BOZOK FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile Yozgat Valiliği, Yozgat Belediye Başkanlığı ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü paydaşlığında; Sinema Okuryazarları Derneği yürütücülüğünde düzenlenen Bozok Film Festivali ödül töreni ile sona erdi. 19-21 Ekim tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen Bozok Film Festivali’nin ödül töreni Üniversitemiz ev sahipliğinde Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Bozok Film Festivali’nin kapanış töreni sinema dünyasının ünlü isimlerinin ve davetlilerin kırmızı halı geçiş seremonisi ile başladı.

Festival süresince film gösterimi, ünlü yönetmen ve oyuncularla söyleşi gibi etkinlikler sanatseverlerle buluştu.
Programa Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Yücel Güney, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Üniversitemiz Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, Hayırsever iş insanı Bilal Şahin, Oscar Adayı İranlı Yönetmen, yapımcı ve senarist Majid Majidi, festival dolayısıyla şehrimize gelen oyuncu, yapımcı ve yönetmenler, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgüt temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Bozok Film Festivali Direktörü Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı, festivalin amacının Türk sinemasında film üretimine katkı sağlamak, Yozgat’ın tarihi ve kültürel değerlerini Anadolu kültürü üzerinden tanıtmak olduğunu, bunu da başardıklarını söyledi. Kalaycı, “İlk kez düzenlenen Bozok Film Festivali’ne varlığı ile armağan katan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Törende konuşan ve festival onur ödülüne layık görülen Usta Oyuncu Yozgatlı hemşehrimiz Altan Erkekli ise, memleketi Yozgat’ta ilk kez düzenlenen film festivaline katılmaktan çok gururlu ve mutlu olduğunu söyledi. Erkekli konuşmasında: “Yozgat’ın adı sanatla da ortaya çıkacak. Yozgat’ın yaptığı her şeyde sanatın güzelliği öne çıkacak. Bu yüzden Yozgat Valimize, Yozgat Belediye Başkanımıza ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörümüze bu gençlerimizi cesaretlendirdikleri ve onların önlerini açtıkları için şükranlarımı sunuyorum. Benim için çok değerli ve anlamlı bir gün. Anadolu’nun birçok kentine bu festival örnek olacak. Sanat her şeyi güzelleştirir. Hayatın içindeki mutlulukları sanatla bulacağız. Bu genç yüreklerin nice öyküleri var. O öykülerin bu topraklardan fışkırması benim için çok değerli. Çok heyecanlıyım. Kendi özümün olduğu yerde böyle bir festivalin içinde olmak ve ödül almak benim için önemli bir yük. Bu yükü taşıyacağım. Söz veriyorum. Beni, bu ödüle layık gören herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah ömrümüz yettiği sürece bu festivale yürek vereceğiz ”dedi.
Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde, Yozgat Valiliği, Yozgat Belediye Başkanlığı ve diğer kurumların katkılarıyla ilk kez düzenlenen Yozgat Bozok Film Festivali’ni gerçekleştirmenin mutluğunu yaşadıklarını söyledi. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin her alanda ülkesine ve iline değer katan bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasında: “Yozgat Bozok Üniversitesi sosyal ve kültürel faaliyetleri ile ülkemizin değerlerini ve şehrimizin kıymetlerini ön plana çıkartmaya çalışan ve bu konuda projeler hazırlayan bir üniversite. Bunun en güzel örneği ise Yozgat Valimiz liderliğinde Belediye Başkanımız ve Yozgat Bozok Üniversitesi’nin desteği ile bugün gerçekleştirdiğimiz Bozok Film Festivali. Anadolu coğrafyasında bizim değerlerimizi festival özelinde geleceğe aktarmak, ilimizi ve kültürümüzü tanıtmak çok anlamlı ve önemli. Valimiz, Belediye Başkanlığımız ve Yozgat Bozok Üniversitesi işbirliği ile hayata geçen film festivalinin bundan sonraki yıllarda geleneksel hale gelmesini ümit ediyorum. Bu vesile ile Usta Oyuncu Yozgat’lı hemşerimiz Altan Erekli’ye, İranlı Yönetmen, yapımcı ve senarist Majid Majidi’ye, sanatçılarımıza, yönetimlerimize, oyuncularımıza ve 258 film ile bize değer katan bütün sanatçılarımıza ve filmlerin hazırlamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de bozkırın tam ortasında Yozgat’ta film festivalinin yapılmış olmasından gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Köse konuşmasında: “Yozgat Bozok Film Festivali ilk kez düzenleniyor. Özellikle Anadolu’da yaşanmış ve gün yüzüne çıkmamış masal ve hikâyelerin beyaz perde ile birlikte ülke sınırları ve dünyada gösterilecek ve Yozgat’ımızın kültürünü,örf ve değerlerini, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtacak olmasından bahtiyarlık duyuyorum. