DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

526374฿%0.13215

a

DOLANDIRAN DOLANDIRANA

Geçtiğimiz günlerde Sayıştay Bakanlığı’nın raporunda ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında genç çiftçilerin devleti dolandırdığı tespit edilmiş.

Tarım Bakanlığı tarafından 3 yıl önce uygulamaya bile koyulan ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında projeden şahısların yakın çevresiyle büyükbaş veya küçükbaş hayvan satışı gerçekleştiriliyormuş gibi gösterip devletten büyük paralar aldıkları ortaya çıkmış.

Ey Efendiler, bu sadece bu projeye has bir olay değil.

Buna benzer ne zaman bir proje geliştirilse, köylünün çiftçinin menfaatine olsun diye; orada hile, desise, yalan, sahtecilik, suiistimal ortaya çıktı zaman zaman.

Şimdi ne deniliyor Sayıştay raporunda?

“Büyükbaş ve küçükbaş hayvan proje kapsamında desteklemeden yararlandırılan genç çiftçilerin kendilerine teslim edilen hayvanları elden çıkardıkları, mevzuat gereği yerlerine almaları gereken hayvanları ise yakın akrabalardan satın almış gibi gösterdikleri, bu duruma ise il ve ilçe müdürlükleri tarafından müsaade edildiği görülmüştür. Hâlbuki bu proje kapsamında çiftçilerden taahhütname alınıyor.

Proje kapsamında; “Eşimden, annemden, babamdan, çocuğumdan ve bunların sahip- ortağı olduğu işletmelerden destek kapsamında makine, mal, hizmet, tohum, fidan, canlı hayvan vb. satın almayacağım.” İbaresi sözleşmeye konulmuş. Konulmuş olmasına rağmen niye uygulanmaz? Burası benim güzel ülkem Türkiye. Olur böyle şeyler.

Burada bir ahlak sorunu yok mu? Ahlaksız bir millet ayakta duramaz. Biz ahlaki değerlerimizi her gün biraz daha kaybeder hâle geldik. Benim bizzat İl Genel Meclisi üyeliğim zamanında şahit olduğum bu gibi suiistimaller zaman zaman olmuştur.

Bir çiftçiye damızlık inek verildi ve üret, sütünden yağ, peynir yap; buzağısına da teşvik, üret üretebildiğin kadar denildi. Olmadı, inekleri sahte ölüm raporlarıyla öldürdüler. Orköy proje kapsamında koyunculuk projeleri teşvik edildi. 30-40-60 ve daha fazlası verildi çiftçilere.

O projelerde havanda su değildir. 5 yıl kontrollü denildi. Kontroller gelince komşunun koyunlarını benim diye sahiplendiler. Sahte sahte beyanlarla, ‘Körler sağırlar birbirlerini ağırlar’ diye birbirimizi ağırladık. Devlet, üretim artsın; çiftçi kalkınsın diyor. Niyet halis, dostane projeler ama uygulama solda sıfır, neticede fiyasko.

Ezcümle bu tür örneklerle dolu. Geçmişimizde de, bugünümüzde de teşvikler olmalı. Hatta artırılmalı. Kontroller de yapılmalıdır. İnsanın olduğu her yerde suiistimal her zaman vardır. Dün de vardır, bugün de olacaktır.

Teşvikler üreticiye değil, ürettiği ürünü satınca sattığı miktarda verilmelidir. Yoksa inanın emekler boşuna, niyetler boşuna. Dostlar alışverişte görsün bizleri diyorum. Vesselam… 21 EKİM 2019 PAZARTESİ 

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

NAKIPZADE CAMİİ NE ZAMAN

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.