BERAT KANDİLİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya bir gül bahçesinden ibaret değildir. Elbette gülün olduğu yerde diken de vardır ama bunu kabul etmeyen dikensiz gül arayanlar çoğunluktadır.
Dikensiz bir dünyayı kimler kimler aramadı ki.
Kabil, nefsine esir olmuş dikensiz bir dünya aramış, kardeşi Habil’in kanını akıtmıştır.
Firavun, kendini ilah ilan etmiş, denizin ortasında cehennem ateşini boylamıştır.
Ebucehil, hak karşısında direnmiş, dikensiz bir gül bahçesi aramış, aradığını bulamamış savaş meydanında kılıç darbesiyle cehennemi boylamıştır.
Nemrut; putçuluk hâkim olsun putları tanrı olarak kabul edelim istemiş, İbrahim’i ateşe atarak, dikensiz gül bahçesi istemiş başaramamıştır.
Musa (a.s), Karun’dan zekât istemiş, ‘Dünya hep benim olsun, bütün zenginlikler bana gelsin, dünya dikensiz gül bahçesi olsun’ istemiş, olmamıştır.
Biz güller arasında, dikenlere dolanmadan, güllere aldanmadan ‘’gözlerin görmediği, gönüllerin hayal edemediği ‘’ güzelliklerin olduğu cenneti kazanmak için çalışıyoruz.
Bahar gelince çiçekler sıra sıra açar.
Ramazan gelmeden öncede kandiller peş peşe gelir, dizilirler sırayla.
Bir çiçek bahçesi gibi.
Mevlid Kandili, Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi.
Tıpkı çiçekler gibi dünyayı kaplar rahmetleriyle, bereketleriyle. Her bahar bir çiçekle başlar, arkasından milyonlarca çiçekler rayiha saçar.
İşte bugünde Müslümanlar olarak kandiller zincirinden Berat gecesini ihya edeceğiz.
Berat, rahmet pınarının coşup, müminlerin kalplerine sağanak sağanak akacağı gece olacaktır inşallah.
Berat, borçtan kurtulma, Allah’ın yasakladığı şeylerden uzaklaşma, merhamete kavuşma, Rabbimiz tarafından af olunma gibi manalara gelir.
Berat, günahlardan kurtulma ve arınma gecesidir, ilahi rahmetin coştuğu, manevi huzurun kalplere doğduğu bir gündür.
Berat Kandili, Müslümanların azami ölçüde feyzinden ve bereketinden istifade etmeleri gereken çok değerli bir zaman dilimidir.
Hz. Peygamber (sav), Berat gecesinin bulunduğu Şaban ayında nafile oruç tutmaya ve daha fazla ibadet etmeye özen gösterirdi.
Bunun sebebini soranlara: “Bu ayda ameller âlemlerin Rabbine yükseltilir.
Ben amelimin, oruçlu bulunduğum bir halde arz olunmasını isterim” cevabını verirdi. Peygamber (sav) “Her Peygamber için kabul edilen bir dua vardır. Peygamberler acele edip, o duasını dünyada istedi. İstedikleri dünyada onlara verildi. Ben ise duamı, kıyamet günü ümmetime şefaat etmek için sakladım. Ümmetimden Allah’ü Teâlâ’ya şirk koşmadan ölen kimseler, inşallah benim şefaatime kavuşacaklardır” buyurmuştur.
Şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez;
Regaip, Berat, Cuma, Ramazan ve Kurban bayramı geceleri.
Dünyaya gelecek olan çocuklar ve yıl içinde ölecek kişiler bu gece deftere geçirilir.
Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Herkesin amelleri Allah’u telaya arz olunur. Bu tür mübarek gün ve geceler bizim için bir kurtuluş vesilesi olmalıdır.
Bugün ve geceleri fırsata dönüştürmeliyiz. Kendimizi muhasebeye çekerek, nerden gelip, nereye gittiğimizin ve sonumuzun nasıl ve nice olacağını düşünüp, tefekkür etmemiz gerekir. Velhasıl bu tür kurtuluş günlerini gündüzleri oruç tutarak, Kur’an okuyarak, geceleri kaza namazlarıyla ibadetle geçirmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle; tüm Yozgat halkımızın, Merhaba Yozgat Gazetesi okuyucularımızın, çalışanlarımızın ve tüm müminlerin Berat Kandil’ini şimdiden tebrik ediyorum. Yüce Rabbimden daha nice Berat Kandillerine, ramazanlara ve bayramlara kavuşturmasını diliyorum Vesselam…

BERAT KANDİLİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!