Bilinçli Teknoloji Kullanımı Farkındalık Semineri Devam Ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır ve insanların her geçen gün gittikçe artan “üretilen bilgiyi saklama, paylaşma ve ona kolayca ulaşma” istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgiye insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

Sağlıklı internet kullanımı; çocukların ve gençlerin yönlendirmelerine, hızlarını toplarken okuma, yazma, yaşadıkları deneyimlerini ayarlamalarına ve bilgi seçme, sınıflandırma gibi çeşitli becerilerini kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Kontrolsüz internet kullanımı ise çocuğun ve gencin fiziksel, psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Kontrolsüz teknoloji kullanımı, internet ve sosyal platformları kullanma yaşının gittikçe düşmesi hem ailelerin hem de okul sisteminin bilinçlendirme ve önleyici tedbirler almalarını zorunlu kılmaktadır.

Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezi rehberliğin, bireylerin kendini gerçekleştirme ilkesinden hareketle çalışma bölgesinde bulunan ve rehberlik öğretmeni olmayan Merkez, Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçeleri ve bağlı köy okulları da dahil olmak üzere en uzakta bulunan öğrenci, veli ve öğretmenlerimize dokunmak, onlarla bir araya gelmek için eğitim, konferans, seminer planlamaları yapmaktadır. Bu çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı ve ilimizin rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak yürütülmektedir. Bu kapsamda, Yozgat Rehberlik Ve Araştırma Merkezi psikolojik danışmanlarınca, Bakanlığımızın 2022-2023 eğitim-öğretim yılı rehberlik hizmetleri alanında belirlenen genel hedefi ”Bilinçli Teknoloji Kullanımı” konusunda çalışma bölgemizde bulunan Merkez köy okulları, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri ilçeleri ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik bilinçlendirme ve farkındalık seminerleri düzenlenmiştir.

Okul temelli yürütülen bu çalışmalar, eğitim-öğretim yılı içerisinde farklı temalarla farklı öğretim kademelerine yönelik devam edecektir.

Bilinçli Teknoloji Kullanımı Farkındalık Semineri Devam Ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!