EPİLEPSİYE IŞIK TUT: DR. ŞAHİN’DEN BİLİNÇLENME ÇAĞRISI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Epilepsi hastalarının önemli noktalara dikkat etmesini vurgulayarak 12 Şubat Uluslararası Epilepsi Gününde bir mesaj yayınladı.

Epilepsinin, halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen, beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar (deşarjlar) sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç değişiklikleri meydana getiren kronik (uzun süreli) bir hastalık olduğunu belirten Şahin, “Epilepsi nöbetler halinde olan bir hastalıktır. Nöbet aralarında hasta sağlıklıdır. Hayatında yalnızca bir nöbet geçiren hasta, epilepsi hastası olarak kabul edilmez. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 65 milyon epilepsi hastası mevcuttur. Ülkemizde bu sayı 750 bin civarındadır” dedi.

“Herhangi Bir Dönemde Ortaya Çıkabilir”

Epilepsinin nedenlerinin her vakada tam olarak tespit edilemediğini, ancak doğum travmaları, geçirilmiş kazalara bağlı kafa travmaları, zor doğum öyküsü, ileri yaşlarda beyin damarlarında görülen vasküler anormallikler, yüksek ateşli hastalıklar, kan şekerinin aşırı düşmesi, alkol çekilmesi, kafa içi tümörleri ve beyin iltihapları gibi faktörlerin nöbet geçirmeye yatkınlık ile ilişkili olduğunu ifade eden Şahin, “Epilepsi, bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Şahin Epilepsi’nin Tanısını Anlattı

Epilepsinin belirtilerinin kişiden kişiye değişebileceğini, ancak genel olarak ani olarak ortaya çıkan yoğun korku ve endişe hali, mide bulantısı, sersemlik, görme ile ilgili değişiklikler, ayak ve ellerin hareketlerinde kısmi kontrolsüzlük, vücudun dışına çıkmış gibi hissetmek, baş ağrısı, bilinç kaybını takip eden kafa karışıklığı, kontrolsüz kas kasılmaları, ağızdan köpük gelmesi, düşme, ağızda garip bir tat oluşması, diş kenetlenmesi, dilin ısırılması, ani başlangıçlı hızlı göz hareketleri, garip ve anlamsız sesler çıkarma, bağırsak ve mesane üzerindeki kontrolün kaybı ve ani ruh hali değişiklikleri gibi durumların nöbet geliştiğine işaret edebileceğini anlatan Şahin, “Epilepsi tanısı, hastanın öyküsü, fizik muayenesi ve EEG, MR, bilgisayarlı tomografi ve PET gibi tetkiklerle konulabilir. Kan analizlerini içeren laboratuvar testleri, epilepsi belirtilerinin bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmesi halinde fayda sağlayabilir” şeklinde konuştu.

“Düzenli İlaç Kullanımı Çok Önemli”

Epilepsinin tedavisinin ilaçlarla yapıldığını, ilaç tedavisi ile epilepsi nöbetlerinin büyük oranda önlenebildiğini, tedavi boyunca epilepsi ilaçlarının düzenli kullanılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Şahin, “Epilepsi nöbeti geçiren kişiye nasıl yardımcı olunabileceği konusunda da bilinçli olmak gerekir. Bir kişi yanınızda nöbet geçirirse öncelikle sakin olun, hastayı kendine zarar getirmeyecek bir pozisyona getirin. Yan çevirmeniz iyi olacaktır. Zorla hareketleri durdurmaya ve çenesini açmaya, dilini dışarı çıkarmaya çalışmayın. Hastanın kemer, kravat ve başörtüsü gibi eşyalarını gevşetin. Su içirmeye çalışmayın, boğulabilir. Epilepsi nöbeti geçiren bir insana canlandırma işlemi yapılmasına gerek yoktur” dedi.

Şahin, epilepsi hastalarının dikkat etmesi gereken noktaları ise şöyle sıraladı:

İlaçlarınızı saati saatine alın.

Üzerinizde epilepsi hastası olduğunuza dair bir kart bulundurun.

Ağaca çıkma, balkon ve terastan sarkma gibi eylemlerden uzak durun.

Yalnız yüzmeyin.

Banyo kapısını kilitlemeyin.

Televizyon gibi sürekli parlayıp sönen ışık karşısında uzun süre kalmayın.

Spor yapabilirsiniz ancak susuz kalmamaya dikkat edin.

Aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçının.

Kafa darbesi almamaya dikkat edin.

“Önyargıyı Kırmak İçin Hepimize Görev Düşüyor”

Şahin, son olarak epilepsi hastalarına ve yakınlarına sabır ve moral dileyerek, “Epilepsi hastalığı, uygun tedavi ve yaşam tarzı ile kontrol altına alınabilir. Hastaların sosyal hayattan kopmamaları, kendilerine güvenmeleri ve destek almaları önemlidir. Epilepsi hastaları, normal yaşamlarını sürdürebilir, eğitim alabilir, çalışabilir ve evlenebilirler. Epilepsi hastalarına karşı toplumda oluşan önyargı ve damgalamayı kırmak için hepimize görev düşmektedir. 12 Şubat Uluslararası Epilepsi Günü’nün, bu konuda farkındalık yaratmaya katkı sağlamasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

EPİLEPSİYE IŞIK TUT: DR. ŞAHİN’DEN BİLİNÇLENME ÇAĞRISI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!