EMEKLİLER MEMNUN DEĞİL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emeklinin maaşlarına yüzde 25 zam geldi. Gelen bu yüzde 25’lik zam emeklilerin kök aylıklarına uygulanacak.  Fakat gelen zam emeklileri memnun etmedi. Yozgat’ta yaşayan emekliler gelen bu zamdan memnun değil.

Emekli maaşlarına yapılacak olan ara zam oranı belli oldu. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine 5.23 puan, memur emeklilerine ise 7.45 puan refah zammı getirildi. Bu şekilde memur emeklilerinin zammı yüzde 25’e çıkarıldı. Yeni düzenlemede emekli olan ve bu yıl önümüzdeki dönem emekli olanlarda yararlanabilecek.  Örneğin, 7 bin 550 TL olan emekli aylığı 9 bin 437 TL olacak. Aynı şekilde 8 bin 800 TL olan emekli aylıkları da 11 bin TL’ye çıkacak.

Gelen zam oranı emeklilerin kök aylıklarına uygulanacak. 6 bin TL altında kök aylığı olan emekliler Temmuz ayından sonra 7 bin 500 TL alacak. 7 bin TL kök aylığı olanlar ise 8 bin 750 TL alacak. 6 bin TL ve altında alanların maaşı ise Temmuz ayından sonra 7 bin 500 TL’ye yükselecek.

“MEMURA 8-9 BİN, EMEKLİYE 2 BİN”

Açıklanan bu zammın ardından Yozgat’ta yaşayan emekliler, yapılan zammın, bu zaman diliminde asla yetmeyeceğini dile getirdi. Getirilen zammın ülkemiz koşullarında yetersiz olduğunu dile getiren Sadi Uçar; “Ben gelen bu zamdan hiç memnun değilim. Memura çok verdi ama bize de çok az verdi. Bu zam kesinlikle yeterli değil. Ülkemizin durumu, piyasa belli. Bu piyasaya göre yeterli değil. Ben 9 bin 200 lira alıyordum, şimdi ise 11 bin lira alacağım. Memura ve işçiye 8-9 bin TL zam yaptı ama biz emeklilere 2 bin lira zam yaptı. Bu normal değil. Bende tabiki memnun değilim. Tüm arkadaşlarımızla da konuşuyoruz. Hiçbirimiz memnun değiliz” ifadelerini kullandı.

“38 YIL HİZMETE 11 BİN TL”

Memur emeklisi olan Gazi Yalçın; “Bu zam hakkında hiç iyi şeyler düşünmüyorum. Ben oy verdiğime çok pişman oldum. Gelen zam çok yetersiz. Ülkenin koşulları belli, bu para neye yetecek? Biraz insaf… Ben memur emeklisiyim. 38 sene hizmet ettim ama 11 bin lira emekli maaşı alıyorum. Bunca yıllık hizmetin karşılığı bu olmamalı” dedi.

“EK İŞTE YAPIYORUM AMA BEN MEMNUNUM”

Birçok vatandaşın aksine gelen zamdan memnun olanda vardı. Tüm çocuklarının memur olduğunu belirten Hüseyin Çelik; “Ben şu an için gelen zamdan memnunum. Ben 3600 ile malulen emekli oldum. Şimdiki zamdan önce 7 bin 500 alıyordum, şimdi ise 11 küsur para alacağım. Birde ek zam varmış, yüzde 25. Tahminim 13’e gelir gibi ama tam bilmiyorum.  Evimde bir eşim ve bir ben varız. Benim tüm çocuklarım memur, bu nedenle açıkçası aldığım para eşimle bana yetiyor. Bu nedenle ben memnunum.  Şimdi ek işte yapıyorum. Köyümde çiftçilikle uğraşıyorum ama açıkçası ben memnunum” dedi.

Haber: Zehra Aksümer

EMEKLİLER MEMNUN DEĞİL
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!