DİLİMLİ KARPUZA SİFTAH

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocukluk yıllarımızda bakır kazanla pişirilen, kepçeyle dağıtılan onlarca kişiye yetecek yemekler pişirirdi ninelerimiz, annelerimiz.

Daha sonra büyük kazanların yerine çelik tencereler ve tavalarla tanıştı bu millet.

Şimdi tava içi dediğimiz bir iki kişilik yemek soframıza konuluyor, yetiyor da artıyor bile. Niye derseniz eskiden bir ailede üç beş kardeş birlikte yaşıyorlar, otuz kırk nüfusa hitap eden aileler büyük bakır kazanlarda yemek pişirme mecburiyetinde kalıyorlardı.

Zamanla aile yapısında değişiklik meydana geldi ve alışık olduğumuz kalabalık aile yerini çekirdek aileye bıraktı.

Alman usulü diye tabir edilen tek kişilik tabldot usulü yemekleri gençler nerede bulurlarsa orada genelde de ayakta yiyerek karınlarını doyuruyorlar.

Eskiden büyük baş hayvan kesimlerinde kalçasıyla, butuyla, küreğiyle kilolarca alınan etler yerini bir iki kiloya şimdilerde ise gram usulüne bıraktı.

Belli ki ekonomik kriz giderek artıyor, insanların alım gücü giderek azalıyor. Ülkemizi yöneten iktidar mensuplarından bazıları bir eli yağda bir eli balda olanlar hala gaf yapmaya devam ediyorlar.

AK Parti Ankara İl Başkanı Yardımcısı Mehmet Yılmazer, ‘ Üretici kazanamıyor bizde ucuza yiyemiyoruz. Karpuzu dilimle satın alanlar kendileri eksin, biçsin bir bütün olarak sofralarına koysunlar.’ diyormuş.

Yine AK Partili Milletvekili Zülfü Demirbağ, ‘bir kilogram et yerine yarım kilo alın’ diyormuş.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise geçtiğimiz aylarda ‘ ben tasarrufa önem veriyorum, kasaba gidip yüz liradan et almıyorum, bir tane kuzu alıyorum bütün olarak kestirip mutfağımızda tüketiyoruz.

Eh ne diyelim suçlu bulundu. Dilimle karpuz alanlar, gramla et alan fakir fukara, garip guraba insanlar, asgari ücretle çalışanlar herhalde suçlu olsa gerek.

Niye karpuzu bütün olarak almıyorlarmış da dilimli alıyorlarmış diyenler karpuzun fiyatını biliyorlar mı? Yoksa milletin aklıyla alay mı ediyorlar?

Karpuz tarlada 10 lirayken tezgâhlarda 20 liradan satışa çıktı. Boyutuna göre 150 ile 200 lira tutan fiyatıyla kimse alamadı.

Satış yapamayan manavlarda çareyi dilimleyip satmakta buldular. Alıcılardan bir tanesi de ben oldum.

Bizde bir Köroğlu ile Eyvazız. Hanımda karpuz yemiyor manavdan aldığım karpuzda 9 kilo geldi tek kişi olduğumu söylediğimde tezgâhlarda karpuzu dilimledi. Ömrümde ilk defa dilimli karpuz alarak siftah ettim.

Ahir kelam, hal ve gidişat iyi değil. Ekonomik kriz artarak devam ediyor. Ümit edelim güzel ülkemizin güzel insanlarının alım gücü yükselsin. Eskiden olduğu gibi karpuzu dilimle değil de bir bütün olarak sofrasına götürebilsin diyorum.

Vesselam… 24 MAYIS 2022 SALI

DİLİMLİ KARPUZA SİFTAH
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!