BEŞ ÇAYI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman zaman ‘Testi Kebabı’ lokantasında buluşur beş çayı içeriz. Mesai bitiminden akşam ezanına kadar Yozgat kulisi orada konuşulur, tartışılır.

Bende arada sırada gider orada konuşulanlardan istifade ederim. Dün yine otururken mesai bitiminden çıkan memurlar, esnaflar kaldırımda yürüyerek evlerine gidiyorlar. Tanıdıklarımız da selam vermeden geçmiyorlar.

Bir zamanlar aynalı kahvede siyasetin nabzı atardı şimdilerde ise testi kebabının önündeki sundurmada atar oldu. Kimler oraya uğramıyor ki.

Eski Ak Parti İl Başkanı Zekeriya Avşar, Sivil Toplum Örgüt Başkanlarından Latif Altın, Eyüp Coşkunla konuşurken Rafet Koçak ile Şemsettin Demir, Ahmet Tuygun da iştirak ettiler masamıza.

Yüksek sesle Yozgat’ın nabzını tutanlar olup bitenleri anlattılar, bende dinleyip gördüm ki siyasetin gündemi pahalılık.

Herkes bir şekilde dert yanıyordu. Haddi zatında ülkenin gündeminde bu var. Dur durak bilmeden zamlar peş peşe geliyor. Benzine, gaza her şeyden önce çaya ve şekere de gelen ikinci zam.

Fakirin sofrasındaki bir bardak çayı da elinden alan bu zamlar izah edilir gibi değil.

Kahveciler ve Lokantacılar Başkanı Eyüp Coşkun bana dönerek : “Ahmet abi çaya ve şekere gelen zam en çok benim başımı ağrıtacağa benziyor. Yarından itibaren çay ocaklarında ve kıraathanelerde ister istemez zam beklentileri olacak.”

O sıra da bir karavan gelip lokantanın önündeki yere park etti. Üzerinde Rize yazıyordu, meğer esnaf ve lokantalara çay satıyormuş.

Masamıza davet ettik. Son bir iki yılda 13 liradan 19 daha sonra 23 sonrasında 37 şimdi ise 42 liraya satılan çaya gelen %43,7 lik zam fiyatları uçurmuş aynı gün uygulamaya geçmiş bütün marketler ve pazarlamacılar.

Bunu duyan yanımızdaki arkadaşım çay almak için doğruca markete gitti eli boş geldi meğer zammı hemen uygulamış 42 tl olan çay 65 lira olmuş reyonunda durduk yere.

Bunları konuşurken bir taraftan çaylar geliyor, bir dostumuz bana dönerek: “Yarın gazeten de bunu yazabilecek misin? Fakirin fukaranın, garip ve gurabanın yiyebileceği simit ile çay vardı sizinkiler onu da elimizden aldı demez mi?”

Bende kendilerine: “Eh ne diyelim gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi?” deyiverdim.

Oradan birisi de simit yemek bile bu günden sonra hayal oldu. Sadece çaya şekere değil geçtiğimiz gün süt ve süt ürünlerine %33, LPG’ye 40 kuruş, benzine 1.68 TL zam geliverdi.

Zam, sağanak yağmur gibi üzerimize yağmaya devam ediyor, dur durak bilmiyor.

Ey devlet erkânı! Bilesiniz ki üç beş arkadaşın bir araya gelip çay sohbetinde bile yapılan zamlar konuşulup tartışılıyor, millet nezdinde.

Böyle konuşulurken o sırada orta yaşlarda yağız bir delikanlı lokanta sahibi Bekir’in kulağına eğilerek: “Abi bugün hiç siftah yapamadım, param da yok, bir kıymalı yaptırsan da yesem daha sonra borcumu öderim” dedi. Bunun üzerine lokantacı isteğini kabul ederek ona bir kıymalı hazırlattı.

Bunu duyduğumda vicdanım sızladı.

Faiz ekonomisi ne diyenlere cevabım zam, zam diyorum.

Vesselam…

 18 MAYIS 2022 ÇARŞAMBA

BEŞ ÇAYI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!