DOLAR

18,8104$% 0.01

EURO

20,4974% 0.3

STERLİN

23,2978£% -0.05

GRAM ALTIN

1.166,31%0,14

ÇEYREK ALTIN

1.921,00%-0,31

BİTCOİN

434338฿%-1.97809

a

FESİHNAME

Önceki gün AK Parti Yozgat il teşkilatı genel  merkezce feshedildi. Feshedilen il başkanlığı, Yozgat’ta infiale sebep oldu. Fesihten sonra Yozgat AK parti teşkilatı neye uğradığını şaşırdı. Kim? Nerde? Ne Yapıyor? Bilinmiyor. Tabiri caizse büyük bir keşmekeş yaşanıyor.

   Uzun süredir genel merkez mi desem, Yozgat Vekilleri mi desem, Ankara’daki abiler mi desem, il Kongresine bir şekilde müdahil olmak, süreci yönetmek ve kendi istediği adayları seçtirmek istiyorlardı. Tüm Türkiye’de yapılan il kongreleri, yap-bozun eksik parçalarını tamamlayan bir işlev görüyordu.

 Bu süreçte bazılarının koltuktan kaldırılması, birilerinin de koltuğa oturtulması gerekiyordu. Elinde yetkisi olan abiler; Ankara’nın geleceği için geçmişte yaptıkları gibi sahipsiz bir il olan Yozgat üzerinde kumar mı oynuyorlar yoksa…

Yapılan son seçimlerde Türkiye genelinde % 40’ların altına düşen AK Parti ciddi manada özeleştiri süreci yaşıyor olacak ki, parti kurmayları; belli çalışmalardan sonra geldikleri nokta itibariyle neden böyle olduk? Neyi iyi yapamadık. Niçin böyle oldu? Sorularını araştırıyor ve soruşturuyorlardı.

Seçim sonrasında tedbir adına kısa ve uzun vadede ne yapılabilir konularında; partinin ciddi bir şekilde yenilenmesi, vitrin ve vizyon değişikliğine gitmesi yönünde tavsiyeler, telkinler oldu. Heyecanını yitiren teşkilatlar, kişisel sürtüşme halinde olan partililer, il, ilçe, belde teşkilatları ve belediye başkanları arasındaki mesnetsiz, yersiz, zamansız ve gereksiz tartışmalar yaşanıyordu.

“Çalışmamıza ne gerek var? Genel başkanımız bize yeter. Zaten kazanıyoruz, çalışmasak da olur” diyenler çoğunlukta idi. Milletvekilleri tabanın sesine kulak tıkadı. Tepeden bakmaya başladılar. Mahalli adayların tespiti sürecinde akıl almaz tavırlar ortaya koydular. Yanlış üstüne yanlış yaptılar. Kendi seçimlerinde yaşadıklarını bir anda unuttular. Etraflarında siyaseti bilen kim varsa bir bir yok edip yanlarından yıldırım hızıyla uzaklaştırdılar. Gurur, kibir, enaniyet hâkim oldu.

 Aday tespitlerinin birçoğu sayelerinde yanlış oldu. Seçimlerde AK Parti’ye gönül vermiş, nice partili kaybederken, partiyle hiç bir bağı, bağlantısı olmayanlar kazandırıldı. Kaybedenlerin olumsuz tepkileri, kazananların birçoğunun parti tabanlarından gelmemesi kazanan kim, kaybeden kim tartışmalarını beraberinde getirdi.

Bu süreçte yapılması planlanan il kongresinde birden fazla adayın olması, çok adayla seçime gidilmesi hele hiç düşünülen bir şey değildi. Genel merkez; diğer illerde olduğu gibi Yozgat’ta da tek adayla seçime gidilsin istiyordu. Olmadı.. Olmadı.. Verilen sözlerde yerini bulmadı. Önüne gelen adayım dedi. Şu gün bile gönlünden başkanlığı geçirenler, teklif bekleyenler, kalbi olup dili olmayanlar, dili olup, cesaret ve cüreti olmayanlar ‘ben her işi yaparım, il başkanlığını da yaparım’ diyenler, onlara destek veren, perde arkasında ki abiler, vekiller ve başkaları.

Unutulan bir şey vardı… Son günlerde morali bozulan, sıkıntılı günler geçiren Başbakan’ın geçmişini irdeleyerek geride bıraktığı, belki de ihmal ettiği  yetişmiş, liyâkatli, sadakatli kadrolarla çalışmanın ne kadar önemli olduğunu biliyordu… Dolayısıyla, atanacak il başkanı önemliydi. Hem başkanın hem de ekibinin bu dokuya uygun olması gereğine Başbakan ve kurmayları inanmışlardı. Tabanda zaten bu eksikliği her vesile ile yukarıya iletiyordu. Bu görüşler mesafesinde atama yapılacaktır diyorum vesselam…

1 OCAK 2009 PERŞEMBE

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TOPU TACA ATMAK

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.