdır. İnsanların doğdukları yerlerde kalmalarını istiyorsak onları orada tutacak alt yapıyı sağlamalıyız. Kaliteli bir yaşam alanı oluşturulmalı, şehirdeki imkânlar köylerde sağlanmalıdır. Bugün baktığımızda bunların birçoğu alt yapı olarak yapıldı. Yol, su, elektrik, internet, kanalizasyon vs. Daha fazlası da yapılmalıdır.
Bunun yanında köylerdeki ekonomik kalkınma güçlendirilmeli. Köy ve köylüye yönelik tarımda iyileştirmeler yapılmalı, tarım girdileri ucuzlatılmalıdır. Hayvancılıkta et, süt, balıkçılık, seracılık, arıcılık aynı şekilde hem teşvik edilmeli hem de özendirilmelidir.
Ülkemizin neresinde olursa olsun devlet “ana” olmalı, vatandaşını kucaklamalı, kendini sevdirmeli, insanını eğitmeli, hapishanelerin yerini okullar almalıdır. Ceza yerine mükâfat, iş, aş temin etmelidir.
Hülasa,
Seviyoruz Ülkemizi.
Seviyoruz Bayrağımızı.
Seviyoruz Milletimizi…
Devlet, milletiyle kaynaşmalı diyorum.
Vesselam…

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hayatı Kolay Yaşamak: ÇOKLU ÖĞRENME

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.