DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

441888฿%2.16814

a

ÇENGELTEPE BİLİM SÖYLEŞİLERİ

Akademisyenler Yozgat’ta mahalle aralarındaki okulları önemsiyorlar. Üniversitedeki çalışma ortamlarından sahaya inerek, okullarda gerçekleştirdikleri gönüllülük çalışmalarıyla hem öğrencilerin, hem öğretmenlerin hem de okul yöneticilerinin gönüllerinde yer ediyorlar.

Bozok 15 Temmuz Şehitler İlkokulu / Ortaokulu’unda 28 Kasım 2022 Pazartesi günü düzenlenen “Çengeltepe Bilim Söyleşileri” programında Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Bilgi İşlem Dairesi Başkan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Gökalp Çınarer, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Erbakan, Arkeoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Serkan Erdoğan, Yabancı Diler Yüksekokulu Program Koordinatörü Öğr. Gör. Emine Çiğdem Yeşil, TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Abdullah Abdülkadir Karaduman ve Psikolog Zeynep Yeşil ile üniversite öğrencileri bilgilendirici, yol gösterici ve tanıtıcı söyleşilerde bulundular.

Etkinliklere içtenlikle katılan YOBÜ öğrencileri genç kardeşleriyle buluşmanın heyecanını yaşadılar. Programda yer alıp katkı veren öğrenciler; Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nden Kerem Can Kurt, Emirhan Yaman, Nurcan Karaman, Muhammed Emin Salman, Alper Karataş, Rabia Nur Kavi, Eğlaz Özden, Zeliha Arduçlu, Döndü Aygün, Tuba Ebiri, Burak Yasin Arttiran, Heda Öztürk, Mert Kaan Kırdı, Bahadır Ertürk, Tahsin Soyak, Neslihan Şeker ve Ferdi Aydoğdu, Eğitim Fakültesi’nden Rumeysa Çetinkaya, Şerife Sarıkavak, Dilan Cantekin, Hacer Özgan, Hacer Koç, Hasibe Türk, Zehra Nur Aydın, Dilara Coşkun ve Ayşe Sima Tunç, Fen Edebiyat Fakültesi’nden Hatice Kübra Polat, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Nagihan Aça ve Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan Seyhan Aydın kendileri için de faydalı bir faaliyet olduğunu ifade ettiler.

İlkokul ve ortaokulda farklı düzeylerde eğitim gören öğrenciler için heyecan dolu farklı bir atmosfer oluşturulduğu gözlendi. Programda bilim, teknoloji, sağlık, çevre, gençlik, kariyer, meslek, sanat ve kültür içerikli konulara yer verildi. Akademisyenler ve diğer konuşmacılar öğrencilerin merak yüklü sorularına cevap verdiler.

Öğrencilere meslek seçimine yönelik ip uçları ve neleri göz önünde bulundurmaları gerektiği, yaşanan değişimle birlikte dünyanın geleceği konuları ele alındı. Öğrencilerin farkındalık ötesinde bir bilinçlenme yaşadığı gözlenen buluşmalarda üniversite ortamına ilişkin soruların sorulduğu, üniversiteye karşı heveslerinin arttığı, doğadan bilime bir çok alandaki birikimlere sahip insanların düşüncelerini oldukça ilgiliyle dinledikleri görüldü. Akademisyenler öğrencilerin ilgi duydukları alanlar ve sevdikleri derslerle ilişkili sorularından meslek seçimleri ile bağdaştırılarak onlar için yönlendirici konuşmalar da yapıldı. Seminerlerde yer yer videolar ve görsellerden de yararlanıldı.

Çevre bilinci ve sağlıklı yaşam üzerine söyleşi yapan, öğrencilere kendi kariyer yolculuğundan da bahseden ve onların ufkunu açan Prof. Dr. Hamdi Temel, günlük hayatta sağlığımızı korumak için nelere dikkat etmemiz gerektiği anlattı. Öğrenciler ile soru-cevap şeklinde diyalogların yaşandığı buluşmada, “Kaliteli su nedir? Günde ne kadar su içmeliyiz?  Hangi suları içmeliyiz?” gibi sorulara cevaplar bulmaya çalışıldı. Ayrıca Prof. Dr. Hamdi Temel, “Akademisyenlik nedir?” ve “Hangi akademik kariyer basamaklarından geçilmelidir?” sorularının cevaplarını da verdi.

Programa öğrencileriyle katılan ve kendi danışmanlığında TÜBİTAK-2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen projeler ile o projelerde yaptıkları çalışmalardan bilgilerin ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle paylaşılmasını sağlayan Dr. Öğr. Üyesi Gökalp Çınarer, öğrencilerin teknolojik gelişmelere yönelik bilgilenmelerine ve aşinalıklarının olumlu yönde gelişmesine katkı verici söyleşiler sağladı.

