Gazi Anadolu Lisesi’nde proje konulu seminerler düzenlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Ankara’nın seçkin ve tanınan okullarından Gazi Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle de buluştu.

Ankara – Gazi Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Ercan’ın daveti üzerine, eğitim çalışmalarını destekleyici etkinlikler kapsamında, mesleki bilgi ve birikimleri ışığında, 02 Aralık 2022 Cuma günü okulda deneyim ve fikirlerini paylaşan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Hayali Hayat Bulan Bir Genç Olmak” başlığı etrafında öğrencilere hitap etti ve “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitim Semineri” konusu etrafında da öğretmenlerle söyleşi gerçekleştirdi.

Okul bünyesinde faaliyet yürüten “Stratejik Okul Çalışma Meclisi” ile “Müzakere, Yaratıcı Okuma ve Yazma Kulübü” etkinlikleri olarak planlanan seminerler Edebiyat Öğretmeni Rana İslam Değirmenci’nin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

“İYİ EĞİTİLMİŞ İNSANA İHTİYAÇ VAR”

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, liseli gençlere yönelik yaptığı konuşmasında bilim okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığı, sağlık okuryazarlığı, finans okuryazarlığı gibi kavramlara değinerek başladığı sunumunda, bunların herkes için bilinmesi gereken şeyler olduğunu örnekler vererek açıkladı.

Kişilikli birey olmanın, yapılan işin tadına varmanın, eğitim-öğretimin okul dışında da devam ettiğinin ve eğitimin sınırının olmadığının farkında olmak gerektiğine ve önemine de değinen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “bir şey olmak için” değil “bir şey yapmak için” çalışmak gerektiğine vurgu yaptı, bir hayalin peşinde koşmanın tutkusunu içimizde taşımamız gerektiğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilim ve teknolojide çığır açmış insanların ödül peşinde değil, bir hayalin peşinde koştuklarına ve işlerini iyi yapma kaygısında olduklarına dair değerlendirmelerde bulunarak, Nobel Ödülü almış bilim insanlarından örnekler verdi. O insanların pek çok değerli çalışmayı genellikle gençken yaptıklarına da dikkat çekti.

Farklı hedef gruplara ve köy okullarına yönelik yaptığı çalışmalardan da bahsederek, “Hangi öğrencinin ilerde hangi alanda ve nasıl bir sıçrama yaptıracağını bilemeyiz” diyen Böyükata, ancak onların mizacında var olan kendine özgü yetenek ve ilgi alanlarını açığa çıkartmaya katkı verebileceğimizden bahsederek, gençlerin bilim alanındaki gelişmelerden haberdar olmalarını, adını çokça duymadığımız ama gelişimi önemli olan bilim dallarını öğrenmelerini de tavsiye etti.

Her derste anlatılan her konunun hayatta bir karşılığının olduğunu düşünüp ama bunun ne olduğunu öğrencilerin kendilerinin araştırmasına da vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilgi üreten, araştırma kültürü yüksek olan ve girişimci yanı güçlü eğitim süreçlerinin öneminin altını çizdi ve bu bağlamda proje tabanlı çalışmalara atıf yaptı. Proje çalışmalarının günlük hayata ve başarıya olumlu etkileri, sürecin öğrenciye kattığı kazanımları ortaya koymaya çalıştı.

Cumhuriyetin kuruluş döneminde çok ihtiyacımız olan ve Çanakkale’de kaybettiğimiz kalifiye genç insan açığının halen giderilebildiğini düşünmediğini beyan eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, iyi eğitilmiş nitelikli insan açığımızın devam ettiğini sözlerine ekledi. öğrencilerin, spor ve sanat dallarında da kendilerini geliştirerek hedef odaklı çalışmalar ve proje tabanlı etkinlikler yoluyla hayallerini gerçekleştirme yolunda sürekli aktif olmalarını önerdi.

“ÖĞRETMENİN REHBERLİK YÖNÜ ÖNEMLİ”

Öğretmenler için planlanan seminerde Prof. Dr. Mustafa Böyükata, okulda yapılan proje faaliyetlerinin önemine değinerek öğretmenlerimizin öğrencileri projeleri üzerinde aktif tutmaları bakımından izleyebilecekleri yolları ve öğrencilere özgü proje fikri geliştirme stratejilerini anlattı.

Proje döngüsü yönetimiyle ilgili temel kavramların etkileşimli bir yolla tartışıldığı seminerde proje, inovasyon, sinerji, ambians, hipotez, literatür taraması, araştırma, bilim insanı, öğrenci projesi, proje danışmanlığı, TÜBİTAK programları, Ulusal Ajans, Kalkınma Ajansları, SWOT analizi, bilimsel bilgi, STEM, mizaç, karakter, kişilik gibi kavram, terim ve konular ele alındı.

TÜBİTAK programları üzerinde detaylı durularak, bilim söyleşileri ve bilim fuarları gibi faaliyetlerin faydaları anlatıldı. Öğretmenlerin öğrencilerin yerine geçerek onların yapacağı işeri yüklenmemeleri, öğrenci projelerinde öğrencilerin yoğun biçimde çalıştırılması gerektiği ifade edildi. Öğrencilerin ilgi ve merakları yönünde proje fikirleri geliştirmesinin doğru bir yaklaşım olacağı da vurgulandı.

MEMNUN KALDILAR

Gün boyu süren seminerlere katılanların sorularına da cevap verildi ve hem öğrenci hem de öğretmenler için yararlı bir program olduğu belirtildi.

Verdiği bilgilerin öğrenciler için isabetli olduğuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Okul Müdürü Abdullah Ercan, Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ederek yeni çalışmalarda kendisini yanlarında görmek istediğini belirtti.

Etkinliklerin gerçekleştirilmesi için öncülük eden, özveriyle gayret sergileyen ve aynı zamanda yazarlık yönüyle de tanınan Okulun Edebiyat Öğretmeni Rana İslam Değirmenci, kendilerini kırmayıp davetlerine olumlu karşılık veren Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya kitaplarından bazılarını imzalayarak takdim etti.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata yaptığı değerlendirmede, oldukça dinamik bir öğrenci topluluğuna hitap etmenin ve öğrenciler için duyarlılık içerisinde olan öğretmen grubuyla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, akademisyenlerle öğrencileri buluşturmanın gerekliliğini ve ülkemizin geleceği açısından önemini hatırlattı. Böylesi etkinliklerin çoğaltılması ve yaygınlaştırılması gerektiğini tekrarladı.

Gazi Anadolu Lisesi’nde proje konulu seminerler düzenlendi
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!