BİZİM SALİH ADAY ADAYI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün sosyal medyada Gazeteci-Yazar Salih Şimşek’in MHP’den Yozgat Milletvekili aday adayı olacağını okudum.
Kendisini telefonda arayıp tebrik ettim. Geçmişte olan bazı olumsuzlukları da kulağına fısıldadım.
Başına gelecekleri bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım.
Salih Şimşek, otuz yılı aşkın Tarım İl Müdürlüğünün bütün birimlerinde çalışmıştır. Günü geldi Şırnak’a sürgüne gönderildi ama yine de davasından, ülküsünden taviz vermedi.
Canıyla, malıyla çalışıp didinip bu günlere gelir.
Bugüne kadar Salih Şimşek gibi dürüst, çalışkan, vefalı, çalmayan-çırpmayan, vatandaşın derdini bilen, vatandaşla devlet arasında köprü olan niceleri sadece Milletvekilliği için değil, Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclis, Belediye Meclis üyeliklerine, Sivil Toplum Örgütlerine aday adayı oldular.
Eğer sırtınızı bir ağaya veya bir dağa dayandırmamışsanız, Ankara’da size kol kanat gerecek bir dayınız yoksa sadece aday adayı olmakla kalırsınız. Hamama girer, terler ve çıkarsınız. Döküldüğünüz yanınıza kalır.
Salih kardeş, sende böyle olursun demiyorum fakat geçmişte siyaset hep böyle gerçekleşti.
Keşke emekli olduğunda Ankara’ya yerleşseydin. Parti Genel Merkezinde sabahtan akşama kadar bulunsaydın. Genel Başkan gelirken ve giderken elini öpebilseydin. Yanında ki Kurmaylarını selamlayabilseydin. Seçimlere üç buçuk ay kala da aday adaylığını açıklasaydın, bileğini kimseler bükemeyecekti belki.
Sende eli çantalı olarak Yozgat’a gelir, kısa bir süre içerisinde Milletvekili adayı olur, Rabbimde nasip ettiyse muradına ererdin. Bugünden itibaren işin hiçte kolay olacağa benzemiyor. Allah gücünü artırsın. Siyasette ölçü ve tartı yoktur.
Buğdayı çinikle ölçerler, kiloyla alır kiloyla satarlar. Bezi arşınla ölçerler, metreyle alır satarlar. Altını da gramla alır satarlar. Peki, siyaseti neyle alır satarlar? Ölçüsü de birimi de yoktur maalesef.
Eskiden siyaset davulu çaldı mı, adaylar meydana çıkar merkez, ilçe, belde, köy köy, kapı kapı dolaşırlar. Sivil Toplum Örgütleriyle, halkla, daha da önemlisi basınla kampanya sürecinde iç içe olarak kendilerini bir şekilde tanıtırlardı.
Gün gelir hâkim nezaretinde ön seçim yapılırdı. Bir başka yöntemde tercih sistemiydi. Örneğin, Yozgat’tan altı Milletvekili çıkacak, bir partiden de on altı tane aday adayı var. Bunlar arasından seçmeninden en çok tercih oyunu alan, oy oranına göre sıralara yerleşirdi.
Çıkan neticeye herkes razı olurdu. Ölçü buydu. Bu uygulama bir süre sonra parti genel merkezlerinin kafasını bulandırdı. Çıkan neticeye dayanamadılar ve kaldırdılar.
Bugün ne ön seçim ne tercih sistemi kaldı. Sadece genel merkez yoklaması ile aday tespitleri yapılıyor.
Zamanla aday tespitleri, Parti Genel Merkez Kurmaylarının Önerisi ve Genel Başkanların iki dudağının arasından çıkacak söze kaldı.
Keşke seçimlerin uygulanan kriterleri olsaydı. O zaman herkesin seçilme şansı olurdu. Bugün öyle mi? Hayır, hayır!
Ne ölçü kaldı ne de tartı. Keşke beni tartmaya kalkan adam kendini de tartabilseydi.
O günkü şartlarda seçilen Vekiller daha güçlüydüler. Çünkü gücünü direkt halktan alıyorlardı. Şimdilerde her şey ‘Padişahım çok yaşa!’ oluverdi.
Meramını anlatan bir Vekil parti mensuplarının hoşuna gitmeyecek bir söz söyledi mi işi bitti. Bir çizik yer ve bir daha kendine gelemez. Öyle olunca da demokrasinin sadece adı kalır bizde.
Birilerinin güdümündeyseniz varsınız değilseniz yoksunuz. Onun için ölçü, tartı, kriter kalmadı diyorum.
Böyle bir ortamda farz edelim bir yere seçildiniz. Bir koltuğa oturdunuz. Sizi kollayan kimseler istemedikçe o koltuktan sizi kimseler kaldıramıyor. Toplum nazarında bir başarınız olmasa bile. Tıpkı günümüzde olduğu gibi…
Velhasıl ‘Git gel Yozgat-Ankara üç saat’ diyorum. Vesselam.

BİZİM SALİH ADAY ADAYI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!