DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

440320฿%-0.30005

a

EĞİTİM ŞART…

Gelişim uzmanlarının ve üst düzey eğitimcilerin, çeşitli programlar ve seminerler altında sürekli olarak bahsetmekte olduğu, insanlık tarihi için de oldukça önemi olan ve aynı zamanda çok geniş bir alanı kapsayan eğitim konusuna değinmek istiyorum.

Tanımının yapılması bir o kadar zor olan eğitim kavramını şu şekilde kısaca açıklayabilirim. Bireylerin doğumdan ölümüne kadar, yaşadığı toplum içinde değeri olmasını sağlayan, bir takım yetenek, tutum ve diğer davranış biçimlerini geliştirebildiği süreçlerin tümüne eğitim diyebiliriz. Kaliteli bir eğitim her zaman hayat standardını yükseltir.

Özellikle yükseköğretim hayattaki çeşitli olaylar arasındaki gerçekleri daha iyi görebilme, bir takım bağlantıları ve ilkeleri daha iyi anlama becerisini kazandırır. Kaliteli bir eğitim aynı zamanda bireyleri yeni ilgi alanlarını keşfedebilmesi için yönlendirir.

Kalıplaşmış olarak kalan bir takım olgulara, daha geniş bir açıdan bakabilme yeteneğini kazandırır. Daha önceden söylenmiş, hazırlanmış olan bir takım etkenleri kabullenmek yerine daha yeni çözümler üretmek becerisini kazanır. Bu şekilde kendisine olan öz güvenini ve motivasyonu kat kat artırmış olur.

Eğitim, hayatın daha esnek bir hal almasını sağlar. Yaşamı kontrol etmeyi kolaylaştırır. İnsanın kendi ufkunu genişletmesi açısından çok önemli bir kavramdır. Çevremizdeki bir takım etkenlerde eğitim kalitesinin artırılmasında büyük rol almaktadır. Birçok birey bugün, çözüm üretmek gibi büyük bir sorumluluğu maalesef kabullenememiş durumdadır. Bir milletin, bir devletin ve bir şehrin gelişimini sağlayan en büyük etkenlerden biriside mutlak eğitimdir.

Eğitimin yaşı yoktur, hayatta başarılı olmanın en değişmez kuralıdır. Bugün ve yarınımızda başarılı olmak istiyorsak eğitime önem vermek zorundayız.

“Eğer silgimiz kalemimizden çok daha önce bitiyorsa yanlışımız çok demektir.”

Yanlışları en aza indirmenin yolu ise bilgi dağarcığımızı sürekli olarak güncelleme gayretidir. Kendimizi geliştirmek adına elimizden geleni yapmalıyız. Hata üstüne hata, yanlış üstüne yanlış yaparak, deneme yanılma yöntemiyle yaşamamak için sürekli kendimizi eğitmek ve sürekli öğrenmek zorundayız.

08 TEMMUZ 2008

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YOZGATA BAKIŞ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.