BUĞDAY’DA REKOLTE OLUR İNŞALLAH

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 yılı ilkbaharımızı sanki bu günlerde yaşıyor gibiyiz. Mayıs ayının son haftasına girdik. İyi de yağış aldık. Meteorolojinin tahminlerine göre önümüzdeki günlerde de yağışların devam edeceği belirtiliyor.

Haziran ayının 21’inde de gün dönümü yaşanacak. Gündüzler kısalıp, geceler uzamaya başlayacak bu arada sıcaklar artacak köylü, çiftçi tarlasını, bağını, bahçesini hasat edecek.

Bölgemiz böyleyken Güney ve Güneydoğu Bölgelerimiz şu günlerde bilhassa Hatay’ın Amik Ovası’nda, arkasından da Adana’da ekinler yakın zamanda biçilmeye başlanacak. Geçtiğimiz hafta Yerköy ile Çiçekdağı ilçeleri arasında ana yol kenarında biçerdöverlerin ekin biçmeye hazırlandıklarını gördüm.

Bilindiği üzere Yerköy ilçemizde biçerdöverlerin bakım, onarım, tamir ve revizyonları yapılır. Yerköy’den trenler ile hasat yapılacak Güney bölgelerimize peş peşe giderler. Yaklaşık 2 ay sonra da Anadolu’ya gelirler. Yozgat ve civarının ekinlerini biçerler.

Hasat mevsimi başlamasına rağmen, seçimler münasebetiyle olsa gerek ki bugüne kadar ürün taban fiyatlarının açıklaması yapılmadı. Ümit edelim en kısa sürede taban fiyatları açıklanır. Geçtiğimiz yılda 6-7 lira civarında olan buğday fiyatları, bekleyip göreceğiz bu dönemde ne olacak?

Görüştüğümüz çiftçiler 4 gözle açıklanacak taban fiyatlarını bekliyorlar. Öyle gözüküyor ki bu sene bütün bölgelerimiz yağış aldı. Neticede iyi bir rekolte yakalarız. Hadi hayırlısı…

Buğday bizim olmazsa olmazımız. Buğdaydan vazgeçmemiz mümkün değil. Burada hükümetimizin özellikle tarıma ayrı bir önem vermesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Önceden bildiğimiz buğday her çağda, her asırda ihtiyaçlarımız arasında birinci sıraya oturur. Buğday dün de önemliydi. Bugün, dünden daha önemli bir konuma geldi. Bilhassa Rusya ve Ukrayna arasında çıkan ve hala devam etmekte olan savaşta dünyanın gözü fal taşı gibi açıldı.

Rusya, bilhassa Ukrayna hububat ekim, biçim ve hasat sonunda dünya pazarlarına ne denli altyapı oluşturuyormuş da haberimiz yokmuş. Böylelikle buğdayın önemi bir kez daha anlaşıldı.

Covid-19 sürecinde insanlar elbise almadı, telefonunu, arabasını değiştirmedi ama gıda sektöründe yemesinden, içmesinden vazgeçmedi. Tarım doğru idare edildiği zaman istihdamın, enflasyonun en büyük ilacı olacaktır. Hasat zamanı geldi ve çattı.

İnşallah Doğu ve Güneydoğu bölgeleri başta olmak üzere tahıl ambarı olarak bildiğimiz İç Anadolu’muz, Konya Ovamız, Sekili, Yerköy, Şefaatli, Boğazlıyan ve Sarıkaya ilçelerimizde yağışların böyle devam ettiği sürece burada da rekolteyi yakalayacağımız gözüküyor. Allah ekili alanlarımızı kaza, bela, sel ve yel felaketinden korusun.

Ülkemiz tarım ve hayvancılık konusunda hem yetenekli, hem deneyimli, hem de altyapı olarak müsait. Ekili alanlarımızda kazasız belasız hasat yapmayı bekliyoruz. Ambarlarımız dolsun, taşsın. TMO ofisimiz başta üreticinin alın teri, göz nuru emeğini göz ardı etmesin. Çiftçimizin biri bin olsun.

Bekleyip göreceğiz. İnşallah bereketli bir yıl sonunda ülke olarak beklediğimiz neticeyi alırız diyorum vesselam…

BUĞDAY’DA REKOLTE OLUR İNŞALLAH

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!