BUZAĞILAR ÖLMESİN PROJESİ LANSMAN TOPLANTISI YAPILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yozgat Veteriner Hekimler Odası iş birliği ile Erken Teşhis ile Buzağılar Ölmesin projesi lansman toplantısı Sorgun’da düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, KOP İdaresi tarımsal kalkınma dairesi başkanı Ümit Yorgancılar, Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Zafer Gönülalan , Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Sorgun İlçe Tarım ve Müdürü Yusuf Canbolat, Proje Eğitimi Katılımcıları, Doçent Dr. Akın Kırbaş, Doçent Dr. Hüsamettin Ekici,Dr. Öğretim Üyesi Seçil Sevinç Temizkan, Veteriner Hekim Murat Gökçe  katıldı.

Yozgat  genelinde yıllık 20 binden fazla buzağının öldüğünü söyleyen Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu “Bu Günkü  lansman program bizim için çok önemli,  bizim hayallerimiz var,  güzel düşüncelerimiz var,  buzağılar ölmesin derken,  üretim bizim için çok önemli , son 2 yılda  pandemi sürecinde üretimin  dünyada  ne kadar  önemli olduğu ortaya çıktı.” dedi

Projede temel amaç Klinisyen veteriner hekimlerin dağıtacağını söyleyen  Anteplioğlu “ Dolayısıyla buzağılar doğuyor, n yaşatmakta problem yaşıyoruz,  en büyük problemlerden biride  buzağı isalleri  bazen tanıda sıkıntı yaşadığımız da oluyor, tek başına seyredende oluyor,  mis enfeksiyonlarda görüle biliyor.

Dolayısıyla biz tanıyı en kısa süreye indirip,  yanlış tedaviler uygulamaktan artık imtina edip,  buzağıların yaşaması için hızlı bir şekilde gerekli,  müdahale yapa bilmek adına,  KOP projesi ile beraber  bu projeyi hayata geçirdik

Busene 4 ilçemizde , 4 önemli ilçemizde ayrıca şöylede bir istatistik veriyim, serbest veteriner hekimlerimizin % 50’sini tekabül etti,  Sarıkaya, Sorgun, Saraykent, Akdağmadeni ilçemizde  projeyi hayata geçireceğiz.

Güzel sonuçlar alacağız, güzel dönüşler alacağız, talebimiz isteğimiz seneye tüm ilimizde  bu projeyi uygulaya bilelim, diğer illere örnek olsun, Türkiye’de rol model  olsun.

Buzağılar ölmedikçe üretim artadacak, çünkü bunların belli bir oranda kalanı dişi  hayvanlar olacak, dolayısıyla üretkenlik devam edecek,  hayvan sayımız artacak,  bizim için çok önemli konu.

İnşallah daha büyük bütçelerle daha güzel işler yaparız, çünkü 25 bin buzağının olduğu bir ilçede bu gün yaklaşık 4 bin 100 tane buzağıya bu işlemi yapacağız.

 Sonucunda şöyle bir tablo çıkarmak istiyoruz, hangi ilçemizde, hangi köyümüzde, hangi etkenden dolayı ishal görülüyor  bunu tespit edeceğiz, bir harita çıkartacağız. Sonrasında ne yapıla bilir,  bu buzağının anne karnındayken  koruyucu hekim adına yapılması gereken  bir şey varsa inşallah bunu da projelendireceğiz, buzağıyı ishal etmemek adına gerekli  tedbirler neyse uygulamalar neyse proje şeklinde bunları da yapmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

BUZAĞILAR ÖLMESİN PROJESİ LANSMAN TOPLANTISI YAPILDI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!