Bu yiyecekler beyin sağlığınızı mahvediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tükettiğimiz bazı besinler beyin sağlığımızı alt üst ediyor. Hem sağlıklı bir vücut hem de zinde bir beyin için uzak durulması gereken yiyecekleri sıraladık.

Beyin sağlığını bozan bazı besinler hafıza üzerinde de kayıplara yol açıyor. Verdikleri zararı okuduktan sonra bir daha asla bu besinler tüketmekten vazgeçeceksiniz.  

Beyniniz için mükemmel olan gıdalar bu hayati organın sağlığını destekleyebilir ve hafıza ve odaklanma gibi belirli zihinsel işlevlere yönelik kapasitenizi geliştirebilir.  

Bu nedenle beynimiz için kötü olan besinleri kesinlikle tüketmemek gerekiyor. İşte beyin sağlığını yerle bir eden besinler…  

Rafine karbonhidrat  

Beyaz un kullanılarak yapılan gıdalar işlenmiş tahıllar içerebilir. Yüksek glisemik indeksleri nedeniyle vücudunuz tarafından kolayca emilirler.  

Bu besinler kan şekeri ve insülin seviyelerinde de artışa neden olduklarından dolayı da maalesef ki hafıza gelişimini etkiler.  

Beyninizin kısa süreli anıları uzun vadeli anılara dönüştürmekten sorumlu bölgesi ‘hipokampüs’ adı verilen bölge, bu ani artışların neden olduğu iltihaplanmadan doğrudan etkilenir.  

Trans yağ  

Hayvanlar doğal olarak bu tür doymamış yağları içerir ve bu yağlar aynı zamanda işlenerek donma, margarin ve bitkisel yağlar gibi gıdalarda da bulunur. Beynin üretkenliği ve nöronal aktivitesi, trans yağa bağlı iltihaplanma nedeniyle yavaşlar. Beyin sağlığı ve hücre büyümesi için mükemmel olan Omega-3 yağ asitleri diyetlerde tüketilmelidir.  

Yüksek şeker içeren besinler  

Aşırı şekerli yiyecek ve içeceklerden mutlaka uzak durmalısınız. Bunlar kan şekeriniz yükselten içerikleridir. Bu da kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinizi artırır. Her iki hastalığın da beyin üzerinde olumsuz etkileri olma geçmişi vardır. Şekere aşırı düşkünlük aynı zamanda beyindeki insülin direncini de artırabilir. Bu da öğrenme, hafıza ve nöron gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratarak ne yazık ki beyin sağlığınızı mahvedebilir.
KAYNAK : YENİ AKİT

Bu yiyecekler beyin sağlığınızı mahvediyor
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!