BİR KERE SEÇİL ÖMÜR BOYU GÖTÜR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün içinde bulunduğumuz bütün siyasi partiler için uygulanan kriterlerin doğruluğunu ve yanlışlığını kısmen ortaya koymuştum. Maalesef Siyasi Partiler kanununda belirtilen esaslara göre yapılan seçimlerin sağlıklı olduğu da söylenemez.

Keşke bir Siyasi Partinin aldığı oy oranına göre mahalle ve köylerimizde sağlıklı bir şekilde delege tespiti yapılabilse. Böylece de seçimlere gidilse. Sandık ortaya konulsa ve çıkan sonuca da herkes razı olsa. Kim kime ne diyebilir? Çıkan sonuca herkes saygı duyar. Bu eskiden hep böyle oluyordu.

Hangi siyasi parti olursa olsun yönetimde bulunan irade kendi akraba ve yandaşlarını bilinçli olarak delege yazıyor.

En küçük bir yerleşim yerinde, bir mahallede aynı soyadı taşıyan onlarca kişi delege yazılabiliyor.

Geçmişte bu olayları yaşayarak seçimler yaptık.

Refah – Fazilet Partiler döneminde rahmetli bir ağabeyimiz vardı. Parası vardı, her seçimde aktif rol alır, her seçime müdahil olurdu. Merkez İlçe, İl delegeleri, hanım komisyonları, mahalle temsilcileri, gençlik teşkilatı gibi organları tek kalemde yazardı, yazdırırdı.

Seçim zamanı geldi mi aday adayları ortaya çıkar, seçime 3 – 5 gün kala listeleri zar zor temin ederlerdi.

Adı geçen isimlerin ana adını, baba adını, kimlik bilgilerini bilemezsiniz. Delegeye ulaşmak için yeterli zamanı da bulamazsınız. Parti misyonunuzla uzaktan yakından alakası olmayan kişileri bulup kendinizi ifade edip bu işte bende varım diyene kadar iş işten geçerdi.

Diyelim ki bu kişilerden birini buldunuz nasıl ikna edeceksiniz, oyunu nasıl alacaksınız? Böyle zorlukları yaşayarak, ezilerek, üzülerek siyasi yarış yapılırdı.

O günkü seçimler böyle yapılıyordu. Bugünde farklı bir şey yok. Bu sadece siyasi partiler için değil, Sivil Toplum Örgütleri içinde geçerli.

Bir örnek verecek olursak;

Herkesin ortak değeri olan Kızılay başkanlığına ve yönetimine normal şartlarda gir nasıl girebiliyorsan. Şimdi farklı mı bilmiyorum. Geçtiğimiz senelerde Yozgat merkezinde 60 tane seçilmiş üyenin olduğu sandık ortaya konulur, mevcut yönetim 55 tane yakınını, akraba ve aşiretini yazar. Yıllık aidatını da kendisi öder. Seçim zamanı geldi mi sandıktan aynı yönetim çıkar. Siz feriştah olsanız en mükemmel liste ile aday bile olamazsınız, oy kullanamazsınız velev ki orada mevcut üyesiniz aday oldunuz bu şartlarda bu yarışı kazanma şansınız yoktur, bir kendi oyunuzu alır çıkarsınız selamete.

Günümüzde seçimler siyasi partilerde, bir takım sivil toplum örgütlerinde böyle yapılıyor. Bir kez seçil ömür boyu bu işi götür. Dostlar alışverişte görsün. Demokrasi demokrasi…

Bir tarihte yapılan bir partinin Milletvekili temayül yoklamasında 40 küsur aday adayı arasından 1’ncilikle liste başı olan kişinin sıralamaya giremediğini görmedik mi?

İstiyoruz ki siyasi partiler ve sendika seçimleri tümden ele alınmalı, yeni yasalarla, yeni tanımlar, yeni kriterler ortaya konulmalıdır.

Seçim herkes için olmalıdır. Herkes güçlünün yanında değil hak edenin yanında olmalıdır diyorum vesselam… 25 KASIM 2020 ÇARŞAMBA

BİR KERE SEÇİL ÖMÜR BOYU GÖTÜR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!