CUMHURİYET’E YAKIŞIR KUTLAMA YOZGAT’TAN!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü vatandaşların ve il yöneticilerin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

7’den 70e çok sayıda vatandaşın katıldığı törende duygu dolu anlar yaşandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan ve Belediye Başkanı Celal Köse, halkın bayramını kutladı. Vali Özkan günün anlam ve önemine dair konuşma yaparken, konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okudu. Törende okullarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Vali Mehmet Ali Özkan konuşmasında, Yozgat’ın gençliğine seslenerek Cumhuriyet’in önemini vurguladı. Gençlerin en önemli emanetinin Cumhuriyet olduğunu dile getiren Özkan: “Ey Türk milletinin öksüzlüğünde büyüyen büyük Türk. Ey yetimliğinde Anadolu’nun bozkırında yetişen Atatürk. Ey Türkü Türkçüğü! Türk vatanına hakim Ecdat. Evet. Elbet belki kara trenler gecikebilir. Ana mutlaka, ama mutlaka, ama mutlaka gelecek. Ecdadın büyük Atatürk’ün cumhuriyetle verdiği hayallerimizde ileride hep beraber hep birlikte onlarla buluşmak üzere. Büyük Atatürk, büyük Türk milletinin ecdadı, ruhun şad olsun, cumhuriyetin var olsun Ve maşallah Yozgat’ta Bozak Yaylası’nda yiğitlerin arasında erlerin mekanında olmak gurur veriyor bu kürsüde huzurunuzda karşınızda bulunmak. E o zaman e zaman Yozgat Cumhuriyet Meydanı’ndan merhaba cumhuriyet diye semalara uzanan göklere merhaba bizi deyip gelenlere merhaba ermişlere erenlere Merhaba şehitlerime, gazilerime. Merhaba büyük Türk milletinin evlatlarına, yiğitlerine merhaba cumhuriyete, merhaba Atatürk’e Al bayrağın izinde Türk vatanının yüzünde gençliğin gözünde ve milletimin hizmetinde beraber yol yürüdüğü kıymetli mesai arkadaşlarım. Yeni nesillerin eseri olacaktır dediği Atatürk Bugün Cumhuriyet’i omuzlarında insanlarıyla yükselten, yücelten kıymetli öğretmenlerim. Atatürk’ün Türk milletinin istikbali ve istiklali gördüğü kıymetli gençlerimiz ve Ata’mızın nesli Dedem Mete’nin torunları, Alparslan’ın orduları, cumhuriyette günümüzde Mustafa Kemal’in yoldaşları, Yozgatlı hemşehrilerim. Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü olan bu yıl günde başta büyük Atatürk ve şehit olmak üzere gerek aklı, gerek ilmi, gerekse bedeniyle ülkesine emek veren bütün vatan ellerini minnetle, şükranla selamlıyor, bu güzel günde, bu coşku içerisinde, Cumhuriyet Bayramı’nızı bir kez daha kutluyor Bayramınız kutlu olsun. Kıymetli mesai arkadaşlarım, hemşehrilerim, öğretmenlerim, sevgili gençler. Biz günü yaşadıkça Biz günü anladıkça tarihten sayfalar çevirip geçmişi mazide bıraktıkça cumhuriyetin, cumhuriyetimizin büyüklüğünü, cumhuriyetin cumhuriyetimizin ruhunu bir kez daha anlıyor, bir kez daha yaşıyor, büyük Türk Atatürk’ü ve o günün gençliğini bir kez daha saygı ve minnetle yad ediyorum.” Dedi.
Yozgat Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı askerlerinin gösteri sunduğu tören, öğrenci ve askerlerin geçişi ile sona erdi.

HABER MERKEZİ

CUMHURİYET’E YAKIŞIR KUTLAMA YOZGAT’TAN!
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!