EKONOMİK HAMLE

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat için ciddi anlamda bir takım hamlelerin yapılması için belki defalarca bu konuyu kaleme alma ihtiyacı içerisinde oldum. Yozgat’ın gelişimi, kalkınması için yapılabilecek her hamle bizler için büyük önem arz etmektedir. Bu uğurda birçok bürokratlar, siyasiler, ticaret erbapları, eğitimciler, iş adamları ve daha niceleri çeşitli girişimler içerisinde bulunmuşlardır. Bu kervana, birkaç ay öncesinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı koltuğuna oturan, Metin Özışık ve ekibi de katılmışlardır.

Tıpkı yukarıda saydığım bazı emekçiler gibi, göreve geldikleri andan itibaren Yozgat’ı daha yüksek mercilere ulaştırmak amacı içerisine giren Özışık ve ekibi, bir takım çalışmalarla, Yozgat’ın gelişimine bir ivme kazandırmak girişimi içerisinde olmuşlardır. Bu amaç doğrultusunda, diğer illere nazaran, geri kalmış olan ilimizi ekonomik, sosyal ve kültürel yönden hep beraber, nasıl kalkındırabiliriz, Yozgat için neler yapabiliriz kaygısına düşmüşlerdir. Bugün kısa süre içerisinde, çeşitli projeler eşliğinde, yapmış oldukları müracaatlarda olumlu sonuçlarla adım adım ilerlemektedirler…

Bilindiği üzere, ekonomik yönden ilimizin gelişimi için, öncelikle tarım ve hayvancılık alanında çeşitli değerlendirmeler içerisinde bulunmamız gerekmektedir. Nedenini araştıracak olursak; Yozgat hem coğrafi konumu itibari ile hem de tarihi dokusuyla birebir bağlantılı olarak, hayvancılık ve tarıma dayalı bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ekonomik yönden atılabilecek en önemli adımlar, bu yönde yapılan yatırımlar olmalıdır. Ekonomik olarak, başka yönlü yatırımlara girişimde bulunulması kısa vade içerisinde bir dönüşüm içerisinde olmayacaktır. Geçmiş dönemlerde bu etkilerle yola çıkılmasına rağmen yeterli verimliliğe ulaşılamadığı da rahatlıkla görülmüştür.  Yozgat’ın eşrafları, erbapları, gönüllüleri gibi bir takım fikirler de, Yozgat’ın ekonomik yönden kalkınması adına ilk yapılabilecek olan yatırımların bu yönlü olması gerekliliğini savunmaktadırlar.

Bugün bu hususla alakalı olarak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığınca hazırlanan, başta Valiliğimiz, Belediyemiz ve yanı sıra toplam 22 tane sivil toplum kuruluşunun da ortağı olduğu Yozgat Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulumu için proje hazırlanmaktadır. Yapılması hedeflenen, Yozgat Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde;
1 Adet Yem Fabrikası…
1 Adet Süt İşleme Tesisi…
1 Adet Et İşleme Tesisi…
1 Adet Hayvan Borsası…
1 Adet Bio gaz Tesisi yer alacaktır. Ayrıca Yozgat Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içerisinde 155 İşletme ve bu işletmeler içerisinde 25 bin büyük baş hayvan olacaktır.
Bölge içerisindeki dağılım ise;
30 Adet, 1.500 hayvan kapasiteli…
 60 Adet, 6.000 hayvan kapasiteli…
40 Adet, 8.000 hayvan kapasiteli…
15 Adet, 4.500 hayvan kapasiteli…
10 Adet, 5.000 hayvan kapasiteli ahır…
İlimize kurulacak olan Hayvancılık İhtisas OSB istihdamı ise; İlk başlangıçta direk 1.000 kişi, tam kapasitede ise 10.000 kişiye istihdam sağlayacaktır.

Bu proje ekonomik yönden Yozgat için çok önemli bir girişim olacaktır. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte binlerce insan iş sahibi olacak, onlarca işletme de iç pazarla kalkınacak, aynı zamanda dış pazara açılma imkanına sahip olacaktır….

Yapılmak istenen bu hamle gibi daha birçok hamleyi birbiri ardına görmek bizler için büyük bir onur olmalıdır. Yozgat için atılan adımlarda emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Yolumuz açık olsun…

EKONOMİK HAMLE
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!