Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personeli Sosyolog Merve Er tarafından, Yozgat Akdağmadeni İlçesi’nde Müftülük bünyesinde açılan Kur’an Kursu’na katılan kursiyerlere yönelik “Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular” konulu seminer verildi.

Yozgat İli 2022 Yılı Eğitim Planı kapsamında Bakanlık Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ailelerin yaşam kalitelerini artırmak amacıyla geliştirilen Aile Eğitim Programı (AEP) doğrultusunda düzenlenen seminerde katılımcılara “Çocuğun ekran karşısında olması onun için yararlı mıdır, zararlı mıdır? Çocuklar bir günde ne kadar süreyi ekran karşısında geçirebilirler? Cinselliği çocuklara nasıl ve ne kadar anlatmalıyız? Çocuğu istismardan korumak için neler yapmak gerekir? Oyun çocuk için önemli midir?” konuları hakkında bilgi verilmiştir.

Sosyolog Merve Er, yaptığı konuşmada; çocuğa yönelik ihmal ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirtti. Merve Er, Daha bebek veya daha o çocuk düşüncesine mahremiyet eğitiminde yer olmadığına, annenin alt değiştirirken kimsenin olmadığı yerde bebeğin altını değiştirmesi, aile ve çevrenin çocuğu/bebeği severken öperken mahrem yerlerini öpmeden, dokunmadan sevmesi, ensest ve pedofili vakalarının arttığı günümüzde «onlar kardeş bir şey olmaz» şeklinde asla düşünülmemelidir. Çocuklara oyun sırasında kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda uyarılarda bulunulmalı ve sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirilmelidirler. Tv, bilgisayar ve cep telefonları çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı ebeveynler çocukları ile birlikte etkili ve kaliteli zaman geçirmeli.‘’ diye katılımcıları sosyal medyada ki risklere karşı ve ailenin çocuk gelişimindeki sorumluluklarına dair halkı bilinçlendirdi. Seminer sonunda Öğretmen Elif Şahiner tarafından bağımlılıkla mücadele kapsamında bilgilendirme broşürü dağıtılarak farkındalık oluşturuldu.

İlk seminer Merkez Kur’an Kursu kursiyerlerine Akdağmadeni Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirilirken ikinci seminer Akbaş Köyü kursiyerlerine düzenlenmiştir.

Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!