Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

   07-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin bilgilendirmelerde bulundu.

Şahin:’’ 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmek için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyimin başarısı ve işe yaradığının farkedilmesiyle birlikte 1931’de Fransız Körler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. (Kırmızı beyaz baston kullanmak ise görme engeli ile beraber işitme engelini de simgelemektedir).  Bu simgeyle beraber dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar göz sağlığının önemini vurgulamak, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları araştırmak ve toplumda görme engellilerin rahat koşullarda yaşamalarını desteklemek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. 
Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü olarak engelli bireylerimizin her zaman yanında ve destekçileri olduğumuzu belirtiyor, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftanızı kutluyoruz.’’ Diye konuştu.

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!