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Yozgat Valisi Ziya Polat konuşmasında: “Yozgat’ta Bozok Film Festivalini düzenlerken aklımızda soru işaretleri vardı. Bugün o soru işaretlerini gidermenin halkı gururunu yaşıyoruz. İnşallah Bozok Film Festivali geleneksel hale gelecektir. Hep beraber film festivalini yaşatmaya devam edeceğiz. Film Festivali’nin amacına ulaştığına inanıyorum. Festivali düzenlememizdeki amaç Yozgat’ı tanıtmak” dedi. Yozgat’ın dışarıdaki algısının değiştirilmesi gerekliliğine vurgu yapan Polat : “Yozgat’ın nasıl bir yer ve ne kadar güzel bir şehir olduğunu anlatmamız lazım. Bunu da festivallerimizle tanıtmaya devam edeceğiz. Festivalin düzenlenesin de emeği tüm ekibe teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Bozok Film Festivali’nin jüri üyeliğini Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa, Çağrı Vila Lostuvalı, Mehmet Fazıl Coşkun ve Tayfun Öztürk üstlendi.
Festivalde Türk tiyatro, sinema, televizyon oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Altan Erkekli’ye ‘Onur Ödülü takdim edildi. Usta oyuncu Erkekli ’ye ödülünü Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun takdim etti.
Festival kapsamında Hayat Boyu Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Hayat Boyu Başarı Ödülleri’nin ilki sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Laçin Ceylan’a verildi. Ceylan’a ödülünü Yozgat Valisi Ziya Polat takdim etti.
Hayat Boyu Başarı Ödülünün bir diğer sahibi tiyatro, sinema oyuncusu Numan Çakır oldu. Çakır’a ödülünü Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse takdim etti.
Hayat Boyu Başarı Ödülünün diğer sahibi ise sinema ,tiyatro dizi sanatçısı Murat Danacı oldu. Danacı’ya ödülünü Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ takdim etti.
Hayat Boyu Başarı Ödülünün sonuncusu ise oyuncu Merve Polat‘a verildi. Polat’a ödülünü Festival Direktörü Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı takdim etti.
Anadolu’dan Masallar ve Hikâyeler ile Yozgat’ın tarihi ve kültürel değerlerini anlatan kısa film ve belgesellerin yarıştığı Bozok Film Festivali’nde 46.000 TL nakit para ödülüne ek olarak, birincilik ödülü kazanan her kategoriden üç kişi toplamda ise 15 kişi Avrupa’da eğitim görme fırsatı elde etti. 258 filmin başvuruda bulunduğu ve 12 filmin finalist olarak yarıştığı Bozok Film Festivalinde: Gençlik Jüri Ödülü “Karıncanın Ayak İzleri” filmiyle Ümit Genç’in oldu. Genç, ödülünü Festival Destekçisi Ramazan Kocatürk’ten aldı.
Yozgat En İyi Belgesel Ödülü “ Baki” filmiyle Harun Köybaşı ve Alihan Erbaş’ın oldu. Köybaşı ve Erbaş, ödülünü Yozgat İl Kültür Müdürü Hüseyin Çiftçi’den aldı.
Ulusal En İyi Belgesel Film Ödülü “Memtevri Yaylacı” filmiyle Can Akpınar’ın oldu. Akpınar’a ödülünü Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa takdim etti.
Ululsal Manisyon Kısa Film Ödülü “Oyun” filmiyle Önder Menken’in oldu. Menken ödülünü Sinema Eleştirmeni Suat Köçer’den aldı.
Ulusal En İyi Kısa Film Ödülü “Kıspet” filmiyle Harun Korkmaz’ın oldu. Korkmaz ödülünü Yönetmen Vuslat Saraçoğlu’ndan aldı.
Bozok Film Festivali kapanış ve ödül töreninde Türk Halk Müziği’nin sevilen ismi Mümin Sarıkaya sahne aldı. Sesi, farklı yorumu ile sevilen şarkılarını seslendiren Mümin Sarıkaya festivale renk kattı.
Festival toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

BOZOK FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!