BUGÜN ÖĞRETMENLERİN GÜNÜ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu konuyla ilgili bugün, yazılı ve görsel medyada yazılanlara ve söylenenlere bir göz atarsanız; Öğretmeni göklere çıkartanlar, Öğretmen mesleği kutsaldır, Öğretmen bir mumdur, Öğretmen toplumu aydınlatır, Öğretmen toplumun en güzel çiçeklerini yetiştirir, Öğretmen güzellemesi yapılır. 

Bunlara eyvallah.

Bunları söyleyenler eğitimin temel meselelerine yanaşmıyorlar bir türlü. 

İçi boş, muhtevasız bir öğretmen güzellemesinin de eğitime bir katkısı yoktur. 

Madem bugün öğretmenler günü her yılda kutlanıyor, gelin hep birlikte eğitimin sorunlarını, idealist öğretmen yetiştirmenin özündeki engelleri konuşalım. 

Geleceğimizin teminatı gençlerimizi öğretmenler yetiştirdiğine göre, önce öğretmene itibar kazandırmanın yollarını irdeleyelim. 

Zamane çocuğu öğrencilerimizin bir kısmı eline geçirdiği bıçakla öğretmene saldırabiliyorsa, okul müdürünü öldürülebiliyorsa, özgür iradeli öğrenci yetiştirmek nasıl olacaktır?

Düşünen beyinler, okuyan, inceleyen, araştıran, hayatı sorgulayan öğrenci yetiştirmek hedef ise bunu nasıl sağlayacağız? 

Batılıların bize dayattıkları eğitim sistemi bizi bu günkü hale getirdi. Maalesef. 

Milletimizin değerlerini göz ardı ederek nereye gideceğiz? 

Kadim değerleri kuşatan inancımız, zengin kültürümüz, dünyanın imrendiği ihtişamlı tarihimiz eğitim sistemimize hangi ölçüde yansıyor? 

Taklitçi eğitim sistemiyle çağı yakalayacağımızı düşünüyorsak bilin ki hayal âlemindeyiz.

Bugün atanamayan 750 bin civarında öğretmen adayı olan bir ülkede 140 bin öğretmen açığı olduğu söyleniyor. Her yıl 20 bin öğretmen ataması ancak yapılıyor. 

Geri kalan öğretmen adayları ne yapacak? Ya mezun etmeyin, ya da eğitim ordusuna bu kişileri bir an önce kazandırın. 

Öğretmenlik mesleği kutsal. 

Eğitim sistemimizde kutsal olmalı, bünyemize uyarlanmalıdır. 

Eğitim herkesi kuşatacak şekilde planlanmalıdır. Şefkat, merhamet, saygı, sevgi ve himayecilik anlayışı egemen olmalıdır. 

Aile kurumu güçlendirilmeli, eğitime aileden başlanmalıdır. 

Manevi duygular esas alınmalıdır. 

Öğretmeni bu manevi duygular ve sorumluluk anlayışı ile yetiştirmeliyiz. 

Şu kadarını biliyoruz ki! Öğrenci öğretmenlerini örnek alır. Sevgi, iyi niyet, samimiyet ve manevi duygularla donanmış bir öğretmen, öğrencilerine örnek olacaktır. 

Demem o ki; eğitim problemlerini çözemeyen bir ülke kalkınamaz. Ücretli, sözleşmeli, kadrolu öğretmen ayrımı derhal kaldırılmalıdır. Aynı işi yapana aynı ücret ödenmelidir. Öğretmenler arasında ayrım yapmak doğru değildir.

Hür düşünceli, özgür iradeli nesiller yetiştirmek hedefimiz olmalıdır.

Bu vesileyle tüm öğretmenlerin yanında öğretmen olan  kızlarımın  ve torunlarımın da öğretmenler gününü kutluyorum. 

Vesselam… 24 KASIM 2021 ÇARŞAMBA

BUGÜN ÖĞRETMENLERİN GÜNÜ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!