ÇEKEREK BELEDİYESİ’NDEN GLUTENSİZ UN ÜRETİMİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çekerek Belediyesi, geleneksel su değirmeninde ata buğdayı ve karabuğdaydan glutensiz un üretimi yaparak çölyak hastalarına destek oluyor. Belediye, ayrıca karabuğday ekimi konusunda çiftçilere örnek olmayı hedefliyor.

Çekerek Belediyesi, su değirmeni geleneğini yaşatmak ve sağlıklı un üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Belediyeye ait geleneksel su değirmeninde ata buğdayından un üretiminin yanında, çölyak hastalarının tüketmesi gereken karabuğdaydan elde edilen glutensiz un üretimi ile ilgili de ilk denemeler başarıyla gerçekleştirildi.

ÇÖLYAK HASTALARINA DESTEK OLUYOR

Karabuğday, gluten içermeyen bir bitki olduğu için çölyak hastalarının beslenmesinde önemli bir yere sahip. Çölyak hastalığı, gluten adı verilen proteine karşı bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkan bir sindirim sistemi hastalığı. Gluten içeren besinleri tüketen çölyak hastalarında bağırsaklarda hasar oluşuyor ve besinlerin emilimi bozuluyor. Bu nedenle çölyak hastalarının glutensiz beslenmeleri gerekiyor.

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, su değirmeninde ürettikleri glutensiz un ile çölyak hastalarına destek olmayı amaçladıklarını söyledi. Çakır, “Belediyemize ait geleneksel su değirmenimizde ata buğdayından un üretiminin yanında, çölyak hastalarının tüketmesi gereken karabuğdaydan elde edilen glutensiz un üretimi ile ilgili de ilk denemelerimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bu sayede hem sağlıklı hem de lezzetli unlar üretiyoruz.” dedi.

KARABUĞDAY EKİMİ KONUSUNDA ÖRNEK OLACAK

Belediye Başkanı Çakır, ayrıca karabuğday ekimi konusunda da yeni bir proje başlattıklarını belirtti. Çakır, “İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültemizle birlikte karabuğday ekimi konusunda çiftçimize örnek olacak yeni bir ürünle ilgili deneme üretimlerine başlıyoruz. Karabuğdayın hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu projeyle hem karabuğdayın yetiştiği alanları arttırmayı hem de çiftçilerimize yeni bir gelir kapısı sunmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. HABER MERKEZİ

ÇEKEREK BELEDİYESİ’NDEN GLUTENSİZ UN ÜRETİMİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!