“BİR DÖNEMDEN FAZLA YAPMAM” DİYEN SİYASETÇİLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün bir yerel gazete haberinde Yozgat’ta bir Belediye Başkanı bir önceki seçimde tek dönem Başkanlık yapacağını bir daha aday olmayacağını açıklamıştı.
Kimdir bu Belediye Başkanı?
Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar: “2019 yılında bir dönem Belediye Başkanlığı yapacağım başka yapmayacağım” demesine rağmen şimdi farklı bir yaklaşımla Belediye Başkanı adaylığına müracaat edivermiş…
Gerekçesi ise mensubu olduğu partiye vefa borcu olduğunu düşünüp partisine yanlış yapmak istememesi.
Bu olay maalesef siyasetin mayasında var olan bir şey. İlk defa Ömer Codar’ın yaptığı iş olmasa gerek.
Kimler böyle demedi ki…
Deniz Baykal’ın başına gelen kaset olayından sonra basın mensupları CHP eski Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na görüşme sonunda aday olup olmayacaklarını sordular da, o da kesinlikle aday değilim dedi. İki gün sonra aday oluverdi…
Bu şekilde olan parti Genel Başkanları, Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarını da bilirim. Bunlardan biri de mevcut Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tır. Biraz daha geriye gidersek eski Milletvekillerinden rahmetli İlyas Arslan’ın Hüseyin Erdal hakkında söylediği söz aklımdan hiç çıkmaz.

Bir zamanlar Yozgat’ın siyasi nabzı Aynalı Kahve de atardı.
Siyasete merakı olanlar oradaki kulislere katılırlar da değişik fikirler ortaya çıkardı.

İlyas Arslan: “Hüseyin Erdal 3 dönem vekillik yaptı, yeter artık yerine gençler gelmeli” der de arkasından da şu hikâyeyi anlatmadan edemezdi.
“Kervancı yaşlanmış, bu işten yorulmuş, kendi kendine tövbe istiğfar edip namaza başlamış bir de üstüne üstlük hac farizasını yerine getireyim diye karar almış… Yola çıkmadan önce ticaret yaptığı, tanıdığı insanlardan helallik dilemiş bunun yanında kervancı develerden de helallik dilemek istemiş…
Helallik istediğinde Devenin biri dile gelmiş Kervancı başına:  “Hacca gideceğini öğrendik. Bize bir ömür boyu tuz yükledin, gaz yükledin, çuval çuval zahireler yükledin. Düz ova, iniş dağ, bayır demedik, dere tepe emrinde çölleri aştık. Bundan dolayı sana bir şey demiyorum ancak bir ömür boyu önümüze bir eşek kattın, arkasından bizi takip ettirdin. Hiçbir şey zorumuza gitmiyor ama eşeğin arkasından gitmek bize çok ağır geldi. Bundan dolayı sana hakkımızı helal etmiyoruz” der ve bu hikâyeyi her gittiği yerde anlatırdı.
Kendisine peki sen milletvekili olursan bir dönemden fazla yapmayacağına söz verir misin diyen arkadaşlarına, Allah bana milletvekilliğini nasip ederse yemin billah ederek bir seferden başka yaparsam şöyle olayım dediğini, bunu da birçok yerde yüksek sesle söylediğini biliyoruz… Bir değil, iki, üç olunca vefat etti… Allah rahmet eylesin. Yaşasaydı bugün bile vekildi…
Gördüğümüz gibi bu sadece Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar’a has bir olay değil…
Bu işin sağcısı, solcusu, liberali, renklisi, renksizi, İslamcısı yok…
Fırsatı eline geçiren istiyor ki; ben ölene kadar bulunduğum makam ve mevkiiyi kaybetmeyeyim.
Kendilerine göre de bir gerekçe uydururlar ben olmazsam şayet; benden sonraki gelecekler bu işi ellerine yüzlerine bulaştırır yapamaz diyerek devam ederler.
Bu olaya hiçbir Allah’ın kulu da inanmaz.
Parlementer sisteme dönüldüğü günden bugüne bu hususta binlerce örnek var.
Kimse kimseyi aldatmasın, kandırmaya çalışmasın…
Fırsatı eline geçiren her kim varsa bulunduğu makamı bir daha bırakmıyor, direniyor da direniyor
diyorum. Vesselam…

“BİR DÖNEMDEN FAZLA YAPMAM” DİYEN SİYASETÇİLER
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!