DERİN İFLASIMIZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürekli Yozgat’ın gelişeceğini, düzeleceğini, kalkınacağı1 düşünürken, bu konuda yüreklere su serpmeye çalışırken, olaylara ne kadar iyimserlikle yaklaşıyor da olsak, durumun vahameti gözlerden kaçmıyor.

Daha önceki yazılarımda sık sık bahsetmiş olduğum bazı konuların üzerinde yine durmak istiyorum. İlimizde gelişim, kalkınma ve istihdam alanlarında hatta ticari anlamlarda ki belirsizliklerde maalesef çok sıkıntılı bir konumdayız. Özellikle de yaşanan krizlerin ardından sıkıntılıların bitmesi, çözümü, mümkünatı olmayan bir hal içine doğru sürüklenmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde, Yozgat’ın kurtuluşu ya da Yozgat’a uzanması ümitle beklenen eller üzerinde defalarca oturulup konuşuldu. Çeşitli toplantılar, seminerler yapıldı. Ama maalesef bu çalışmaların hiçbir getirisi de olmadı diyebiliriz. Konuşulan her şey kağıt üzerinde ya da lafta kaldı. Yozgat için ciddi manada çalışmalar yapılmadı.

Bu konuda sesimizi zaman zaman yükseltiyoruz. Elimizden geldiği kadar çaba sarf ediyoruz. Ama insanlarımız hallerinden memnun gibi görünmeye, seslerini çıkarmamaya devam ediyorlar.

Yozgat’ın ticari alanlarda birçok işini, çevre iller yapmaya, üstlenmeye devam ediyor. Çorumlu geliyor, en üst düzey işletme alanlarında çalışmalar yapıyor. Yozgat’ın ekmeğini Yozgatlıya yedirmiyor. Kayserili geliyor, en üst düzey inşaat işlerini üstleniyor, biz boş boş bakmaya devam ediyoruz.

Yetmiyormuş gibi yetkililerimiz de olaya uzaktan bakmakla yetiniyorlar. Durumun vahameti de gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

Yozgat’ın bulunduğu konum hiç değişmiyor. Hep aynı yerde kalıyor. Sanırım yerinde saymaya devam ediyor. Yerinde saymakla kalsa yine iyi, geriye doğru gitmesinden korkuyorum.

Zaman zaman piyasayı dolaşıyorum. Bir gazeteci olarak dertleri dinliyorum. Piyasa bitik durumda görünüyor. Kimse işini doğru düzgün yapamıyor. Çalıştıranda, çalışanlar da halden memnun görünmüyorlar.

Varmış olduğum kanaat şudur ki; Maalesef Yozgat’ın geleceği karanlık durumdadır. Derin iflasımız söz konusudur. İşin içinden nasıl çıkılır, durum nereye gider, daha ne kadar kötü olabilir bilmiyorum. Bir şeyi çok iyi biliyorum gidişatımız hiç iyi durumda değil.

DERİN İFLASIMIZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!