Yaptığı değerlendirmede Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Erbakan, “Yozgat’taki ilk beş yılımı geçirdiğim semtte bulunması ve çocuklarımı yanındaki parkta oynatarak büyüttüğüm bir okul olması nedeniyle Bozok 15 Temmuz Şehitler İlkokulu ve Ortaokulu’nun benim için müstesna bir yeri olmuştur. Bu nedenle, ‘Çengeltepe Bilim Söyleşileri’ programı kapsamında okulun değerli yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencileriyle samimi bir ortamda buluşma fırsatını yakalamış olmak benim için hem heyecan hem de mutluluk vesilesi oldu. Ortaokul 7. ve 8. sınıfta eğitimlerine devam eden kıymetli öğrencilerle, gelecek planları ve ideallerindeki meslekler hakkında konuştuk. Sosyal bilimlerden, sağlık ve spor bilimlerine, eğitim bilimlerinden temel bilim ve mühendislik bilimlerine uzanan geniş bir yelpazedeki bilim dallarına; müzik, resim ve sahne sanatları gibi çeşitli sanat dallarına gösterdikleri ilgi beni ziyadesiyle memnun etti. Öğrencilerimizin çoğunluğunun, çeşitli spor faaliyetlerine aktif olarak katılmasını ve futbol, güreş, atletizm, voleybol ve bilek güreşi gibi spor dallarında ülke çapında başarılara imza atan lisanslı öğrencilerimizin bulunmasını, sağlam kafalı ve sağlam vücutlu bir gençlik hayalimize ulaştığımızın bir göstergesi olarak değerlendirdim. Sohbet havasında geçen etkinliğimizde, doğru meslek seçiminin kişinin çeşitli mutluluğu yakalaması ve gerçek potansiyelini ortaya koyabilmesi açısından ne denli önemli olduğu üzerinde durduk. Ülkemizdeki, mevcut yüksek öğretim yapısının öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda erken dönemde seçim yapmalarını gerektirdiği gerçeğinin altını çizdik. Öğrenci arkadaşlarımızın gençlik enerjilerinden ziyadesiyle istifade ettim. Programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etkinlik bağlamında arkeolojinin nasıl bir bilim dalı olduğu, kapsamının, çalışma yöntemlerinin ve amacının ne olduğunu anlatan Dr. Öğr. Üyesi Serkan Erdoğan, “Öğrencilerin sorularıyla daha da interaktif olan söyleşimiz çerçevesinde, kısa sürede öğrencilerin arkeoloji bilimine ilişkin fikir sahibi olmalarını sağlandığına tanık oldum. Söz konusu etkinlik, akademisyenlere farklı yaş grupları ile iletişim kurma becerisini kazandırmakla beraber, öğrencilerin daha önce hakkında fikir sahibi olmadıkları bilim alanları ile tanışmaları açısından iyi bir fırsat sunduğu kanısındayım” dedi ve böylesi bir programda yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Müzik özelinde sanat temalı bilgiler paylaşarak etkinliklere zenginlik katan Öğr. Gör. Emine Çiğdem Yeşil yaptığı değerlendirmede, “Eğitimin en önemli basamağı olan ilk öğretim çağındaki çocuklarımıza müzik sevgisini ve müzik aletlerini tanıtmak kapsamında yapmış olduğumuz programdan dolayı ben ve öğrencilerim mutluluk duyduk. Öğrencilerin katılımı, müziğe olan merak ve ilgileri, derslerin yanı sıra sosyal faaliyetlerin de onların motivasyonu konusunda büyük rol oynadığını bizlere bir kez daha göstermiş oldu. Aktif ve heyecan dolu bir sınıf ile tanışmamız ve bizlere olan katkılarından dolayı çok memnun kaldık. Onlarında mutlu olduğunu görmek, ilerde iyi ve eğitimli bir birey olmalarının yanında mutlaka hayatlarının bir aşamasında müzikle iç içe olabilme ümitlerinin yeşerdiğini görmek en büyük motivasyonumuz oldu. Emeği geçen öncelikle Prof. Dr. Mustafa Böyükata olmak üzere, okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve personelimize teşekkür ediyorum” dedi ve daha nice böylesi güzel faaliyetlerde hep birlikte yer almak istediklerini ifade etti.

Etkinlikte sıfır atık, su varlıkları, iklim değişikliği, doğa ile uyumlu yaşama konularında konuşan ve çocuklara TEMA Vakfı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Abdullah Abdülkadir Karaduman, doğa ile uyumlu bir yaşam için doğanın korunmasına dair bilgiler paylaştı. Farklı yaş gruplarından öğrencilerle bir araya gelerek onların toprağın, suyun, biyolojik çeşitliliğin, ormanların ve diğer doğal varlıkların korunması konusunda duyarlılıklarını artırıcı konulara değindi.

