DOLAR

18,8118$% 0.1

EURO

20,3615% -0.13

STERLİN

23,1765£% -0.18

GRAM ALTIN

1.151,44%-0,80

ÇEYREK ALTIN

1.898,00%-0,93

BİTCOİN

430547฿%-1.75314

a

BEBİ MEHMET 1

Bugün anlatacağımız kişinin babası bir savaşta esir düşer, 5 sene doğup büyüdüğü Lök köyüne gelemez. Daha sonra köyüne gelirken hastalanır yolda ölür. Arkasında bir dul hanım, bir de oğlan çocuğu kalır. Kocasının ölümüne dayanamayan Şemsi Hanım amansız bir hastalığa yakalanır, oda ölür. Mehmet kül yetim kalır.

Mehmet’i 6-7 yaşlarında Topçu köyünde Ahmet ve Halil Büyüksoy kardeşlerin himayesine verirler. Meryem annemiz bu yetim yavruya kucak açar, kanat gerer. Kendi öz evlatlarından farksız bir şekilde davranır, Mehmet’i büyük bir itinayla büyütür.

Mehmet büyür, gelişir. Askere gönderirler. Askerliğini yapar, gelir.

Babasından kalma tarlalarını bağ ve bahçesini elinden almışlar, sahipsiz ve kimsesiz kalmıştır. Bundan böyle Mehmet’e iş ve eş lazımdır, yuva kurulacaktır.

Divanlı köyünden Şükrü Efendi denilen o günün ağasının yanında belli bir süre azaplık yapar.

Bugünkü anlamıyla Anadolu’nun birçok bölgesinde çiftlik uşağı anlamına gelmektedir. Şükrü efendi nüfuslu, eli sopalı birisidir. Yetim Mehmet’in köyündeki arazi ve emlakını alır, kendisine verirler.

Topçu köyünden Ahmet Büyüksoy ile Divanlı köyünden Şükrü Yılmazcan bir araya gelerek Mehmet’i Hafise Hanım ile evlendirir, ona bir yuva kurarlar. Bir ömür boyu evlilikleri sürer ama çocukları olmaz.

Mehmet Topçuda kaldığı sürece Bebi Mehmet olarak çağrılırdı.

Ay geçmez Topçuya gelir, aileden biri kabul edilir, evimizde ve köy odamızda yatar, kardeşlerimizin söz kesimlerinde, nişan, düğün, ölüm zamanların da başköşemizde oturur, hayır öğütlü eskiyi bilen, anıları olan konuştuğu zaman sözü dinlenen birisiydi.

Kendi köyünde de bizim köyümüzde de sevilen, sayılan, hayır öğütlü, herkes tarafından misafir kabul edilen bir kişiliğe sahipti. Ayrıca askerliğini sıhhiye çavuşu olarak yaptığı için yaşadığı Lök köyünde herkesin doktoruydu. Hastaların iğnelerini yapardı.
80 küsur yaşındayken hanımı ölür, kendi bir müddet daha yaşar, yalnız başına oda emri hak vaki olur, evinde ölür.

Bir hafta sonra benim gönderdiğim yiyeceği kendisine götüren minibüsçü tarafından öldüğü görülür. Rabbim gani gani rahmet eylesin, makamı ali olsun diyorum vesselam… 3 HAZİRAN 2022 CUMA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SARAYKENT KARIŞIK

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.