BİZİ BU HALE GETİREN KİM?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün Antalya’nın Kumluca ilçesinde tavuklarına yem vermek için kümese giden 91 yaşındaki nine Zeynep Çıldır’ı ölümüne dövmüşler.

Demir çubukla kafatasını çatlatan, kaburgalarını kıran, kimliği belirsiz zanlı nineyi kanlar içinde bırakmış ve kadının kolundaki bilezik ile parmağındaki yüzüğü alarak kaçmış.

Evine gelmek için 50 metre sürünen yaşlı kadının imdadına komşular yetişmişler. O gün bugün yoğun bakımda yatan zavallı nine ölümle pençeleşiyor.

Gün geçmiyor ki bir cinayet haberi duyarak tüylerimiz diken diken olmasın.

Ne oldu bu milletin evlatlarına?

Bizi bu hale getiren kim?

Merhamet, şefkat duygularımıza ne oldu?

Bu tür kişiler insanlıklarını neden kaybettiler?

Günümüzde böyle düşünen gençler annesine koca karı, babasına moruk diyorlar.

Yerdeki karıncayı öldürürüm diye üzerine basmayan, yerde bulduğu bir lokma ekmeği çiğnenmesin diye alıp ağzına atan, aracının önüne çıkan kediye, köpeğe, kaplumbağaya vurup öldürmeyeyim deyip kendini tehlikeye atarak kaza yapan, canından malından olan, ailesini kaybeden insanlarımızın hassasiyetlerine ne oldu?

Son kalemiz olan aile mevhumumuzu yok ettiler. Bunun yanında insanlarımızı şuursuzca borçlandırdılar.

Esnafı, tüccarı borç batağına sürükleyerek altını oydular. Bunlardan bazıları kişiliğini, kimliği yitirdiler.

Eline bıçağını alan caniler kasaplık koyun doğrar gibi hanımını doğrar oldular ya da başını kesecek duruma geldiler.

Oğlan, babanın sözünü tutmuyor. Kendi istediği gibi yaşıyor. Kızlar, züppe kılıklı oğlanların kolları arasında kendini kaybetmiş bir şekilde yaşıyorlar. İçkiye kumara, uyuşturucuya müptela olmuşlar. Sevişerek, flört ederek evleniyorlar. Utanmadan, arlanmadan kavga ederek mahkeme koridorlarında boşanıyorlar bir bir.

Daha sonra da cadde ortasında birbirlerini öldürüyorlar.

Hemen hemen her gün bu tür olaylarla güne başlıyoruz. Televizyon ekranları, gazete sütunları, internet siteleri nereye bakarsak bu tür haberlerle dolu.

Yazılıyor, çiziliyor, söyleniyor.

Maalesef 91 yaşındaki Zeynep Nineler kefen parasına irtikâp eden gençler tarafından öldürülüyorlar.

Bizi bu hale getiren kim?

Anne evde beyini bekliyor. Oğlan kendi kendine soruyor maça mı gitsem? Sinemaya mı gitsem? İnternet kafeye mi takılsam?

Evin kızıysa başka bir âlemde. Çılgınca eğlence peşinde. Bugünün anneleri babaları bağrını yırtıyorlar. Ah-ı figan ederek kahroluyorlar. Tutunacak bir dal arıyorlar.

Tekrar edelim suçlu kim?

Suçlu bugüne kadar bizi yöneten siyasi irade. Uygulanan eğitim politikaları, refah seviyesinin düşüklüğü, işsizlik, adil bir düzen ve adil paylaşım olmayışı, zenginin daha zengin fakirin daha fakir oluşu, insanların borç batağına saplanmış oluşu ve gençliği her türlü kötülükten korumakla görevli kimselerin görevlerini layıkıyla yapmaması bunlardan başlıcaları olsa gerek.

Bilhassa televizyon kanallarında şiddet ve aile düzenini bozan bizi örfümüzden, ananemizden, geleneklerimizden ve kutsallarımızdan koparan dizi ve programların denetlenememesi, evlerimizde çocuklarımızı algı operasyonlarıyla şartlandırmaları da etkenler arasında olsa gerek.

Son olarak kurtuluş reçetesi tarihimize, öz benliğimize, dini ve milli hasletlerimize dönerek yeni bir nesil yetiştirmektir olsa gerek diyorum.

Vesselam… 23 EYLÜL 2019 PAZARTESİ 

BİZİ BU HALE GETİREN KİM?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!