Öğrencilere dağıtılmak ve okulda değerlendirilmek üzere hediye kitap ve dergilerden; TÜBİTAK yayınlarından Meraklı Minik ve Bilim Çocuk, Kayseri Bilim Merkezi’nin Günlük Hayatımızda Bilim yayını ve gönüllülerce temin edilen kitaplardan oluşan hediyeler de teslim edildi. Bu vesileyle, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu Başkan Yardımcısı Kadim Budak, Kâşif Çocuk Yayınları İmtiyaz Sahibi Emrullah Köker, YOBÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezahat Güçlü, YOBÜ Tıpa Fakültesi’nden Prof. Dr. Hülya Şimşek, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ozan Ünsalan,  Almanya’nın Augsburg şehrinden iş insanı Hüseyin Gözlügöl ve ailesine, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Dr. İbrahim Erdoğan, emekli öğretmen Selami Tanoğlu, Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Ahmet Sargın ve gönüllülere gıyabında teşekkür edildi.

Okulda görev yapan öğretmenlerinde heyecanının öğrenciler kadar yüksek olduğu gözlendi. Her zaman işbirliğine açık olduklarını ifade eden akademisyenler öğretmenlerle de sohbet ederek bilgi alışverişinde bulundular.

Gönüllü olarak düzenlediği etkinlikleri ile Türkiye genelinde dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Böyükata ilçe merkezileri ile şehir merkezlerinde düzenlediği böylesi etkinliklere mahalleden yerel isimler vererek oraların tanınırlığına da katkı vermeye ve okulların görünürlüğünü artırmaya da katkı veriyor. Daha önce “Mutafoğlu Bilim Söyleşileri”, “Mercimektepe Bilim Söyleşileri” isimli çalışmalarıyla Yozgat şehir merkezinde farklı mahallelerdeki okulların öğrencileriyle akademisyenleri buluşturmuştu. Bu “Çengeltepe Bilim Söyleşileri” etkinliği ile de okullarda başlayan sinerjinin yüksek düzeyde tutulmaya çalışıldığı gözlendi.

Yaptığı değerlendirmede Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Bu çalışmalar özveriyle ancak yürütülebiliyor. Böyle olması da insana huzur veriyor. Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz de bu çalışmalarımızın önemini biliyor ve takdirle karşılıyorlar. Daha önce il merkezine bağlı köy okullarına gidişlerimizde kendileri de zaman ayırıp bizzat katıldılar. Çalışmalarımızın olumlu etki bıraktığını gözlemliyoruz. Bozok 15 Temmuz Şehitler İlkokulu / Ortaokulu yöneticileri ve öğretmenleri bizleri içtenlikle misafir ettiler. Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik için Okul Müdürümüz Tuncay Taş ve Müdür Yardımcısı Mehmet Beliktay ile okulda görev yapan öğretmenlerimizin samimiyetleri oldukça kıymetliydi. Üniversitemizden gençlerin gönüllü olarak katılımları beni duygulandırıyor. Onların deneyim kazanmalarına da katkısı oluyor elbette ama gönüllerinden gelerek katılmaları oldukça sevindiricidir. Akademisyenlerimiz büyük destek veriyorlar. Gelmek isteyip de gelemeyenler de oldu. Böylesi etkinlikler üniversitemizin tanıtımı ve kurumlar arası işbirliği açısından da çok anlamlıdır. Böylesi çalışmaları bizler okullardan davet ve istek oldukça yapmaya çalışıyoruz. Genişleyerek ve çeşitlenerek devam ettirilmesi dileğimizdir” dedi.

Okulda akademisyenleri görmekten duydukları memnuniyetlerini ifade eden yöneticiler bu etkinliği gelecek dönemde de tekrarlamak istediklerini ifade ettiler. Öğrencilerin akademisyenlerle birlikte yapılan etkinliklerden çok keyif aldıklarını, müzik, bilgisayar, arkeoloji, doğa ve mühendislik gibi pek çok alanda çalışmaların olmasının etkinliği zenginleştirdiğine değinerek, öğrencilerin etkinlikleri akademisyenlerle birlikte yapma ve uygulama imkânı bulmasının onlar için çok güzel ve unutulmaz olduğuna değindiler. Program sonrası Bozok 15 Temmuz Şehitler İlkokulu / Ortaokulu Müdürü Tuncay Taş, katkı veren bütün konuşmacılara teşekkür ederek belge takdim etti.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Burslar İstanbul’dan

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.