BOĞAZKALE KİMİN?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerde gerek Çorum, gerek Yozgat’ta ortaya atılan, asılsız bir haberin kaynağını araştırma gereği duydum.

Önce İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı’yı daha sonra sırasıyla; İl İdare Kurulu Müdürü Şuayip Şahin’i ve İdare ve Denetim Müdürü Suat Bulut’u aradım.

Böyle bir konunun Yozgat gündeminde olmadığını gördüm.

Bizim Yozgat’ta yukarı mahallede bir yalan söyledim, aşağı mahalleye geldim ben de inandım derler. Bu konuyla ilgili bende yavaş yavaş inanmaya başlar gibi oluyorum.

1995-2000 yıları arasında il genel meclis üyeliği yaptım, bir köy bir belde bir ilçe bağını ve bir ilden, diğer bir ile nasıl geçilir eğer kanunlar değişmediyse pek âlâ biliyorum.

Bir yerin bağını o ilden kopartarak başka bir ile bağlanmasını önce o yöre halkı ister, kamuoyu anketi yapılır ve referanduma gidilir.

Eğer köy ve belde ise idare kurulu kararı ile genel meclisin kararı valinin görüşü ve iç işleri bakanının onayı ile olur.

Yok, eğer ilçe ise buna da kanun gerekiyor, yanlış bilmiyorsam!

Neyse konumuza gelecek olursak, Çorum ve Boğazkale belediye başkanlarının bu konu ile ilgili beyanatlarını gerçekten şaşırtıcı ve acemice buldum.

Bununla ilgili olarak Çorum belediye başkanı “Yozgatlıların Boğazkale’yi kendi şehirlerine bağlanması talepleri Çorumluları kızdırdı. Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır” sözünü anımsatarak “Çorum sınırlarıyla bölünmez bir bütündür. Bir karışını kimse bir yere bağlayamaz. Eğer böyle bir durum gündeme gelirse birlikte eylem yaparız. Her eylem bizi yeniden diriltir” diye tepki göstermiş.

Berhudar ol ağzına sağlık, senden de beklenilen buydu.

Çorum’un Boğazkale Belediye Başkanı Mesut Ocaklı “Hem Çorum’da bazı çevreler hem de Yozgat’ta bazı çevreler ve STK’ların bu konuda adeta boy gösterme yarışı içinde olduklarına dikkat çeken Ocaklı; “Bunları şaşkınlıkla ve ibretle takip ediyoruz. Söylediklerinde Boğazkale’mizin bugününe ve yarınına ilişkin bir vizyon yok. Sadece hamasi sözler ile adeta gündem olmaya veya oluşturmaya çalıştıkları çok açık belli oluyor. Bu konuda söz söyleyecek yegâne kudret, Boğazkaleli hemşerilerimin iradesidir. Eğer bir şeye karar verilecekse ya da bir şey yapılacaksa, bu kararı verecek olan da kararını eyleme geçirecek olan da ancak ve ancak Boğazkaleli hemşerilerim olabilir” diyor.

Oda TV’den Servet Seyfettin Mete kalemiyle yayımlanan Çorum’la Yozgat arasında Hititler savaşı başladı. Yozgatlıların Hititlerin Başkenti Boğazkale’nin (Hattuşa) Yozgat’a bağlanması yönünde ortaya attıkları iddialar Çorumluları kızdırdı.

Kızan kim kızdıran kim? Bu telaş neden?

Yok, ortada böyle bir şey.

Haddi zatında Yozgat kamuoyunda böyle ne bir istek, ne bir talep söz konusu değil. Kimsenin bu konuyla ilgili bildiği bir şey de yok.

Sadece konuyu araştırma gereği bulduğumda; Yozgat ili Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Alişar Höyüğünde 5000 sene önceye ait eserler bulunmuştur. Yozgat il toprakları Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran ve Anadolu’da tarih devrinin başlangıcı kabul edilen Hititlerin sınırları içinde ve en kalabalık yerleşme merkezlerinden biriydi. M.Ö. 1500-2000 yılları arasında kurulan Hitit Krallığının merkezi Hattuşaş, Yozgat il sınırları içinde olduğunu belgeler bize söylüyor, gerisi lafügüzaf diyorum. Vesselam… 22 AĞUSTOS 2019 PERŞEMBE

BOĞAZKALE KİMİN?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!