ÇEVRE YOLU İSTEMEZÜK !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz son 15 yılda çevre yolu ihtiyaç mı, değil mi ? tartıştık durduk. Çevre yolu olmazsa olmaz diyenler olduğu gibi çevre yoluna ne gerek var ? Diyenlerde yok değil.

Hala bugün çevre yolu yapılsın mı, yapılmasın mı sorusunu yönelttiğimiz kişilerin bir kısmı: ‘’ Zinhar istemezük !’’ diyorlar da ayaklarının üstüne dikiliyorlar.

Bakalım ne olacak ? Geçtiğimiz 30  yılda köylerden şehirlere göç aldı. Şimdi de gelişmemiş iller göç veriyor. Tıpkı ilimiz Yozgat gibi.

Bariz bir örnek verecek olursak, Yozgat 6 Milletvekilliğinden önce 5’e, daha sonra da 4’e düşmedi mi ? Başka bir ifadeyle 600 bin olan nüfusumuz bugün itibariyle 420’ler civarına gerilemedi mi ?

Çevre yolu konusu zaman zaman gündeme geldi. Değişik platformlarda masaya yatırıldı. Siyasiler, Sivil Toplum Örgütleri, akil insanlar, iş adamlarına Yozgat’a çevre yolu yapılırsa Yozgat ne kazanır ne kaybeder ? Soruları soruldu, görüşüldü, tartışıldı. Maalesef bir arpa boyu yol alınamadı.

Geldik bu güne. Önümüzdeki Pazar günü ülke olarak yeni bir parlamento seçimi ile 600 Milletvekili belirlenecek. Ayrıca ülkenin Cumhur reisi seçimi de yapılacak. Haydi hayırlısı !

Bu sabah ofisime geldiğimde Şoförler Cemiyeti Başkanı İlhamı Bakıcı bir yerel gazeteye beyanat vermiş. ‘’Yozgat’a acilen çevre yolu yapılması zaruri oldu.’’ Diyor.

Sayın Başkana katkı olsun diye bende bu konuyu gündeme taşıyım istedim. Geçtiğimiz yıllarda Nohutlu Tepesi Tesislerinde bir toplantıya katılmıştım.

Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, kurmaylarıyla birlikte oradaydı. Gündem Yozgat’a çevre yolu yapılsın mı, yapılmasın mıydı ? Tek tek herkesin fikrine başvuruluyordu. Bana sıra gelene kadar birçok kimse fikir beyan etti.

Bendeniz söz almak istemedim.  Bozdağ: ‘’ Sayın Başkanım, Ahmet ağabey senin bu konuyla ilgili görüşlerin benim için önem arz eder. Bu konuyla ilgili ne söylemek istersin ?’’ diye ısrar edince naçizane  fikirlerimi söyledim.

Şöyle ki, Sayın Bakanım bu konuyu gündeme taşıdığınız için size teşekkür ediyorum. Bu konu bugün değilse bile yarın çok daha önem arz edecek. Belki de iş işten geçmiş olacak. Biz Yozgatlı olarak zaman kaybetmiş olacağız.

Şöyle çevre illerimize baktığımız anda: Kırıkkale, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Çorum gibi illerimiz yıllar öncesinde bu işi bitirmiş. Hatta Çorumun Alaca ilçesi bile bu işi yapmış.

Şehir içinde bulunan yaklaşık 7-8 tane petrol istasyonu çevre yoluna sağlı-sollu arsa tahsis edilerek, paraları da kendinden tahsis ederek yol güzergahında ki konaklama alanları gibi istasyonuyla, oteliyle, lokantasıyla diğer müştemilatlarıyla birlikte modern tesis yapsalar, geçecek çevre yolunun Yozgatlıya ne zararı olur Allah aşkına. Dedim de fayda etmedi.

Geldik bu güne. O günden bu güne 7-8 yıl geçti. Ali evlendi, Güllü de gelin oldu.

Bugün hızlı trenden inen bir vatandaş 14 km dolanarak, 7-8 tane lamba geçerek ilçesine, beldesine gidecek. Diğer ilçelerden yine aynı şekilde her lambada birer dakika dursa 10 dakikanın üzerinde hem zaman, hem yakıt israfı söz konusu oluyor.

Bunu bir tarafa koyalım. Hepsinden önemlisi eskiden çevre yolunun geçiş güzergahının istimlaklarını kara yolları kamulaştırıyordu.

Bugün öyle mi ? Hayır. Kara yolları, çevre yolu yapılacak İl Özel İdaresine, Belediyesine, Valiliğine siz önce kamulaştırmayı yapın. Alt yapıyı oluşturun. Yolunu da biz imkanlar ölçüsünde yapalım. Al sana nur topu gibi bir oğlan çocuğu . Bugün bu kamulaştırmayı mevcut imkanlarla ne Belediyemiz, ne de İl Özel İdaremiz yapacak bütçeye sahip değil. İşi zamanında yapmazsınız eller aya giderken, biz her zamanki gibi yaya olarak kalırız diyorum Vesselam.

ÇEVRE YOLU İSTEMEZÜK !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!