DOLAR

19,1562$% 0.19

EURO

20,7646% 0.11

STERLİN

23,6842£% -0.02

GRAM ALTIN

1.209,38%-0,31

ÇEYREK ALTIN

2.000,00%-0,79

BİTCOİN

฿%

a

ELİF BEBEKLER ÖLMESİN

Geçtiğimiz Cumartesi günü Yozgat-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasında biri bebek 6 kişi hayatını kaybetti. İki kişi de yaralandı. Bir ay içerisinde, bir, iki, üç derken 10’un üzerinde can aldı bu yol. Bu yollar üzerine dördüncü kez yazı yazıyorum.

Bir seferinde eski Karayolları Bölge Müdürü Aydın Doğan’a İl Koordinasyon Kurulu’nda sormuştum; “Ne zaman yapacaksınız bu yolları? Diye. Onun ömrü vefa etmedi. Yerine gelen Aydoğan Aslan’a sorduk, tıs yok. Bir başka yetkiliye sorduk. Aldığımız bilgilere göre Kuyumcu Köyü üzerinde Belediyeye ait olan taş ocağı alınmış.

Bu yıl içerisinde yaklaşık 26 Km, asfalt yapımı planlanıyormuş. Bu, şu demek oluyormuş, büyük ölçüde Yozgat Yerköy arasındaki sıkıntılı bu yıl kaldırılacakmış. Yozgat’ın yolları büyük ölçüde tamamlanmış, geçtiğimiz yıllarda bir müteahhidin yaptığı 26 km lik asfaltın 4-5 km’lik bölümünde sıkıntı söz konusuymuş.

Aynı müteahhit üniversitenin devamında Divanlı Köyü yolunda yaptığı 2 km’lik yol mahkemelik olmuş, mahkeme uzun sürmüş, bir sıkıntıda orada oluşmuş. Maalesef Yozgat yol yapımı konusunda şanssız bir ilimizmiş. Üniversite yolunda gelip giderken oluşan su birikintilerine ne diyorsunuz sorumuza ise aldığımız cevap manidar.

Bu hatalar şimdiki yönetimler tarafından değil, önceki yönetimler tarafından yapılmış. Yapılan hatalarında telafisi mümkün olmuyormuş. Sanayi kavşağında su birikintileri de yer yer olacakmış. Yozgatlı buna katlanacakmış ve başkada çare yokmuş. Yozgat’ta yapılan bütün yollar içerisinde en sıkıntılı yerin ise sanayi kavşağında olduğunu söylüyor yetkili. Zat-ı alilerine bir başka soru daha sorduk.

Sahiden Sarıhacılı’dan itibaren Yerköy’e kadar, geçen sene 10. ayda kar yağana kadar apar topar yol yapıp asfalt atmadınız mı? Çizgilerini çekip trafiğe açmadınız mı? Şimdi 7 ay sonra ne oldu da tekrardan yol yapıp menfez açıyorsunuz? Dedik de; Dediler ki; “Siz yol yapmayı bilmezsiniz, yol nasıl yapılır size anlatalım da yazın” dediler. Doğrudur, yol yapımı bizim mesleğimiz olmadığı için verdikleri bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. “Biz iki türlü yol yapıyoruz” diyorlar.

1- Satıh kaplama, Saray Beldesi’nin içinde olduğu gibi 2- Beton asfalt, Bütünlü sıcak karışım Beton aşınma üzerine atılacakmış zamanı geldiğinde. Türkiye’nin birçok yerinde daha bu aşınma atılmamış mış mış mış. Vatandaş bu işi bu kadar biliyormuş.

Eh, ne diyelim. Vatandaşın aklı bu kadar yetiyor. Bu işi bilenlerin de insafı kurusun. Açtıkları her bir menfez ölüm uçurumları oluyor da, yaşına değmemiş Elif Karaca’lar dünyaya neden geldiğinin fevkinde olmadan bu dünyadan uçup gidiyorlar. Yapacağınız iş sizin olsun.

Bir Elif bebeğin tırnağına değer mi. Yazık, çok yazık Elif bebeklere. Ölenlere Allah rahmet eylesin ailelerine sabır versin. Size söylüyorum ey 65. Şube Şefliği; Kayseri Bölge Müdürlüğü. Bu kez Kayserili 6 kişilik bir aile yok oldu. Yarın kim bilir kurban kim olacak.

Geçtiğimiz hafta günü birlik Ankara’ya gittim geldim. Gelirken Ağrılı otobüs şoförüne ‘Allah size kolaylık versin, bu köstebek çukuru yollarla nasıl baş ediyorsunuz’ dedim de; ‘Bu yollar sadece Yozgat il sınırlarında geçerli. Buranın dışında Ağrı’ya kadar kaymak gibi yollar yapıldı.

Devletimiz sağ olsun’ dedi de; Aklıma bizim vekil Yusuf Başer geldi. Sağ olsun, 7 ay önce Sarıhacılı’dan yolu başlattım, bu sezonda bitecek, demişti geçen sene. Dediği gibi de yaptırdı yolları. Herhalde Sarıhacılı-Yerköy arasında ki menfez ve köprüleri bugün yeniden yapılacağını hesaba katmamış olsa gerek. Bana kalırsa Karayolları Bölge Müdürlüğü tez elden Kayseri’nin sultasından kurtarılmalı.

Eğer Yozgat il ise, valisi olan köy değil ise. Bana öyle geliyor ki Kayseri Yozgat’ı yüz yıldan beri aldatıyor, kandırıyor, yalan söylüyor. Ahir kelam, sayın vekiller, sayın yetkililer size soruyorum; 1 ayda 15 kişiye mezar olan Yozgat-Ankara karayolunun akıbeti ne olacak, 10 yılda bitmeyen yol ne zaman bitecek? Daha kaç canın gitmesini, kaç ailenin yok olmasını bekliyorsunuz?

Elif bebekler öbür dünyada şefaat eder ümidini taşıyorsanız yanılıyorsunuz. Allah rızası için muhtevalı bir şekilde açıklama yapın da kurtulsun Yozgat’ın yolları. Sayenizde diyorum vesselam… 20 MAYIS 2014 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÇİFTÇİYE KAŞIKLA YABANCIYA KEPÇEYLE

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.