EMLAK SEKTÖRÜNDE SON DURUM

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emlak sektöründe fiyatların sürekli artış göstermesi üzerine Gayrimenkul ve Değerlendirme Uzmanı Suat Yaşar bu konunun nedenleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Maliyetlerdeki artışın konut fiyatlarına yansıdığını söyleyen Ad Yapı Gayrimenkul ve Değerlendirme Uzmanı Suat Yaşar; “Biz Yozgat halkı ve tüm çevre ilçelerle beraber gayrimenkul hizmetleri sürecinde ya da aracılık hizmetlerinde alıcılara ve satıcılara elimizden gelen desteği veriyoruz. Yozgat’ı baz aldığımız zaman gayrimenkulde son 2-3 yıl içerisinde çok farklı ve afaki yükselişleri göze alabiliyoruz. Buradaki ana sebeplerden bir tanesi maliyetlerdeki artışlardır. Özellikle müteahhitliğini yapan bu işin erbapları buradaki malzeme ve ham madde artışlarının yanı sıra diğer bedellerdeki artışlarla beraber ister istemez fiyatlarda afaki yükselişlere neden oldu. Bununla beraber sıfır yapılarda yani yeni yapılar dediğimiz tapu devri olmayan yapılarda fiyat artışı olduğu zamanda dolaylı olarak diğer eski dediğimiz ortalama 5-15 yıllık arası konutların da satış fiyatlarında bir artışın olduğunu söylemek mümkün. Buradaki sebepler hem fiyat artışı, hem de piyasadaki dalgalanmalardır. Bu dalgalanmalar şu an içinde bulunduğumuz seçim öncesi ve deprem zamanındaki dalgalanmalardır. İnsanlarda oluşan güvensizlik ya da korku içgüdüsü ile beraber ellerindeki gayrimenkullerin daha yüksek bedellere satmaya çalışıyorlar. Çünkü piyasa çok dalgalı ve güven vermeyen bir piyasa var. Seçimden sonra bu dalgalanmanın biraz daha toparlayacağını düşünüyorum. En azından biraz daha stabil hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

“KİRALIK DAİRELER KONUSUNDA SIKINTILARIMIZ VAR”

Yozgat’ta kiralık dairenin çok az olduğunu ve bu konuda vatandaşların sıkıntı çektiğini belirten Suat Yaşar sözlerine son olarak şu ifadelerle son verdi; “Yozgat için konuştuğumuz zaman kiralık daireler konusunda sıkıntılarımız var. Bunun nedeni depremden kaynaklı misafirlerimizden oluşan bir portföy daralması oluştu. Bu daralmadan ziyade halkımız bu konuda çok misafirperver, onlar ellerinden geleni yaptı. Depremzede ailelere bazen çok cüzi miktarlara evlerini verdi. Bazıları ise bedelsiz bir şekilde, ücret istemeden evlerini açtı. Ancak bu durum piyasadaki kiralık daire portföyünde büyük ölçüde azalmalara neden oldu. Şu anda kiralık daire bulma noktasında sıkıntılar yaşanmakta. Bununda çözümü yeni yapıların satış değil de kiralık modelleriyle eşyalı veya eşyasız ele alınarak piyasaya sunulması biraz daha bu konunun rahatlamasına neden olacaktır.”

Haber: Hüseyin Buğdaycı

Kamera: Zehra Aksümer

EMLAK SEKTÖRÜNDE SON DURUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!