EY YIKICILAR!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İŞGEM nedir, bileniniz var mı? Soruyorum.

TSO eski başkanlarından Şenol Taştan zamanında 2007-2008 yılları arasında Şeyh Osman Mahallesinde, şimdiki Araştırma Hastanesinin güneyinde 20 ayrı işyeri, yaklaşık bir trilyon Türk Lirası bedelli dünya bankasından hibe desteğiyle yapılmıştı.

Bu işin organizasyonunu Şenol Taştan ve ekibi üstlenmişti. İş büyüsün gelişsin, teşvik görsün diye işin önemine binaen valilik, belediye ve diğer kuruluşlarda icra kurulu olarak görev almışlardı. Ne yapılacaktı bu yirmi ayrı iş yerinde? Bir müteşebbis yatırımcı burada kuracağı bir iş yerinde üç yıl işini geliştirecek büyütecek ekip ve elemanlarını yetiştirecek tabiri caizse çıraklıktan kalfalığa terfi edecekti. Burada gelişen kalifiye elemanlarıyla ve makine teçhizatıyla, organize sanayine usta olarak terfi edecek fabrika sahibi olacaktı. Ayrıca KOSGEB’den teşvik alacak, bankalardan kredi temin edecekti. Kısaca iş adamı yetiştiren fabrika yapacaktık.

 Burnumuzun dibindeki komşu ilimiz, Sivas’ın Valisi hemşerimiz Âlim Barut Sivas’ın İŞGEM’le kalkınıp gelişeceğini söylüyor bu günlerde. Âlim, ‘Sivas İŞGEM ile büyüyor’ diyor. Çok değil on yıl öncesinde böyle bir maksatla kurulan bir trilyon para harcanan yirmi iş yeri bugün gözden çıkartıldı, yıkımına başlandı bile.

Bu olaylar Yozgat’ın talihi mi, talihsizliği mi? Ne sayarsanız sayın. Yozgat’ta birileri yapıyor birileri yıkıyor. Tıpkı Belediye Eski Başkanlarından Cevher-i Ali Efendi tarafından yapılan Tol çarşı adıyla anılan üç yüz yirmi tane dükkân, iş yeri, hanları ve hamamları bulunan çarşımızın 85’li yılarda Anavatan partisi iktidarında Belediye Başkanı olan Cemil Çiçek’in tol çarşımızı yıktırdığı gibi.

Tol çarşı yıkıldı da yerine ne yapıldı işte bugünkü tablo Yozgat’ın yüz karası uyuşturucu madde kullanıcılarının, sarhoşların mekânı haline gelmedi mi? Yine Yozgat’ta şimdiki Yimpaş büyük mağazanın olduğu yerde toptancı hali yapılmıştı. Toptancı halinden bir eser, bir bina var mı? Yerinde yeller esti. Orayı da önce yaptık sonra yıkmadık mı? Bir başka yıkımda eski merkez ortaokulu daha sonradan Celal Atik İlköğretim Okulu olarak değiştirilen 2 bloklu okul da yıkım aşamasında, yıkılacağı günü bekliyor.

 Keşke bu tür eserleri yıkmadan önce hatıra fotoğraflarını çekerek bir albüm yapılsaydı da yıkanlar yıktıranlar neden yıktırdıklarını da altlarına övüne övüne, böbürlenerek yazsalardı ya! Önce yapıyoruz sonra da ne hikmetse yıkıyoruz. Yıkıma devam! Teşbihte hata olmasın, yazımı bir kıssa ile bitirmek istiyorum.

Musa (as) zamanında bir genç delikanlı eceliyle ölür bir gün Musa Peygamber Cenâb-ı Allah’a müracaat da bulunur. “Yarabbi insanları yaratıyorsun, akıl ve izan veriyorsun, delikanlı oluyor, her çeşit nimetlerinle bezendiriyorsun birden öldürüyorsun bunun hikmeti nedir? Öldürecektin niye yarattın? Madem yarattın niye öldürüyorsun? Cenâb-ı Hak Musa (as)’a ekin ekmesini emreder. Ekini eker başakları oluşunca orağıyla ekini biçmeye başlar. Cenâb-ı Hak Musa (as)’a sorar. Ya Musa! Bu ekini neden biçiyorsun yazık değil mi? Biçecektin neden ektin? Madem ektin neden biçiyorsun yazık değil mi? Bu ekine dedi. Musa (as) da Yarabbi bunun içinde sap var, saman var, buğday var. Buğdaydan samanı ayırmam lazım der. O zaman Allah’u Teâla benim de insanlarda iyi iş yapanla kötü iş yapanı inananla inanmayanı ayırt etmem lazım bunun içinde ölümü emir ettim. Ahir Kelam; Ey yetkili, yıkıcılar şimdi size soruyorum. Sap ile samanı ayırt etmek için mi yıkıyorsunuz? Vesselam…

25 AĞUSTOS 2015 SALI

EY YIKICILAR!
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!