DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

440089฿%-0.28965

a

DÜRÜSTLÜK, PAHALI BİR MÜLKTÜR

Abdullah b. Mesut’tan (r.a.) nakledildiğine göre Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Doğruluktan ayrılmayınız. Muhakkak ki doğruluk, iyiliğe; iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğru olanı ararsa Allah katında ‘sıddîk’ (özü sözü bir olan kişi) olarak yazılır. Yalandan sakının! Çünkü yalan, kötülüğe; kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyleyip yalanı araştıra araştıra Allah katında yalancı olarak yazılır.” (Müslim, Birr, 105)
Maalesef 21. yüzyılda kaybetmeye yüz tutmuş değerlerden bir tanesi de “Dürüstlük”. Tabiri caizse herkesin mumla aradığı, hemen herkesin muzdarip olduğu ve şikayet ettiği bir konu. Bu anlamda maalesef toplumumuzun fakirleştiğine, diğer birçok değer gibi bu değerinin de günbegün eridiğine şahit oluyoruz. Ne hazindir ki insanlar bunun farkında olmadan dürüstlük sermayesini harcamaya devam ediyor.
Güvenilir insan sayısı her geçen gün azalıyor. Sözünde durmayan, emanete ehemmiyet vermeyen, borcunu zamanında ödemeyen, söz verdiği saate riayet etmeyen bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz.
En ilginç yanı ise hepimizin şikayet ettiği bu durumu hiçbirimizin düzeltme gayreti içinde olmayışıdır. Elbette iyiliği yayma mücadelesi verenler var, onları tenzih ederim. Genel manada dürüst insan olma, dürüst insan yetiştirme derdimiz yok. Böyle bir derdimiz olmadığı gibi dürüst olmaya gayret eden iyi insanları maalesef bir fırsat olarak görüyoruz. Tabiri caizse onların bir güvenlik açığı varmışcasına bu açıktan istifade etmeye çalışıyoruz. Adeta onları takdir edip ödüllendirmemiz gerekirken cezalandırıyoruz.
Birinin hakkına girince kendini kârda sayan bir anlayış zuhur etti. Hayır, bilakis onlar zarar edenlerdendir. Kazanmak, Hak’tan yana olmaktır. Adil ve dürüst olmak, güvenilir ve emin olmak, hak yememek ve Hakk’ı savunmak bir Müslüman’ın temel şiarıdır.
Üç günlük dünya hayatı için üç kuruşa tenezzül etmek Müslüman bir toplumun, toplum ahlâkına aykırıdır.
Biz ki Muhammedü’l Emin denilen bir Peygamberin ümmetiyiz. Biz ki yaln ız dostlarımızın değil düşmanlarımızın dahi bize güveneceği, malını ve canını emanet edeceği bir Nebi’nin izindeyiz. Biz ki 600 yıl bu topraklarda, İslâm medeniyeti ile bütün din ve inanç gruplarına adalet ve dürüstlük ile hükmetmiş necip bir milletin torunlarıyız.
Dürüstlük sermayemizi bu kadar kolay harcamamalıyız.
Eskiler derler ki :”Dürüstlük pahalı bir mülktür. Ucuz insanlarda bulunmaz. “
Nitekim gelecek nesillere ve kendi aile efradımıza bırakacağımız en değerli miraslardan biridir dürüstlük. Hiçbir zaman değer kaybetmeyen, dünya ve ahirette geçerli olacak yegane sermayelerdendir. Herkesin her şeyi bildiği, herkesin edebiyatçı kesildiği, sahte kahramanlık pozlarına bürünmüş ucuz insanların çoğaldığı bu çağda hem onlarla hem de onlara benzememe yolunda kendimizle mücadelemiz sürecek. Dürüstlük kazanacak, dürüstler kazanacak.
Yaşasın Dürüstlük!

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ülke Genelinde Işık Donanımları ve Kullanımı Denetimi Gerçekleştirildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.