DOLAR

18,8075$% -0.01

EURO

20,4276% -0.06

STERLİN

23,2626£% -0.21

GRAM ALTIN

1.163,45%-0,11

ÇEYREK ALTIN

1.915,00%-0,41

BİTCOİN

435242฿%-1.92014

a

FİDAN MEYVE VERMEYE BAŞLADI…

Merhaba Gazetesi “Bir Fidan Dikiyoruz” sürmanşeti ile 4 Temmuz 2008 tarihinde Yozgat’a merhaba demişti. Bugün, 4 Temmuz 2009. Çocuğumuz, bebeğimiz, gözümüz, kulağımız Merhaba Gazetemiz 1 yaşına değdi.  Başlarken yürek toprağına bir fidan dikiyoruz, vira Bismillah demiştik. Bu dikilen fidanın nasıl bir meyve vereceğini, bu meyveden kimlerin, nasıl fayda temin edeceğini, gazetemizin imtiyaz sahibi olarak bana birçok insan merak ediyor ve soruyordu.  Rabbime binlerce şükürler olsun. İlk başladığımız gündeki heyecanımızı koruyarak bugüne kadar geldik.

 Temmuz ayı tarihte, milli zaferler kazandığımız bir ay olmuştur. İlk sayımız, üç ayların başlangıcı olan Regaip kandiline rastlamış ve bir Cuma gününe denk gelmişti. Merhaba Yozgat Gazetemizi bu günde çıkartmamızın manevi bir güzelliği olmuştu.   Yozgat için hayırlı bir işe imza atmıştık.

 Günlük, tarafsız, siyasi gazetemiz yayın hayatına böyle güzel bir günde başlamıştı. Aile sıcaklığıyla yoğrulan gazetemiz, bizi olduğu kadar Yozgat’ı, Yozgatlıyı da memnun etti. İlk çıktığı günden bu güne tamı tamına 365 gün geçti. Allah nasip ederde bu güzellikte nice aylar ve yıllar geçer üzerimizden inşallah.

 Bu süre zarfında eş, dost çevremizden olumlu tepkiler aldık. Eksikliklerimiz oldu. Hatalarımız oldu.  Her gün güncellenen internet sitemizden bizi okuyan, bizi takip eden Türkiye’de olduğu gibi Dünya’nın değişik ülkelerinde gurbet acısı çeken müdavim okuyucularımız da oldu. Tebrikler, teşekkürler aldık.

Olumlu tepkiler, gazetemizi ve Merhaba ailemizi ziyadesiyle memnun etti. Duygulandırdı. Kısa sürede büyük mesafeler kat ederek, ara vermeden gelişerek, büyüyerek, güzelleşerek, gazetemizi elinize, işyerinize, evinize ulaştırmaya gayret ettik.

  Bu gazetenin sahibi her ne kadar kanuni bir zorunluluktan dolayı Ahmet Büyüksoy olarak yazılmış ise de Merhaba Yozgat Gazetemizin sahibi tüm Yozgat ve Yozgat halkı olmuştur. Bunlar gazeteyi çıkardığımız ilk gündeki en samimi duygularımdır. Bunun, bundan sonra da böyle olacağını ifade etmek istiyorum. “Bir şeye inanmak o işi yarı yarıya yapmak demektir.”

Bu yola çıkarken Allah ömür verdiği sürece gazetemizde imkânlar dâhilinde, gayret ederek, didinerek, mücadele içinde hizmet edeceğimizi, daha doğrusu hizmetkâr olacağımızı değişik vesilelerle dile getirmiştim. Geldiğimiz nokta itibari ile yukarıdaki söylediklerimizi uygulamaya azami derecede gayret ettik.

 Yozgat küçük bir şehirdir. Gelişememiş, kabuğunu kıramamış, milli gelirini artıramamış, yetiştirdiği insan gücünü rasyonel olarak kullanamamıştır. İlim adına, sanat adına, ticaret adına yetiştirdiği bir takım değeri bünyesinde barındıramamıştır. Denilir ki; “İlim ve sanat değer verilmediği zaman hicret eder.” Burada da böyle olmuştur. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı sektörel bazda birtakım eksiklikler söz konusu olmuştur. Yozgat’taki basın sektörümüzün de devasa olmasa bile bir takım sorunları vardır.

