ESKİ MİLLETVEKİLLERİ…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne hatırlayabildiğim kadarıyla aşağıda isimlerini zikrettiğim Yozgat’tan milletvekili, senatör olmuş şahsiyetlerin ölenlerini rahmetle yâd ederken hayatta olanlara hayırlı ömürler diliyorum.
Hayatta olanlardan, Ali Fuat Eyüpoğlu, Ömer Lütfi Zararsız, Mevlüt Güngör Erdinç, İlhami Çetin, Veli Zeren, Nedim Korkmaz, Süleyman Ergin, Servet Bora, İhsan Arslan, Mustafa Asri, Lütfullah Kayalar, Cemil Çiçek, Ali Şakir Ergin, Mahmut Orhan, Abdullah Baştürk, Mükerrem Hiç, Abdullah Örnek, Kazım Arslan, Mehmet Çiçek, Mesut Türker, Ahmet Erol Ersoy, Şuayip Üşenmez, Abdulkadir Akgül, Osman Coşkun, Mehmet Erdemir, Mehmet Ekici, Mehmet Yaşar Öztürk ve diğerleri…
ÖLEN MİLLETVEKİLLERİMİZ Ahmet Bey (Bardar), Feyyaz Ali Bey (Mehmet Feyyaz), İsmail Fazıl Paşa (Cebesoy), Rıza Bey (Ersoy), Mehmet Hulusi Akyol, Süleyman Sırrı İçöz, Yusuf Bahri Tatlıoğlu, Celal Sungur, Neşet Tanrıdağ, Adnan Başer Kafaoğlu, Turgut Nizamoğlu, Veli Uyar, Alparslan Türkeş, Ömer Erzurumluoğlu, Hüseyin Erdal, İlyas Arslan ve diğerleri…
Yeri gelmişken söyleyelim; Kalem feryat eder, ağlar mürekkep! Her insan ancak fazileti kadar insandır! Herkes ayakkabı boyar eğer bilmezse çorabını boyar. Bunları niye yazıyorum? Kalem bunların hepsini kayda geçirmiş bir bir feryat ettiği de olmuştur ama mürekkep çok azında ağlamıştır.
Başka bir ifadeyle; herkes ancak fazileti kadar yer yapmış zihinlerde. Bazılarının nesilleri unutulmuş, bazılarının da isimleri, bazıları da zihinler de iz bırakmış, yaptıklarıyla gönülleri fethetmiştir. Yozgat’ın ana caddelerine çıksak yüzlerce isim arasında isimleri zikredilecek kaç kişi vardır Allah aşkına?
Zamanında bu insanlar görev üstlenmişler, sorumluluk almışlar, bir şekilde bazıları müstesna günümüzde adları -sanları unutulmuş. Hafızalarda kaldığı kadarıyla en çok anılanlar arasında Neşet Tanrıdağ, Celal Sungur, Salim Korkmaz, Ömer Lütfi Zararsız, Süleyman Ergin, Veli Uyar, Lütfullah Kayalar Yozgat’ın gönlünde yer etmişler. Darısı diğerlerine.
Adından sanından hiç bahsedilmeyen vekillerimizde yok değil. Abdullah Baştürk, Mükerrem Hiç gibi hiç bilinmeyenlerde var. Parlamenterlik yapıp da Yozgat’a dönen halen hayatta olan Ali Şakir Ergin, Abdullah Örnek ve Kâzım Arslan’dan başkasını ben şahsen hatırlamıyorum. Keşke daha çoğunu hatırlayabilsem. Hayatta olup da sıla-ı rahim yapan siyasetçi sayımız daha çok olsa. Keşke, birçoğu yatırımlarını Yozgat’ta tutabilseler. Her birinin tarlası, bağı, bahçesi, evi, dükkânı olsa. Senede bir kez bir etkinlikte bir araya gelebilseler yaptıklarını, yapamadıklarını anlatabilseler. Yeni nesillerde kendilerini tanıma imkânı bulsa.
Yozgat’ta ki caddelerimize, mahallelerimize, okullarımıza, yurt ve yuvalarımıza, gölet ve barajlarımıza bu insanların isimlerini daha çok verebilsek olmaz mı? Bu dönemde görev yapan vekillerimiz inşallah yaptığı, yapacağı hizmetlerden dolayı gönüllerde iz bırakırlar da, methüsenaya mazhar olurlar diyorum. Vesselam…

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!