ESKİ KÖYE YENİ ADET: DOLAR DUASI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskiden beri bildiğimiz yağmurun yağmadığı mevsimlerde yağmur duasına çıkılırdı. Bazı senelerde bir damla yağmur düşmez, yer demir, gök bakır olurdu. Ekinler suya, sebze ve meyvelerin yağmura hasret kaldığı günler olurdu.

Hayvanların yiyecekleri otlar bile kururdu. Ciddi manada sıkıntı olur, kuraklık yaşanır ona da çare olarak o beldenin insanları yağmur duasına çıkarlardı ve Allah’tan yağmur yağdırmasını isterlerdi. Bu sadece Türkiye’ye has bir olay değil.

Müslüman ülkelerde de sık sık başvurulan bir yöntemdir. Suudi Arabistan’da Kâbe’nin içinde bizzat yağmur duasına iştirak etmiştim.

Geçtiğimiz kış aylarında eskiden alışık olduğumuz karlar da yağmıyor. Yine bu köşeden sizlere yağmur duası yerine, bu kez de insanlar kar duasına çıktılar diye yazmıştım bir tarihte. Divanlı köyümüzde yağmur duasına değil de kar duasına çıkmışlardı. Ne pilav pişirmişler ne de başka bir ikram. Ellerini havaya kaldırıp: “Yağ yağ yağmur, teknede hamur ver Allah’ım ver, selli sulu bir yağmur” diyecekleri yerde: “Kar yağdır, kar Allah’ım” deyivermişlerdi.

Geçtiğimiz gün internet sitesinde dolaşırken bilmediğimiz bir dua şekline daha tanık oldum. Hadi yağmur duasını biliyoruz. Durup dururken Divanlı köylülerimiz kar duasına da çıkmışlardı. Bu kez Bayburt’un Demirözü ilçesinde doları düşürme duasına çıkmış ahali…

Doğrudur, yanlıştır bilemem. Benim bildiğim bugüne kadar para için, menfaat için doları düşürme duasına çıkıldığını ne biliyorum, ne duydum, ne de gördüm. Sevabı da, günahı da diyenlerin boynuna.

Allah aşkına bu milletin aklına ne oldu da bu duruma geldik. Şimdi bu neyin duası? Geçtiğimiz ay yapılan genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bayburt %87 oy oranı ile iktidarı destekledi. Bu destek ile Türkiye’de ilk sıradaydı. Bizde Yozgat olarak en yüksek oy veren 4. il olduk. Önümüzdeki günlerde bizim Yozgat’ta da doları düşürme adına bir duaya çıkılır mı, bilemem.

Bildiğim bir şey var, o da yer ve gök dua iledir. Dua inananlar için her şeydir. Açılan eller, zikreden diller hürmetine Rabbim dileklerimizi kabul eder inşallah. En iyisini Allah bilir. Her türlü verdiği nimete bizler şükrederiz.

Bayburtluların doları indirme niyetiyle yaptığı dua sonunda birileri de istihza ederek İzzet Altınmeşe’nin söylediği şu türküyü hatırlattı;

“De get Bayburt de get Bayburt de get sende nem kaldı

Hasan Kalasında aman, caketim kaldı

O cakettir güzel eder adamı

Ergen kızlar alsın benim kadamı”

Demişte bende buradan Allah’ım bu tür düşüncelere sahip olanlara sen akıl ve fikir ver diyorum. Bir okuyucu da yaptığı yorumda; “Dua pek etkili olmamış, zalim dolar geçtiğimiz günlerde yine yapacağını yaparak rekor kırmış” ifadelerini kullanmış. Başka bir vatandaş ise; “Bir yalanın peşine takılanların duası nasıl kabul olacak bilmiyorum.” demiş. Sevabı da günahı da diyenlerin boynuna diyorum. Vesselam.

ESKİ KÖYE YENİ ADET: DOLAR DUASI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!