DOLAR

18,8100$% 0.01

EURO

20,4838% 0.24

STERLİN

23,2922£% -0.06

GRAM ALTIN

1.164,68%0,00

ÇEYREK ALTIN

1.918,00%-0,36

BİTCOİN

436105฿%-1.37237

a

FAYDALI İŞ YAPABİLMEK

Ecdadımız tarih boyunca çağ açıp çağ kapatmış, medeniyetler kurmuş, hak, adalet ve fazilet duygularını en mükemmel şekilde tebliğ etmiş, hayata geçirmiş, uygulamış ve uygulatmıştır. Bu özelliğinden dolayı da tüm dünyaya hükmetmesini bilmiştir.
Tarihimize baktığımızda mektep ve medreseler yaptırarak halkın eğitimini de parasız olarak yapmaya çalışmışlardır. Darüşşifalar, hastaneler yapmışlardır. Fakir fukara, garip guraba, parasız olarak buralarda tedavi edilmiştir.
Eğer o fakir fukara çalışıyor ise işinden kaldığı günlerin ücreti de kendisine verilmiştir. Yaya yolları yapılmış, yapılan yollar boyunca kervansaraylar, hanlar yapılarak Müslüman kâfir ayırt edilmeksizin parasız konaklama yerleri temin edilmiştir. İnsana hizmet edildiği gibi hayvanlarının da barınağı, arpası, samanı düşünülmüştür.
Geçtiğimiz yıllarda Karadeniz Ereğli’sinde ceza evinde olan bir dostumuzu ziyaret ettikten sonra yolumuz Safranbolu’ya düştü. Şanlı tarihimizin canlı konakları, han ve hamamları, kargir evleri, dimdik ayakta duruyordu.
Onlardan bir tanesi de “Cinci Han’dır. Bu eski han restore edilip, aslına uygun hale getirilerek lokantaya dönüştürülmüştü. Orada yemek yerken Yenice belediye başkanımız da bize bu hanla ilgili kıymetli bilgiler verdi. Söylediklerine göre ticaret yapan kervancılar hayvanlarıyla birlikte buraya gelip konaklarlarmış. Hayvan barınma yerindeki sütunlarda monta edilmiş demir halkalara develerini bağlayıp, kıymetli eşyalarını ve ticari mallarını bodrumunda bulunan gizli emanet sandığına koyarlarmış. Eşyalarının üzerinde veya yanında da yatıp istirahat ederlermiş. Böylece handa kalan insanların hem mal emniyeti, hem de can güvenliği sağlanmış olurdu” diyor.
Bu tarihi eser; taş binası, avlusu, sütunları ile günümüze kadar muhafaza edilmiştir.
Ancak maalesef bahsedilen bu sandıklardan eser kalmadığını görüyoruz. Buralar, normal otel odası haline dönüştürülürken, kıymetli eşyaların konulduğu kısımda banyo ve duş olarak tanzim edilmiş.
Tarihi yapıda tahrifatlar yapılmasına rağmen o ihtişamlı kervansaray günümüze ışık tutmuş, uzun bir süre daha da ışık tutmaya devam edecek gibi duruyor.
Ecdadımız ibadet maksadıyla yollar, köprüler yaparak toplumun ulaşımını kolaylaştırdığı gibi içme suyu içinde çeşmeler yapmış adını da “ sebil” koymuşlar ve bu şekilde hayırda yarışmışlardır.
Bütün bunlar “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır” Hadisine uyularak, sevap maksadıyla yapılmıştır.
Fakir fukara, garip guraba için vakıf, cami ve medrese yanında, temizliğe önem vererek herkesin ücretsiz yararlanabileceği hamamlar yapılmıştır. Günümüzde bırakın bedava hamamı WC’ler bile paralı hale getirilmiştir.
Paranız varsa def-i hacet ihtiyaç giderebiliyorsunuz yoksa vay halinize.
Netice olarak Baki der ki;
Avâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş
Çok yazmak çok söylemek değil, önemli olan faydalı, güzel, anlaşılır, ikna edici ve kalıcı söz söyleyebilmektir. Kalıcı bir iziniz, sesiniz, eseriniz olsun diyorum. Vesselam…

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

GÂVURDAN DOST OLMAZ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.