Doğu Türkistan’da Zulüm Devam Ediyor…

Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyüyor. Çin güçlerinin yürekleri parçalayan zulümleri karşısında çaresizce ölümü bekleyen Uygu...

Bülent Kalabalık
Bülent Kalabalık Tüm Haberleri

Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyüyor. Çin güçlerinin yürekleri parçalayan zulümleri karşısında çaresizce ölümü bekleyen Uygurların sessiz haykırışı kulakları sağır ediyor.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) özellikle 2016 yılından bu yana sürdürdüğü Doğu Türkistanlılara yönelik zulüm politikası dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çin güçleri, Uygur Türklerinin asimile olmaları için elinden geleni yapıyor. Asimile olmadıkları takdirde Uygurlara yaşam hakkı tanımayan ÇKP, milyonlarca Müslüman’ı toplama kamplarında tutuyor. Tecavüzden işkenceye, kısırlaştırmadan öldürmeye kadar akla gelebilecek her zulmü uygulayan Çin güçleri, en büyük gücü de uluslararası arenadaki sessizlikten alıyor. Milyonlarca Uygur Türkü’nü zulüm altında tutan Çin’e Müslüman ülkeler dahi yeterli tepkiyi gösteremiyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA BİRÇOK İĞRENÇ ZULÜM GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Doğu Türkistanlı Müslümanlara akıl almaz zulümlerde bulunan ÇKP, Uygurlara hayatı zindan etti. Zulümden kaçmayı başarıp Çin zulmü altında yaşadıklarını anlatanlardan ve sosyal medya aracılığıyla dış dünyaya aktarılabilen bilgi ve görüntülerden edinilen bilgilere göre Çin, birçok iğrenç zulüm gerçekleştiriyor. Aralarında çocukların da bulunduğu milyonlarca kişiyi toplama kampına atan, Uygur kadınları zorla Çinli erkeklerle evlendiren, İslami bütün faaliyetleri yasaklayan ve insanların iç organlarını çalan ÇKP’ye bir an evvel dur denilmesi büyük önem arz ediyor.

TOPLAMA KAMPLARINDA MİLYONLARCA UYGUR VAR

Uygur Müslümanlara yönelik sistematik zulümlerde bulunan ÇKP, milyonlarca Müslümanı toplama kampında tutuyor. İşkence ve ölümün sıradanlaştığı kamplarda bulunan Uygurların tam olarak kaç kişiden oluştuğu bilinmezken en az 2 milyon kişinin toplama kamplarına hapsedildiği aktarılıyor. Toplama kampındaki zulümlere maruz kalanların aktardığına göre aralarında çocuk ve kadınların da olduğu kamplarda akıl almaz işkenceler uygulanıyor.

KÖLE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILIYORLAR

Doğu Türkistan’da zulüm altında bulunan Uygur Türklerinin yaşadığı bir diğer zulüm ise zorla köle işçi olarak çalıştırılmaları… Uluslararası medyada yer alan bilgilere göre aralarında dünyaca ünlü markaların da yer aldığı fabrikalarda köle olarak çalıştırılan Uygurlara insan muamelesinde dahi bulunulmuyor. İnsani bir yaşam arzusundaki Uygurların içerisinde bulunduğu durum yürekleri sızlatıyor.

İNSANLAR KOBAY OLARAK KULLANILIYOR

ÇKP’nin Uygur Türklerine yönelik uyguladığı zulümler adeta bir insanlık dramından izler taşıyor. Müslüman Uygurları kobay olarak gören Çin güçleri, Uygur Türklerinin üzerinde çeşitli deneylerde bulunuyor. Türlü ilaç ve iğnelerle Uygurlar üzerinde biyolojik deneyler yapan ÇKP’ye bağlı güçler, insanların iç organlarının çalınarak dünyaya satılmasında da başrol oynuyor.

MÜSLÜMAN KADINLAR SİSTEMATİK OLARAK TECAVÜZE UĞRUYOR

Çin güçlerinin Uygur Türklerine uyguladığı zulüm dolu politikalardan en çok zarar gören kesimin kadınlar olduğunu söylemek yalan olmaz. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kalan Uygur kadınlar, kurtarılmadıkları takdirde ölümü dört gözle bekliyor. Zira kadınların iffet ve namusuna aykırı her türlü zulüm Doğu Türkistan’da uygulanıyor. Müslüman kadınlar, özellikle toplama kamplarında sistematik olarak tecavüze uğruyor.

ÇİNLİ ERKEKLER UYGURLARIN EVLERİNE YERLEŞTİRİLİYOR

Doğu Türkistanlı kadınların yaşadıkları acılar, toplama kamplarından ibaret değil. Müslüman bir Uygur kadın, toplama kampına atılmasa dahi iğrenç zulümlere maruz kalabiliyor. Öyle ki Uygur kadınların zorla Çinli erkeklerle evlendirilmesi bu zulmün sadece bir yüzünü oluşturuyor. Zira Doğu Türkistan’daki zulümlerin bir yüzünü de Çinli erkeklerin Müslümanların evlerine yerleştirilmesi teşkil ediyor. Öte yandan bölgede yaşayan Uygur ve Kazak kadınların kısırlaştırıldığı da kaydediliyor.

İSLAMİ TÜM FAALİYETLER YASAK

Doğu Türkistan bölgesindeki Çin zulmü dini alanda da kendini gösteriyor. Namaz ve oruç başta olmak üzere İslami ögeler içeren tüm faaliyetleri yasaklayan Çin güçleri, İslami ve Türk mimari yapılarla mezarlıkları da yok ediyor. Öte yandan zalimler, her gün Çin Komünist Partisi şarkılarıyla insanların beyinlerin yıkamaya çalışıyor. Kovid bahanesiyle insanların evlere ve tecrit kamplarına kapatılarak ölüme terk edildiği bölgede yaşanılan insanlık dramı tam anlamıyla yürekleri parçalıyor.

MADDE MADDE DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANAN ÇİN ZULMÜ…

• Çin toplama kamplarında milyonlarca kişi zorla tutuluyor.

• İnsanlar köle işçi olarak çalıştırılıyor.

• Türlü ilaç ve iğnelerle insanlar üzerinde biyolojik deneyler yapılıyor.

• İnsanların içi organları çalınarak dünyaya satılıyor.

• Toplama kamplarında insanlar katlediliyor.

• Kadınlar sistematik tecavüze uğruyor.

• Uygur kızlar, zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor.

• Çinli erkekler, Müslümanların evlerine yerleştiriliyor.

• Uygur ve Kazak kadınlar kısırlaştırılıyor.

• Tüm dini ritüel ve kıyafetler yasak.

• Her gün Çin Komünist Partisi şarkılarıyla beyinler yıkanıyor.

• İslami ve Türk mimari yapılarla mezarlıklar yok ediliyor.

• 1 milyondan fazla Uygur çocuk, toplama kamplarında bulunuyor.

• Kovid bahanesiyle insanlar evlere ve tecrit kamplarına kapatılıyor ve ölüme terk ediliyor.

• İşkenceler uygulanıyor.

13 Ara 2022 - 10:30 - Gündem

Mahreç  Bülent Kalabalık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Merhaba Yozgat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Merhaba Yozgat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Merhaba Yozgat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Merhaba Yozgat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.