Merhaba Yozgat Gazetesi olarak bu işe karar verdiğimiz günden bugüne tespit edebildiğimiz kadarıyla gördük ki bu sahada yetişmiş eleman sayısı oldukça azdır. Fikir işçisi diye adlandırılan kişi sayısı da oldukça azdır. Bugüne kadar eksik olmasın bazı meslektaşlarımız zaman zaman gazetemize destek olurlarken; üç aylık, beş aylık, altı aylık diyerek gazetemize ömür biçenler de oldu. Bunların hepsini hoşgörüyle, tebessümle karşıladık. Yozgat’ta her kim, kim adına bir iş yapıyorsa bilesiniz ki bir bedel ödüyor.

Yozgat’ın yazın sıcağı, tozu, dumanı kışın karı, buzu, dondurucu ayazı, el avuç ovalaması, siftah etmeden günlerce, aylarca dükkânını, işyerini, atölyesini, fabrikasını açıp kapaması. Doğu’nun, Batı’nın, Güney ve Kuzey’in ekonomik kıskacı altında çökertilmesinin, Dünya’da Türkiye’nin. Türkiye’de Yozgat’ın düştüğü veya  düşürüldüğü durumdan kurtulmasının kilidini Yozgat’taki yazara, çizere, söylere, ozana, şaire, topyekûn basın camiasındaki ekmek parası için çalışan meslektaşlarımıza düştüğü gibi içi sıra bize de hasbelkader düşeceği için kalemimize sarıldık.

Biz bu yola çıkarken yolun uzun ince bir yol olduğunu, önünün yokuş, güzergâhının dikenli tellerle çevrilmiş, düz arazilerinin mayınlı olduğunu biliyorduk. Demirden hiçbir zaman korkmadık. Trene öyle bindik. Kimseyle, hiçbir zaman derdimiz, davamız olmadı.

Başta söylediğimiz gibi Merhaba Yozgat Gazetemizin temel ilkelerini bir kez daha arz ederek sözlerimi tamamlamak istiyorum. Gazetemiz tüm yayınlarında: Mutedil, dengeli bir dil kullanacaktır. Kaba ve kırıcı bir biçimde hiçbir zümre, sınıf, meşrep yandaşlığı ya da karşıtlığı yapmayacaktır. Yapıcı, ıslah edici, imar edici bir yapıya sahip olacaktır. Ana temamız ehliyet ve liyakattir. Gazetemiz dün olduğu gibi bugün de özel ve tüzel kişilerin hak ve hukukuna yönelik iftira, karalama, tahkir ve tezyife hiçbir durumda yer vermeyecektir. Hiç kimseye karşı meşru ve ahlaki olmayan bir mücadele yönetimi içine girmeyecektir. Gazetemizin ideolojisi ve kendine özgü siyasi çizgisi elbette vardır. Fakat kaba, çiğ ve göze batan siyasi dilden özenle kaçınacaktır. Amacımız doğru, güvenilir, objektif yayıncılık, ilkeli ve dürüst haber anlayışı ile Yozgat insanının saygı ve beğenisini kazanarak herkese uzanan bir el, tutunacak bir dal olmaktır.

Hedef kitlemize gelince… Gazetemiz milli ve manevi değerlerimize bağlı kalacaktır. Haber, gündem, ekonomi, siyaset, kültür, sanat, sohbet, muhabbet, spor ve aktüalite, aile, çocuk sağlığı, röportaj, edebiyat gibi geniş bir içeriğe sahip tam bir siyasi, günlük gazete olmaya devam edecektir. Tarzıyla, tasarımıyla, farkıyla hedef kitlesi ve yayın politikasıyla ilimizde yayıncılığın ana temasını bilen eğitim ve kültür seviyesi yüksek kişilerce hazırlanmış olan, içinde yaşadığımız toplumda diyaloğun gelişmesi, hoşgörü kavramının zemin bulması için olanca gücümüzle çalışmayı hedefleyen bir gazete olmaya devam edeceğiz. Kocaman bir yılı arkamızda bırakırken, ilk başladığımız günde diktiğimiz fidanın filizleri büyüdü büyüdü meyve vermeye başladı. Bu meyvenin adı Merhaba Yozgat Gazetesidir. Yozgat’ın gazetesi olmaya devam edecektir. Bu arada gazetemizin takım kaptanı, çalışanları ve tüm elemanlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah’ın inayeti, siz kıymetli Yozgatlı hemşerilerimizin destekleriyle nice yıllara hayırlı olsun diyorum. Vesselam…

4 TEMMUZ 2009 CUMARTESİ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DEMOKRASİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.