DOLAR

18,8130$% 0

EURO

20,4254% -0.17

STERLİN

23,1787£% -0.16

GRAM ALTIN

1.164,29%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.914,00%-0,21

BİTCOİN

434939฿%1.0889

a

Elikanlılık Değil Delikanlılık İstiyoruz.

   Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü.
  Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizin değil tüm dünyanın büyük bir sorunudur. Bu sorun ırk, sınıf ve coğrafya gözetmeksizin adeta salgın bir hastalık gibi yayılmaya devam ediyor. Hiç bir günümüz geçmiyor ki yeni bir şiddet haberi almayalım. Dünyanın her yerinde dövülen, sövülen, kovulan kadınlar var.

   Kadına şiddet tek yönlü değildir. Eşlerinin, babalarının, kardeşlerinin sert bakışları altında gülücükleri söndürülen kadınlar. Korkutulan, tedirgin edilen, tehdit edilen kadınlar. Kollarına kelepçe vurulmuş gibi her şeyi sorgulanan kadınlar. Korktuğu için her şeye boyun eğen kadınlar. Susan, susturulan, bazı ezber davranışları yapmaya mahkûm edilen kadınlar. Sözlerle, bakışlarla, ilgisizlikle, saygısızlıkla, sevgisizlikle dövülen kadınlar şiddet mağdurudur. Azarlama, aldatma, bir obje olarak görme, uzaklaştırılma,  bağırma çağırma. Bunların hepsi şiddettir.
Tüm bu yönleriyle kadına şiddet, ne pahasına olursa olsun durdurmamız gereken korkunç derecede büyük bir sorundur.

Kadın nedir? Savaşçı mıdır? Evlerin bekçisi midir? Yahut toplumun günah keçisi midir? Hayır. Kadın varoluşun aynasıdır. Doğum denilen mucizenin aracıdır. Kadın rahmettir, merhamettir. Anne olmak yüceliğindedir ve nesillerin kaynağıdır. Evladı için dünyanın en güzel sesine, en güzel bakışına, en güzel yüzüne sahip olandır. Evi için koşturandır, didinendir. Koruyan kollayandır. Galiba en büyük problemde kadının ne olduğunu tam olarak bilmemekten doğuyor. Unutmamalı ki kadına şiddet daima kadına saygısızlıkla başlar.

 Şiddet acizliğin bir göstergesidir. Kendini kontrol edememenin ve karşısındaki ile iletişim kuramamanın, aşağılık duygusunun, güvensizliğin, kendini ifade edememenin neticesidir. Şiddetin olumlusu, iyisi, gereklisi, hak edeni yoktur.

Şiddet diye bir dil olamaz. 

Velhâsıl şiddet, kirlenmiş yüreklerin egemen olduğu kör, karanlık bir kuyudur. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, hayvana şiddeti ve her türlü şiddet reddedilmedir. Ancak bu sayede o karanlık kuyudan aydınlık yarınlara çıkılabilir. Bu mücadele gününde şiddetin, korkunun olmadığı, aydınlık, güzel yarınlar diliyorum

Ayakları altına cennet serilmiş kadına cehennemi yaşatmayın…

25.11.2022

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.