DOLAR

19,1550$% 0.17

EURO

20,7812% 0.17

STERLİN

23,6724£% -0.08

GRAM ALTIN

1.209,38%-0,31

ÇEYREK ALTIN

2.000,00%-0,79

BİTCOİN

฿%

a

“Bunu, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kamu, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını ve meslek birliklerini bağımlılıkla mücadele seferberliğine destek vermeye davet ederek, “Bunu milletimiz, ülkemiz ve evlatlarımızın geleceği için yapmalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplumu, tüm bağımlılık yapıcı madde ve davranışlardan uzak tutma vizyonu ile kurulan ve başkanlığını yaptığı Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu (BMYK) bünyesinde ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye’deki bağımlılık çalışmalarına dair sürecin değerlendirileceği Bağımlılıkla Mücadele İl/İlçe Çalıştayları Değerlendirme Şurası’na katıldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde, en üst seviyede işbirliği ile eş güdüm ve koordinasyon içinde birbirini destekleyecek ve etkisini artıracak şekilde geliştirilen strateji ve politikalarla her tülü bağımlılıktan uzak; bedenen, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik haline sahip sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkı sağlama amacı güden BMYK’nın düzenlediği şurada, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanı sıra Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, kamu ve vakıf üniversitelerinden akademisyenler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından çok sayıda katılımcı yer aldı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şuranın açılışında yaptığı konuşmada, madde ve davranış bağımlılıklarının tüm dünyada toplumların karşı karşıya kaldığı küresel sorunlardan biri haline geldiğini belirterek, toplumsal hayatın kanayan yaralarından birinin, zararlı alışkanlıkları ve bağımlılıkların pençesinde yitip giden gençler olduğunu dile getirdi.
“15-24 yaş grubunun yaşadığı kazalar, intihar olayları ve cinayete bağlı ölümlerin dörtte üçünün sebebi çeşitli bağımlılıklardır”
Oktay, sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi bağımlılıkların yanında gelişen teknolojilerin etkisiyle dijital oyunların ve sosyal medya bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıkların giderek arttığına dikkati çekerek, “Dünya Sağlık Örgütü bağımlılık araştırmalarına göre 15-24 yaş grubunun yaşadığı kazalar, intihar olayları ve cinayete bağlı ölümlerin dörtte üçünün sebebi çeşitli bağımlılıklardır” dedi.
Bağımlılıkla mücadelede caydırıcı yasakların etkisinin önemli olduğunu ancak bağımlılıkla mücadelenin yalnızca cezalar ile yürütülecek bir süreç olmayacağını savunan Oktay, “İçişleri, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarımız başta olmak üzere ilgili kurumlarımız bağımlılığı önlemek ve ihtiyaç duyulan durumlarda gerekli tıbbi yardımı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir” diye konuştu.
“Tütün, alkol, uyuşturucu, sanal bağımlılık ve diğer tüm zararlı alışkanlıklar ile mücadele, anayasal sorumluluğumuzun gereğidir”
Bağımlılıkla mücadelede ortaya konan çalışmaların toplum tarafından bilinirliğini artırmanın, yaygınlaştırmanın, sunulacak yeni hizmetleri planlamanın ve iş birliğini güçlendirmek için topyekun, ulusal düzeyde bir seferberlik gerektiğini dile getiren Oktay, “Tütün, alkol, uyuşturucu, sanal bağımlılık ve diğer tüm zararlı alışkanlıklar ile mücadele, anayasal sorumluluğumuzun gereğidir” dedi.
Bağımlılıkla mücadelenin, devletin bütün birimlerinin asli görevi olmasının yanı sıra tüm toplumun hassasiyetle destek vermesi gereken bir vazife olduğunu aktaran Oktay, “Bu çalışmaları sadece yerine getirilmesi gereken bir iş olarak değil sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için cansiperane bir şekilde atılması gereken en önemli adımlardan biri olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.
Zararlı alışkanlıklara karşı önceliklerinin toplumsal duyarlılık oluşması ve yaygın bir sosyal reaksiyon mevcudiyeti olduğunu söyleyen Oktay, bu sayede her türlü bağımlılıkla mücadelenin gencinden yaşlısına kadar topyekun kararlılıkla sürdürülebileceğini kaydetti.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Adalet Bakanı Bozdağ: “Devletimiz, tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.