DOLAR

19,1827$% 0.06

EURO

20,9082% -0.19

STERLİN

23,7575£% -0.31

GRAM ALTIN

1.217,99%-0,21

ÇEYREK ALTIN

2.011,00%-0,29

BİTCOİN

533836฿%-2.58753

a

ERBAKAN HOCA HAYATTA OLSAYDI

Son zamanlarda gündemimizde bir konu var ‘Erbakan Hoca hayatta olsaydı.’ diye.

Elbette bu şekilde başlayan her söz bir varsayım, bir tahminden ibarettir. Bu varsayım ve tahminlerin en doğrusu (Allahu alem) delili en güçlü olandır. Biz delillerimizi ortaya koyalım. Samimiyetle, hakikati arayanlar zaten bulacaktır. 

“Erbakan Hoca hayatta olsaydı ne yapardı?” diye tahmin yürütmek, fikir beyan etmek için evvela onu iyi tanımak ve iyi anlamak gerekir. Dolayısıyla onun 50 yıl boyunca en yakınında bulunmuş, onunla birlikte siyaset yapmış, sıkıntılar çekmiş, bedeller ödemiş ve hiçbir şart altında kendisine sırt çevirmemiş insanlar onu en iyi anlayan ve en çok tanıyan kimseler olsa gerek. 

Bu soruya en çok maruz kalan Saadet Partisi ve Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu.

Temel Karamollaoğlu 1970’li yılların başında Milli Nizam Partisi’ni (MNP) kuran, bu partinin 12 Mart 1971 darbesi sonrası kapatılmasının ardından da 1972’de Milli Selamet Partisi’ni (MSP) kuran Necmettin Erbakan’ın çalışma ekibinde yer alan bir isimdir. 1977 yılında MSP adayı olarak Sivas’tan milletvekili seçildi. 1980 darbesinde Erbakan Hoca ve yol arkadaşları ile Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı, hapis yattı. Sonrasında beraat edip siyasete devam etti. Hiçbir dönemde, hiçbir zorlukta Erbakan’ı yarı yolda bırakmayan ve yolunu terk etmeyenlerdendir Temel Karamollaoğlu. 

Yanında ve yakınında olmak tek başına yeterli değildir elbette. Yanında ve yakınında olup onu anlamayan, davasına ve partisine zarar veren binlerce insan gördük. O zaman icraatlarına, yaptıklarına ve arşivlere bakmak icap eder.

Erbakan Hocamız 1974 yılında MSP-CHP koalisyonu kurmuştur. Bunu herkes bilir ancak bir araya gelmek tek taraflı taleplerle olması mümkün değildir. Bir Koalisyon Hükümeti kurmak için bir “Hükümet Protokolü” yapmak gerekir. Neticede hem MSP’nin hem de CHP’nin talep ve beklentileri vardı. Karşılıklı görüşmeler neticesinde uzlaşı sağlandı.

MSP-CHP Koalisyonunda bazı suçlar için Af çıkarma konusu gündeme geldi. MSP 163. maddeyi talep ederken, CHP 141-142. maddelerin af kapsamına alınmasını talep etmişlerdir. 163. madde inanç suçlarını, 141 ve 142. madde fikir suçlarını kapsamaktaydı. 

CHP 163. maddeyi oylamıs ancak MSP içinde bazı “Nurcu” diye tabir edilen Milletvekilleri bu anlaşmaya riayet etmeyip diğer maddelerin af kapsamına alınmasına oy vermemiştir. 

14 Mayıs 1974 günü Meclis’ten çıkan afta 163 suçları kapsam içinde, 141-142 suçları kapsam dışında kaldı ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi kararıyla onlar da Genel Af Kanuna dahil edildi.

Tabi bu süreçlerin öncesinde ve sonrasında Necmettin Erbakan Hocamız taşlanmaya başlamıştı. “Yeşil Komünist” diye yaftalanmıştı. 

”Karpuz gibi dışı yeşil, içi kırmızı” dediler. Erbakan Hocamız itibar etmedi, inandığı doğrulardan vazgeçmedi.

Yine 1980 Darbesi öncesinde CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muhsin Batur lehine Mecliste MSP grubu olarak gizli oy vermiştir. Erbakan Hoca yıllar sonra çeşitli vesilelerle bunu açıklamıştır. 

1980 Darbesinden sonra İktidara gelen Anap ve Genel Başkanı Turgut Özal’ı devirmek için bir proje ortaya koymuştur. CHP ve SHP dahil bütün muhalefet partilerinin ANAP karşısında bir blok oluşturması için çağrı yapmıştır. 

Erbakan Hocamız CHP ile bir araya gelmekten hiçbir zaman çekinmediğini de gerek mecliste gerek başka programlarda defatle ifade etmiştir.

Bir insanın ne yapıp ne yapmayacağı hakkında fikir beyan edebilmek için öncelikle iyi tanımak ve iyi araştırmak gerekir. Evladı olmak, partisi’nde daha evvel bulunmuş olmak bir anlam ifade etmemektedir. 

Tüm bu deliller ışığında bende açıkça söylüyorum;

Evet! Erbakan Hoca yaşasaydı Saadet Partisi’nin şu anki izlediği stratejiyi izlerdi.

CHP’nin içinde olduğu bir seçim iş birliğine destek verir ülkenin içinde bulunduğu maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulması için gayret gösterirdi. 

Kimileri soracaktır: “CHP’yle mi?” Erbakan Hoca’ya da sormuşlardı: “Hem onları eleştirip hem de onlarla bir araya gelmekle tezatlığa düşmüyor musunuz?” diye. Erbakan Hoca’da bu sorulara bir çok platformda cevaplar vermiştir. Ben örnek olması açısından bir tanesini yazayım, merak edenler diğerlerini araştırıp öğrenebilirler. 

“BUGÜN BİZ CHP VE SHP İLE KOALİSYON KURARIZ. BU MEMLEKETE EN HAYIRLI HİZMETLERİ YAPARIZ! ZATEN YAPTIK! ZATEN YAPTIK! ZERRECE ŞÜPHEMİZ YOK!” 

Hasılı kelam Temel Karamollaoğlu Erbakan Hocamızı doğru anlamış, hayatı boyunca yanından ayrılmamış Millî Görüş davasına hizmet etmiş ve bu dava için bedeller ödemiş, ödemeye de devam etmektedir. 

 Biz de aynı ideal ve aynı istikamette, Erbakan Hoca’yı doğru anlayarak, Millî Görüş ilke ve prensiplerine bağlı kalarak ülkemizin, milletimizin ve bütün insanlığın saadeti için çalışmaya devam edeceğiz. 

Gayret bizden tevfik Allah’tandır.

Selâm ve dua ile..

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SARARMIŞ YAPRAKLAR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.