ÇOK ÇİLE ÇEKTİK SAYIN BAŞBAKANIM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Ağustos da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığınız hayırlı uğurlu olsun. 17 Haziran 2014 tarihinde bu köşemde hemşerimiz Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlunun ismi açıklanır açıklanmaz, Tayyip Beye hayırlı olsun başlığıyla bir yazı kaleme almıştım. Bugün de aynı kanaatimi taşıyorum.
Sayın Başbakanım,
Yozgat, Bozok Yaylası’nın kahraman evlatları olarak bilinir, bizden iyi asker olur, suyumuz sert, kışımız sert, insanımız da bir o kadar merttir.
İyi vergi veririz, iyi de asker oluruz, Kınalı Hasanları bu vatana şehadet şerbetini içmek için göndeririz. 1877’de Osmanlı Rus savaşında 476 şehit,  Çanakkale’de 661 şehit, Sarıkamış’ta 2053 şehit, Güneydoğu’da 199 şehit vermişiz. Rabbim bu mübarek ramazan günün de onların ruhlarını şaad eylesin.
Bu Çanakkale olur, Galiçya olur, Yemen olur, Sarıkamış olur, Güneydoğu olur kaderimiz değişmez. Arkamızda bir yığın yetim yavrular, dul bacılar bırakırız.     Bırakırız da Vatan Sağ olsun deriz.

Bunun karşılığın da devletimiz bize ne verir?
İşte cevabı Sayın Başbakan.

 1939 – 1957 yılları arasında toplam 8 milletvekili çıkartan Yozgat, 1960’dan itibaren milletvekili sayısında düşüş yaşanmaya başlanmıştır.
Bir başka ifadeyle Yozgat ilinde 15 yıl önce 660 bin civarında insan yaşarken, 6 milletvekili çıkartıyordu,  bugün  nüfusumuz 444 binlere düşmüştür ve düşmeye devam ediyorken, 4 Milletvekili çıkartıyoruz.

Bugün yurtiçi ve yurtdışında 1 milyon 508 bin Yozgatlının olduğu varsayılıyor. Yurtdışında 200 bin, yurtiçinde 864 bin civarında, Yozgat’ta ise 444 bin insan yaşıyor. Bu durumu şöyle izah etmek de mümkün; Yozgat’tan her gün bir otobüs dolusu insan göçüyor.
Yozgat geri kalmışlığı yüzünden yılda 11 bin göç vermektedir. TUİK verilerine göre, Yozgat 12 yılda 130 bin kişi göç vermiştir. Buna göre 2023 yılında nüfusumuz 306 binlere düşecektir.
Nereden nereye geldi Yozgat!

Yorganını simit yapıp sırtına alıp göçmen kuşlar gibi sılayı terk eden Yozgatlımız.
Bugün bize; ‘amele memleketi, valisi olan köy’ yakıştırmasını yapıyorlar.
3 Kasım 2002’de yapılan seçimlerde MHP ‘nin kalesi Ak Partinin kalesi olmuştur. Siz de Yozgat Meydanın da yaptığınız konuşmanızda Yozgatlılara teşekkür ederek dediniz ki ;
‘Siz bu harekete sahip çıktınız, siz  Ak Partiyi bağrınıza bastınız. Yozgat, bu bakımdan bizim gözbebeğimizdir, canımızdır. Yozgat’a hizmet üretmek, bizim gururumuzdur. Yozgat’ı imar etmeye, Yozgat’ı yeniden inşa etmeye devam edecek, Bozkır’ın ortasında, Bozok ovasında bir Dünya Kenti, bir Marka Kent oluşturmak için çok daha fazla ter dökeceğiz.’ İktidarınızın üzerinden 12 yıl, bu tarihi konuşmanızın üzerinden de 3 yıl geçti.
Bu sözünüze hiçbir diyeceğimiz yok. Yozgatlı bu konuşmanızla sizi bağrına bastı, sandıklarınızı oyla doldurdu, kadınıyla, kızıyla, genç delikanlısıyla, ihtiyar ve şehit aileleriyle.
O günden bugüne 3 genel seçim 3 yerel seçim kazandınız, Yozgat beklentinizi fazlasıyla yaptı. Peki bunun karşılığı ne? Sayın Başbakanım.
1. Türkiye de 12 yıllık iktidarınız döneminde Cumhuriyet Tarihinde yapılan yol kadar yol yaptınız, inkar edenin gözüne durur, Yozgat hariç.
Kırıkkale’den başlatılan Beton Asfalt yolumuz şu gün, şu saat itibariyle bitirilememiştir. Yapboz tahtasına dön derdiler, bölünmüş yollarımızı, geçtiğimiz sezon da yaptıkları yolu bugünlerde tekrar bozdular, tekrar yapıyorlar, herhalde alt yapısını unutmuşlar ki şimdi menfezlerini yapıyorlar apar topar.
2. Yozgat Devlet Hastanemiz Cumhuriyet döneminden kalmadır, bugün ihtiyaca cevap verememektedir, onun için olacak ki, Kamu özel işbirliği modeliyle yapılacak şehir hastanemizin temeli 20 Ağustos 2013 tarihinde meclis başkanı Sayın Cemil Çiçek, dönemin Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından görkemli bir törenle temeli atıldı. Yüklenici firma tarafından 29 Mayıs 2015 günü hizmete alınacak hastanemizde bugün itibariyle taş üstüne taş konulamadı.
3. Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından başlatılan eski sanayi sitesinde yapılacak kentsel dönüşümde balyozlarla başlatılan temeller havada kaldı. Burada da taş üstüne taş konulmadı.

4. Üniversite Kampus alanında TOKİ tarafından inşa edileceği bildirilen Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Binasının ihalesi tamamlandığı halde 1 yıldan beri inşaatına başlanamamıştır. Burada da durum aynı değişen bir şey yok.
5. Yozgat’ın gelişmesi ve Kalkınması  yüzde 76  tarıma dayalı, hayvancılığa bağlı olmasına rağmen; Geçtiğimiz ay içerisinde  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 35 ili kapsayan Hayvancılığı Geliştirme Projesine Yozgat dâhil edilmedi.
6. 21 Nisan 2012 tarihinde TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Sayın Başbakan Eski Yardımcımız Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Eski Bakanımız Sayın Binali Yıldırımın, Yozgat halkına müjdeledikleri ‘ Yozgat Havalimanının’ yerinde yeller esiyor, Yozgatlı da hava alıyor maalesef kimsenin haberi yok.
Sayın Başbakanım:
Bu hizmetlerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz. Göçün önüne geçilmesini, milli gelirimizin artmasını, hayat standartlarımızın yükselmesini, il olmanın gereğinin yerine getirilmesini istiyoruz.
Yozgat ilinde Yozgatlının işi bitmiyor. Tıpkı Acemi Er Eğitim Tugayı gibi. Tecrübeli siyasiler, bürokratlar, teknokratlar istiyoruz.
Biz Yozgatlılar çok çile çektik Sayın Başbakanım.
Size de çıktığınız bu yolda, millet adına, memleket menfaatine bahtınız açık olsun, diyorum vesselam…10 TEMMUZ 2014 PERŞEMBE

ÇOK ÇİLE ÇEKTİK SAYIN BAŞBAKANIM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!