BİR DEMET MAYDANOZ KAÇ LİRA?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonominin bütçeleri zorladığı bu günlerde eşim ile beraber alışveriş yapmak için markete gittik. Fiyatlara göz gezdirirken durumun şu şekilde olduğunu gördüm;

Bir demet maydanozun  4.95

Bir demet dereotunun 5 lira

Rokanın 5 lira

Bir kilo havuç 5 lira

Bir kilo yeşilbiber 30 lira

Bir kilo gram et 95-100 lira arasında olduğunu etiketlerden okudum. Ortalık ateş pahası olmuştu.

Eşim öncelikle yeşillik almak istedi. Bende kendisine çok miktarda alırsan 10-15 gün bir daha almazsın diye söyledim. Bir kaç demet maydanoz almak için yöneldiğinde fiyatları görünce elindekileri bırakıp bir tane almaya karar verdi. Manav reyonunda ne kabak, ne patlıcan, ne de domates alabildik. Çünkü fiyatlar el yakıyordu.

Meyve reyonunda etrafa bakınırken 10 liradan aşağıda meyve göremedik. Manav tezgâhında çalışan kişiye bunun üzerine latife etmeden de geri kalmadım. Bu 10liraya sattığınız starkin elma bizim depoda da bulunmak da ve 1 liraya alıcı bulamıyorum dedim de o da bana” başkanım Hamamcıoğlu caminin yanına tezgâhını açarsan 2 saatte satarsın” dedi. Hanım bunun üzerine söze girdi ve “Ahmet bey bu yaşta elmamı satsın” diye latife etti.

Ben bu sebze ve meyveleri naçizane kendi bahçemde zaten yetiştiriyorum.   Eskiden ise aileler yaz meyvesini kışın, kış meyvesini yazın almazlardı. Günümüzdeyse ne yaz ne de kış meyvesini gönül rahatlığı ile alma imkanımız ortadan kalktı. Dedik ya ekonomi aile bütçelerini ciddi anlamda zorlamaktadır.

Hiç unutmuyorum rahmetli annem güz gelince hazın diye tabir ettiğimiz hamur işlerini, has nanesini, maydanozunu, yeşil fasulyesini, erik, kayısı kurularını itina ile kurutur, ağzı bağlamalı temiz bez torbalara ayrı ayrı koyar kışın bunları tüketirdik.

Ekim sonundan Mayıs başına kadar domates, patlıcan, biber, salça almaya gerek duymaz yazın hazırlamış olduğumuz kurutulan hazınlar ile kifayet ederdik.

Annem bir şey daha yapardı; eti önce kuşbaşı doğrar, iç yağı ile kavurur, teker yaparak her yemeğin içine bir miktar koyardı.

Hey gidi günler hey!

Neyse manavda eşim bu fiyatları neden arttırıyorsunuz diye sordu? Yetkili kişide” biz arttırmıyoruz teyze siyasetçilere sorun artışların hesabını” dedi.

Bende bunun üzerine eşime oy verdiğin parti yapıyor dedim de zinhar kabul etmedi. Öyleyse bu zamlara Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğulu yapıyor dediğimde herkes kahkaha attı.  

Ahır kelam; kasaya gelip aldığımız üç çeşit yeşillik, bir de hediyelik pakete 150 lira para ödedik. Bunun üzerine uzun zaman sonra markete getirdiğim eşim hayatın ne kadar pahalı olduğunu gözleri ile gördü.

Ey milletim, Ey bizi yönetenler! Bir dağın başında hep kar durmaz. Elbet bir gün kapalı yollar açılır, karlar erir ortalık zebil olur, sular coşar, ırmaklar çağlar, barajlar dolar. İlkbahar gelir. Yeni sebze ve meyvelerde çıkar ama olan her zamanki gibi alım gücü olmayan milletimize olur diyorum. Vesselam… 15 ŞUBAT 2022 SALI

BİR DEMET MAYDANOZ KAÇ LİRA?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!