ÇİFTÇİ MEMNUN OLMADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ta ayçiçeği hasadı başladı, ancak üreticiler alım fiyatının düşük olmasından yakındı. Yağ fabrikalarının ithal çekirdekle depolarını doldurması nedeniyle tüccarın ürünü nazlanarak aldığını söyleyen Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, çiftçinin artan girdi maliyetlerine rağmen geçen yılki fiyattan satmak zorunda kaldığını belirtti.

Yağlık ayçiçeği ekim alanı geçen yıl 130 bin dekardan bu yıl 60 bin dekara düştü. Bu yıl çiftçiye hibe destekli 19 bin 660 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı, 40 bin dekar ekim yapıldı. 20 bin dekarlık alana da çiftçi kendi imkânlarıyla ekim yaptı. Yağlık ayçiçeği ekilişinde Türkiye’de 28’inci, üretimde 26’ncı sırada olduğu kaydedilen Yozgat’ta bu yıl yağışların ardından hava sıcaklıklarının çok yüksek olması üretimi olumsuz etkiledi.

Hasada başlayan çiftçiler mazotun litre fiyatının 40 liraya çıkmasına karşın ayçiçeğinin geçen yılki fiyattan alındığını söyledi. Bu yıl nohuda alternatif olarak ektiği yağlık ay çekirdeğinin hasadını yapan İnceçayır köyünden Hasan Karakavak, “Geçen sene mazot 22-23 liraydı, aynı fiyattı çekirdek. Mazot olmuş 38-40 lira olmuş, aynı para. Şu anda 12,5 liraya esnaf alıyor. Devlet daha fiyatı açıklamadı. Özel yerleri açıkladı. Onlar da zaten 14 lira olarak açıkladılar ama 14 liraya alan yok. Esnaf bizden 12,5 liraya, o da beğenirse alıyor. Şu anda en aşağı 20 lira olması lazım. 20 liranın üstünde olması lazım da, en aşağı taban fiyat 20 lira açıklanması lazımdı.” dedi.

Açıkgöz, yağ fabrikalarının ithal çekirdekten yeterince alması nedeniyle tüccarın da ürünü nazlanarak aldığını belirterek, “Çekirdeklerin veriminin yüksek olacağını düşünüyorduk. Akabinde aşırı bir şekilde 36, 37, 38 derece sıcağı görünce, çekirdek sıcağı fazla sevmez. Çekirdek içini dolduramadan aynı buğdayda yaşadığımız sıkıntıyı çekirdekte de yaşadık. Yaklaşık dekar başını 50 kiloyla 100-120 kilo arası alıyoruz. Sulu da değil bu kıraçta. Dediğimiz verimi yakalayamadık çekirdekte. Piyasa olarak da 2022 yılında 11-12 liraya sattığımız çekirdeğe bugün de 12 liraya satıyoruz.” diye konuştu.

Açıkgöz, çiftçinin üretimde bir tedirginlik yaşadığını ancak 2024 yılının baharında ne olacağını görmek gerektiğini sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

ÇİFTÇİ MEMNUN OLMADI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!