‘’Diyabetli Çocuklarımız da Her Çocuk Gibi Özgür Olmalı’’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 “ Diyabet de artık hızla yaygınlaşıyor. Nüfusun %10’unun diyabetli olduğu artık bilinen bir gerçektir. Yozgat nüfusunu düşünecek olursak 40 bin civarında diyabetli hasta olduğu tahmin edilmekle birlikte, hastane giriş verileri incelendiğinde nerdeyse aynı rakama ulaşmaktayız. Bu rakamlar azımsanmayacak boyuttadır ve tehlike çanları çalmadan kontrol altına almamız gereken hastalıklar arasındadır. Acilen ilimizde valilik komisyonları arasına “Diyabet Değerlendirme Komisyonu” da alınmalı. Yozgat’ta diyabet haritası çıkarılması, gerekli eğitimler ve takip noktasında işleri oldukça hızlandıracak ve diyabette etkin olarak çalışmalar yapmak için öncü olacaktır. Valilik, İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye, Üniversite, Özel Hastane ve Dernek temsilcilerin katılacağı komisyon diyabetli dostlarımız ve şehrimize bir vizyon katacaktır.

Her zaman dile getirdiğimiz sesimizi duyurmaya çalıştığımız konulardan biri de çocuklarımızın kan şeker ölçümü yaparken günde 6-8 kez parmaklarının delinmesi ve 4 kez insülin yapmak zorunda kalmasıdır. Bir çocuğumuzun ayda en az 200 kez parmağı deliniyor. Biz şuan parmağımızın bir kere delinmesine dayanamıyoruz. Aslında çocuklarımız, teknolojinin gelişmesiyle daha konforlu hayat yaşayabilmekteler. Ancak ne var ki bu teknolojik cihazlar SGK tarafından ödenemiyor. Ailelere aylık en az 1500 TL ekstra masrafa neden oluyor. Dernek olarak diyabetli çocuklarımızın ve ailelerinin yaşadıkları sıkıntıları gündeme taşımak, sesimizi duyurmak dernek olarak bizim birinci vazifemiz. Diyabetli yetişkin hastalarımızınyanı sıra bir de çocuk diyabet hastaları var ki, her çocuk gibi onlar da özgürce koşabilmeli, yani kısaca hayatları kolaylaştırılmalı. Hayatın daha başlarında eksiyle başlayan çocuklarımıza destek çıkılmalı. Teknolojinin ilerlemesiyle kolaylaştırılan kan şeker ölçümü ve insülin uygulamaları ne yazık ki SGK tarafından çok az kısmı ödeniyor. Aylık 1500 TL gibi ektra masraf yapmak zorunda kalan aileler zorlanıyor. Çocuklarımızın günde 8 kez parmaklarının delinmesine, günde 4 kez insülin yapılmasının önüne insülin pompa ve sensör cihazı ile geçilebiliyor. Çocuklarımızın parmak uçlarında artık sinir kaybı oluşmaya başlamadan bir çare bulunmalı. Mecliste diyabetli çocuklarımız gündeme alınmalı ve teknolojik cihazlar SGK tarafından ödenmeli. Bu çocuklarımız için lüks değil bir ihtiyaçtır artık.

Sahada özellikle çocukları diyabetli ailelerle konuştuğumuzda Yozgat’ta Çocuk Endokrinoloji Uzmanının olmaması gündeme geliyor. Buradan da biz yeniden gündeme getirmek isteriz. Konu diyabet olunca kompleks bir takip gerektiğinden, Çocuk Kardiyoloji uzmanın da şehrimizde olması hem diyabetli çocuklarımızın takibi, hem de il geneli tüm çocuklarımızın takibi açısından da önemlidir. “Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile milletvekillerimizden bir Çocuk Endokrinoloji Uzmanı ve Çocuk Kardiyoloji Uzmanını istiyoruz.

Diyabetli çocuklarımız da her çocuk gibi özgür olmalı, yaşam standartları yükseltilmelidir. Sayın milletvekillerimizden ricamız bu hassas konuları mecliste gündeme getirmeleridir. Dokunulan her yaşam başka bir yaşama umut olacaktır” dedi.

‘’Diyabetli Çocuklarımız da Her Çocuk Gibi Özgür Olmalı’’
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!