Cumhuriyet Meydanı’nda Aşure Dağıtıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda Muharrem Ayı münasebetiyle tüm Yozgat halkına aşure dağıtıldı.

Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden’in katımları ile Cumhuriyet Meydanı’nda aşure dağıtıldı. Aşure dağıtımı için öncelikle Yozgat il müftüsü Ali Gülde tarafından dua okundu. Ardından Yozgat Valisi Polat, Belediye Başkanı Köse ve Müftü Gülden ile beraber aşure dağıtımına başlandı. Toplam 2 bin 500 kişi hesaplanarak yapılan ve dağıtılan aşure günü ile ilgili konuşma yapan Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden: “Muharrem Ayı içerisinde ilerliyoruz. Ben bütün milletimizin Muharrem Ayı’nın hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Muharrem Ayı kitabımızda Allah’ın haram kıldığı aylardan bir tanesidir. Allah’ın haram kılmasının anlamı da şudur, bu ayda diğer aylara göre daha fazla dikkatin, daha fazla hassasiyetin, kötülükten uzak durmanın, birliğin, dirliğin, huzurun, ikramın, kardeşliğin öne çıktığı bir ay olmasıdır. İbadet açısından bakıldığında Hz. Peygamber Muhammed Mustafa bu ayda oruç tutulmasını tavsiye ediyor. Bu nedenle bu ayda oruç tutmanın peygamberimizin sünnetlerinden olduğunu biliyoruz.

Bu ayda öteden beri aşure ikramı yapılır. Bu ikramda hem tutulan oruçların bereketlenmesi hem de az önce ifade ettiğim gibi bizlerden beklenen huzurun, birliğin, dirliğin, her türlü kötülükten uzak durmanın bir aracı olarak kardeşliğin ve paylaşmanın bir simgesidir. Hz. Nuh(a.s)’dan bugüne kadar inanan gönüllerin birlikteliğine katkı sunması açısından bugün Yozgat Cumhuriyet Meydanı’mızda, Yozgatlı kardeşlerimize her yıl olduğu gibi aşure ikram edelim dedik. Sağ olsun Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve diğer görevliler bugün bizimle beraber oldular. Buradaki aşure bizlerin birliğini, huzurunu, kardeşliğimizi temsil etmesi açısından önemlidir. Burada aşurenin tadı davranışlarımıza, sözlerimize, fiillerimize yansıtılması bakımından da önemli. İnşallah bu aşure biraz önce çerçevesini çizdiğimiz şekilde kardeşliğimiz, dirliğimize ve birliğimize vesile olur” ifadelerini kullandı.

Haber: Zehra Aksümer

Cumhuriyet Meydanı’nda Aşure Dağıtıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!