Çocuğa ‘birlikte güvendeyiz’ mesajı verilmeli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klinik psikolog Merve Güçlü, deprem mağduru çocuklara nasıl davranılması gerektiğini anlattı.

Klinik psikolog Merve Güçlü, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası çocuklarda meydana gelen travmalara dair gazetemize çok önemli açıklamalarda bulundu. Depremden etkilenen çocuklara nasıl davranılması gerektiğini ifade eden Merve Güçlü, “Şu an korkutucu bir sürecin içindeyiz, ben de çok korktum fakat şu an güvendeyiz ve senin yanındayım mesajını vermek çok önemlidir” dedi.

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 şehrimizde ağır bir yıkım oluşturan iki büyük deprem, yüz binlerce insanımızı etkiledi. Deprem gibi afetler biz yetişkinleri derinden etkilerken çocukların dünyasında da ağır hasarlar oluşturuyor. Klinik psikolog Merve Güçlü, depremin çocuklara nasıl açıklanması gerektiği ve depreme maruz kalan çocuklara nasıl destek olunması gerektiği gibi konularda özel açıklamalarda bulundu.

“DEPREMDEN ETKİLENME DERECESİ ÇOCUĞUN YAŞINA BAĞLIDIR”

Merve Güçlü, çocukların yaşlarına göre basit ve doğru bilgiler vermek gerektiğini, her çocuğun yaşına göre depremden etkilenme derecesinin farklı olacağını söylerken deprem sonrası iletişime geçme sorunu yaşayan çocuklarla resim ve oyun yoluyla iletişim kurulması gerektiğini ifade etti. Güçlü, “Çocuğun depremden etkilenme derecesi yaşına bağlıdır. Bu nedenle yaşa göre basit ve doğru bilgiler vermek gerekir. İlkokul dönemindeki çocuklar duygularını ve düşüncelerini ifade edemeyeceği için gece uyku problemleri, ebeveynden ayrılamama, öfke krizleri, alt ıslatma, parmak emme gibi belirtiler gösterebilir. Çocuklar bu süreçten duygusal ve fiziksel anlamda etkilenmektedir. Karşılaştıklarımız arasında endişe, içe kapanma, stres, depresyon, dikkat problemi ve yeme problemi gözükebilmektedir. Bu süreçte çocuklarınızla iletişiminiz çok önemlidir. Eğer çocuğunuz iletişime geçmekte zorlanıyorsa resim veya oyun yoluyla kendini daha kolay ifade eder. Çocuğun kendini ifade edebildiğini görmesi çocuğu rahatlatacaktır dedi.

“BAKIM VERENİN TUTUMU ÇOK ÖNEMLİ”

Çocukların olaylara yetişkinlerin perspektifinden baktığını söyleyen klinik psikolog Merve Güçlü, bakım verenin tutumunun önemli olduğunu vurguladı. Merve Güçlü, “Çocuklar yetişkinlere göre daha güçlüdür. Özellikle burada en önemli unsur ebeveynlerin ya da bakım veren kişinin baş etme becerisidir. Çünkü çocuklar olaylara kendi perspektifinden değil bakım verenin perspektifinden bakar. Bu süreçte bakım verenin desteği çok önemlidir. Bu süreçte çocuklarınızın duygularını anlamak ve duygular üzerinde konuşmak çocuklara iyi gelecektir” ifadelerini kullandı.

“DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIN İLK İHTİYACI BESLENME VE BARINMA”

“Deprem bölgesinde olan çocukların ilk ihtiyacının beslenme ve barınma olduğunu unutmamak lazım” diyen klinik psikolog Merve Güçlü, “Sonraki aşamada çocuğun yaşadığı kaygı, suçluluk, korku, umutsuzluk ve çaresizlik üzerinde çalışılmalıdır. Şöyle bir gerçek var ki; sürecimiz uzun, bu yüzden çocuğun yaşına ve ihtiyacına göre hareket etmek çok önemlidir. Çocukların verdiği tepkiler benzer değildir. Bazılarında çok fazla öfke görürüz, bazılarında ise çok fazla kaygı. Bu tür çocuklarda kısa dönemden itibaren psikolojik destek gerekir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUK İÇİN GÜVENDE HİSSETMEK ÖNEMLİDİR”

Çocuklarla sağlıklı iletişimin önemli olduğunu anlatan Merve Güçlü, olayları geçiştirmek yerine çocuğu rahatlatacak tavsiyelerde bulundu. Çocukların güvende hissetmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Güçlü, “Çocuklara ‘geçti’ veya ‘bitti’ demek yerine onlarla sağlıklı iletişim kurmak gereklidir. Örneğin, ‘şu an çok korkuyorsun ve eve girmek istemiyorsun, istersen seninle bu durumun resmini çizebiliriz’ demek çocuğu rahatlatabilir. Çocuklar kendilerini sözel olarak ifade etmekte zorlanabilir, bunun yerine oyun yoluyla veya resim yoluyla aktarımını sağlamak, iyi hissettirecektir. Özellikle çocuklar bu süreçte kendilerini suçlayabilir, burada onların suçu olmadığını, bunun bir doğal afet olduğunu açıklamak gerekir. Çocuk için güvende hissetmek ve duymak çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Çocuğa ‘birlikte güvendeyiz’ mesajı verilmeli
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!