ERKEN YAŞTA VE ZORLA EVLİLİKLERLE MÜCADELE

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Bahadın Kasabası’nda “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Semineri” düzenlendi.

Bahadın Belediyesi Konferans Salonu’nda Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanı Sosyolog Merve Er tarafından “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele” hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Seminer iki aşamalı olarak planlandı. Seminerin ilk basamağında Bahadın Belediye Konferans Salonunda katılımcılara konu hakkında bilgi verildi. İkinci aşaması ise kasabada aktif bulunan vatandaşın vaktini geçirdiği kahvehanede farkındalık çalışması gerçekleştirildi.                Seminere Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Yavuz Hatipoğlu, Bahadın Belediye Başkanı Yurtseven Bozdemir, belediye personeli, muhtarlar ve kasabada yaşayan vatandaş katılım sağladı.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde görev yapan Sosyolog Merve Er,  2019 yılından itibaren yürütülen Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele farkındalık çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyledi. Erken Yaşta ve Zorla Evlilikle Mücadele çalışmalarında farkındalığın artırılması ile erken yaşta ve zorla evliliğin önüne geçilmesinin hedeflendiğini dile getiren Sosyolog Er, TUİK verilerine göre Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğunu ve bu kapsamda da bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Eğitimde, çocuk hakları nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları nedir? Neden kız çocukları erken yaşta evlendirilmekte? Erken yaşta ve zorla evliliğin sonuçları konularına değinildi.

Seminere ilişkin yapılan açıklamanın devamında, ”Erken yaşta evlilik yaşam ve gelişme hakkı, anne-babayla yaşama hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı gibi hakların ihlalidir. Erken yaşta evlilikler; çocuğa yönelik ve kadına yönelik bir şiddettir. Erken yaşta evlilik çocuğun cinsel istismarıdır. Erken yaşta evlilikler kadın erkek eşitsizliğinin bir sonucudur. Kız çocukları, erkek çocuklarına göre daha sıklıkla erken yaşta evlendirilmektedir. Erken yaşta evliliğin zorluklarını kız çocukları daha ağır deneyimlemektedir” denildi.

Erken yaşta ve zorla evliliğin sonrasında gerçekleşen sağlık problemlerine değinen Sosyolog Merve Er erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade eden Er, TCK’da erken yaşta evlilik bir suç olarak tanımlanmamakla birlikte bu tarz evlilikler;

M. 103 Çocuğun Cinsel İstismarı, M. 104 Reşit Olmayanla Cinsel İlişki bağlamında cezalandırılmaktadır. Sadece fail değil mağdurun ve failin anne babası da ceza alabileceğini ifade etti.

Kahvehane eğitiminde ise yasal evlenme yaşı temel kanunlar, çocuk hakları gibi konulara değinilerek bilgilendirme ve farkındalık oluşturuldu.

HABER MERKEZİ

ERKEN YAŞTA VE ZORLA EVLİLİKLERLE MÜCADELE
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!